הפולנים כבר מחכים לנבחרת הרוסית

הפולנים, שייארחו את היורו הקרוב, מחכים להגעת הנבחרת הרוסית. הפצעים הישנים נפתחים, המפגינים מוכנים וכוחות השיטור בכוננות

דומיניקה מאסליקווסקי, די-פי-אי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דומיניקה מאסליקווסקי, די-פי-אי

נבחרת הכדורגל הרוסית בחרה באחד מהמלונות היוקרתיים ביותר שיש לפולין להציע כדי ללון בו בזמן יורו 2012. אך ההחלטה של הרוסים יכולה להיתקל בבעיות מכיוון שמפגינים פולנים עורכים הפגנות אנטי רוסיות באופן קבוע סמוך למלון בו בחרה הנבחרת הרוסית. "הם לא התייעצו איתנו, אך הם כבר יודעים שצפויה להיות כאן בעיה" אמר ביום רביעי שר הפנים הפולני, יאז'ק קיצ'וקי.

ארמון הנשיאות הפולני שסמוך, למלון בריסטול היוקרתי שם ילונו הרוסים, מארח לעיתים קרובות הפגנות עם אופי אנטי רוסי ברור. המפגינים הפולנים המתאספים במקום מאשימים את הקרמלין בין היתר בארגון התרסקות המטוס ב-2010, בו נהרג ראש הממשלה הפולני דאז, לך קצ'ינסקי ו-95 אנשים נוספים, ביניהם ראשי הצבא והפוליטיקה, בסמולנסק שברוסיה. דיווחים רשמיים אמרו כי התרסקות המטוס נגרמה בעקבות תנאי מזג אוויר קשים וטעות אנוש של הטייס. אך בפולין עדיין נותרו אנשים שמאמינים שמותו של קצ'ינסקי אורגן על ידי מוסקבה שרצתה במותו של ראש הממשלה הפולני בגלל שביקר את רוסיה בעקבות סיכסוכה עם גיאורגיה ב-2008. מפגינים עדיין מתאספים בקביעות כדי להתפלל ולהדליק נרות מחוץ לארמון הנשיאותי, שם גר בזמנו קצ'ינסקי, כאשר ההפגנה נערכת בעשירי בכל חודש, ומושכת כ-2,000 אנשים לכל הפגנה.

מלון בריסטול בוורשה, בו תלון הנבחרת הרוסיתצילום: רויטרס

לכתבות ועדכונים נוספים לקראת יורו 2012 הכנסו לדף הפייסבוק שלנו

ההפגנה הבאה צפויה להיערך בעשירי ביוני, כשהנבחרת הרוסית כבר תשהה במלון בריסטול, לפני משחקם מול הנבחרת הפולנית. אין ספק שההפגנה תהווה אתגר רציני לכוחות הביטחון הפולנים. קיצ'וקי הוסיף ואמר כי: "הרוסים הזמינו את המלון בעצמם, מבלי להתייעץ איתנו, ועכשיו הם כבר מבינים את הבעייתיות שבעניין. הצענו להם פתרונות, אך אין ברצוני להתייחס לפרטים". שר הפנים הפולני הוסיף ואמר כי אחת הבעיות היא שהרוסים שכרו רק חצי מחדרי המלון, מה שאומר שהמלון לא יהיה סגור לאורחים פרטיים. קרוב לוודאי שהמפגינים ינצלו את ההזדמנות לצעוק סיסמאות אנטי רוסיות מתחת לחלונות המלון, או אפילו לזרוק ביצים ולהתגרות בשחקנים הרוסיים. הדבר יכול להוביל להאשמות מרוסיה כלפי פולין, שיטענו כי הפולנים לא סיפקו אבטחה מספקת לנבחרת הרוסית במהלך היורו. קיצ'וקי אמר כי 10 אלף השוטרים, וכוחות ביטחון נוספים שיאבטחו את הטורניר, מוכנים בצורה מלאה לאליפות אירופה שמארחות פולין ואוקראינה ושתימשך מה-8 ליוני ועד ה-1 ליולי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ