דומיניקה מאסליקובסקי, ד.פ.א

יורו 2012 יספק למאות אלפי אוהדי כדורגל כשלושה שבועות של אופוריה וטירוף, אולם במקביל יהווה סיוט לאלפי תושבים בפולין, אחת משתי המדינות המארחות. אלו מקווים לברוח מהרעש, ההמולה, התנועה הערה בכבישים והצפיפות ברחובות, ולצאת לחופשה מחוץ לגבולות המדינות – כאשר בין 500,000 ל-800,000 תיירים צפויים לפקוד את פולין.

בפולין, המארחת את המשחקים יחד עם אוקראינה, סוכנויות נסיעות מדווחות כי הן מכרו חבילות נופש ב-30 אחוזים יותר מאשר בחודש יוני בשנה שעברה. אלפי פולנים, אשר לא מתעניינים בכדורגל, מתכוונים להסתער על חופי ספרד או לצלול בים האדום במצרים.

רוב הפולנים שהזמינו חופשות במהלך אליפות אירופה, שתחל ב-8 ביוני ותסתיים ב-1 ביולי, בחרו בטיולים של שבועיים במקום הטיול הטיפוסי בן שבוע ימים, כך לפי נתונים של חברת הנסיעות המקומית אסקי.פל.

האיצטדיון הלאומי בוורשה. בין 500 ל-800 אלף תיירים יפקדו את פוליןצילום: אי–פי

כנסו לאיזור יורו 2012 המיוחד בספורט הארץ לסיקור נרחב לקראת הטורניר

"מעולם לא היתה אצלנו כזו התעניינות בנסיעות מחוץ לפולין", אומר פיטור ווס מחברת אסקי.פל, בהתייחסו לכמות ההזמנות החודש. "לפני שנה, ביוני, אנשים עזבו למקסימום שבוע. עכשיו כולם עוזבים לחופשות ארוכות יותר כדי לברוח מהרעש והבלגאן ביורו".

כאשר בעיטת הפתיחה במרחק של פחות משבועיים, קדחת ההכנות למשחק הראשון שייערך בוורשה, בין פולין ליוון, גורמת לכאבי ראש בכל ארבע הערים המארחות בפולין. בעיר הבירה מודבקים שלטי חוצות בכל מקום אפשרי והם מקדמים מוצרי שתייה, מכוניות וכל הבא היד, כמה שיהפוך את הצפייה במשחקים למושלמת. גם הפוליטיקאים המקומיים מדברי בעיקר על המשחקים, פחות על אג'נדה.

"יהיו פה ממש הרבה אנשים, יהיה רעש נוראי, ואין לי שום עניין להיות חלק מזה" אמר יאנק דריזל, תושב ורשה שעוזה את העיר במהלך המשחקים. רוב הבורחים מגיעים מוורשה, בה בלבד קפץ אחוז מכירות החופשות ביותר מ-40, בהשוואה לשנה שעברה. העיר ספגה לא מעט מהלומות במהלך ההכנות ליורו, כאשר חלק ממרכזה הפך משותק לגמרי בזמן עבודות הבנייה ברכבת התחתית.

סוכנויות נסיעות רבות הציעו דילים מיוחדים והנחות על חופשות יוני, כדי לנצל את הבריחה ההמונית מהמדינה. לא רק ספרד ומצרים מככבות ברשימת היעדים, גם יוון מופיעה שם. "קיבלנו התעניינות רבה בנוגע לטיולים המוצעים בזמן האליפות, במיוחד מנשים שהחליטו לנסוע עם ילדיהן" מספרת אגניישקה דראל מחברת הנסיעות 'סקיי קלאב'. המכירות הולכות כל כך טוב עד שסביר להניח שלא יהיה צורך בחבילות 'הדקה ה-90', לפי ווס.

"עבור כל מי שאינו מתעניין בכדורגל, ומתגורר בערים המארחות את המשחקים, זה יהיה באמת סיוט. המחירים עלו בצורה דרמטית, יהיו צפוף בכל מקום, הרכבות התחבורה העירונית יהיו מלאים", כך לפי יאן קורשאק, שר התיירות הפולני. "כל מי שאוהב לנסוע ורוצה להירגע בשקט יברח מכאן כל עוד נפשו בו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ