יורו 2012

כיצד יתמודדו האנגלים עם הביקור באושוויץ?

קשה להעריך כיצד יעכלו כוכבים מיליונרים שאוהבים בחורות, מכוניות וחופים את מה שיראו עיניהם במחנות ההשמדה בשבוע הבא

רוב יוז, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוב יוז, ניו יורק טיימס

אנגליה היא אולי מולדת הכדורגל, אך צאצאיה מעולם לא זכו בטורניר חשוב מחוץ לגבולות המדינה, וההיסטוריה לא צפויה להשתנות ביורו הקרוב. אך לפני שהנבחרת האנגלית יוצאת לפולין ואוקראינה, ההיסטוריה תבקר את שחקניה. ביום חמישי האחרון שוחחו שני ניצולי שואה עם וויין רוני, סטיבן ג'רארד, ג'ון טרי ויתר השחקנים, במלון הנבחרת. בעוד שבוע מהיום (חמישי), לפני המשחק הראשון של הנבחרת האנגלית מול צרפת, יבקרו השחקנים במחנות המוות באושוויץ ובבירקנאו, שנמצאים בסמוך למחנה הנבחרת בקרקוב.

זו תמיד בעיה למלא את הזמן הפנוי של ספורטאים כשהם לא משחקים או מתאמנים. שחקני אנגליה הם לרוב טיילים לא טובים, וכשהנבחרת השיגה תוצאה עלובה במונדיאל 2010 בדרום אפריקה, אחד התירוצים היו שהשחקנים השתעממו מסדר היום שהכתיב מאמנם דאז, פאביו קאפלו. 

איך יגיב ויין רוני (משמאל), לביקור במחנות המוות?צילום: אי–פי

ההתאחדות האנגלית החליטה הפעם להפקיד את התפקיד בידיו של אנגלי, כשמינתה את רוי הודג'סון למאמן. הודג'סון בן ה-64 הוא אחד מהמאמנים המתיירים ביותר בתקופתו, כשאימן בין היתר בשווייץ, איטליה, שוודיה, דנמרק, פינלנד ואיחוד האמירויות. אין ספק שהמאמן האנגלי ראה עולם, אך הוא לא ראה אותו כמו זיגי שייפר ובן הלפגוט, שראו עולם ומוות. שני הניצולים ינסו להסביר לשחקנים את הזוועה הבלתי נתפשת אותה כינו חיים - שייפר שרד חמש שנים באושוויץ בתקופתו של יוזף מנגלה, ועכשיו, כסבא ואוהד ארסנל, מבקר בבתי הספר בלונדון ומסביר לדור העתיד על זוועות העבר. הלפגוט ייצג את אנגליה בשתי אולימפיאדות כמרים משקולות. שניהם מצאו עצמם בסיום המלחמה בגטו לודז', כשהם נמלטים מהמוות פעמים רבות. בסוף המלחמה מצאו עצמם בלונדון והפכו לאנגלים אמיתיים.

מה סיכוייה של הנבחרת האנגלית? שתפו אותנו בדף הפייסבוק של ספורט הארץ

מה יגידו השניים לכוכבי נבחרת אנגליה? איך רוני, השחקן האנגלי הטוב ביותר אך גם זה שהורחק משני המשחקים הראשונים ביורו בגלל מזגו החם, יגיב לשיעור על השואה? איך אלכס אוקסלייד–צ'מברליין בן ה-18, השחקן הצעיר ביותר בסגל האנגלי, יתייחס למה שקרה ליהודים במחנות המוות רק בגלל היותם יהודים, כאשר אביו של צ'מברליין, בעצמו שחקן נבחרת אנגליה לשעבר, הוזהר מלשבת באיצטדיוני אוקראינה ופולין בגלל עורו הכהה?

"לא למדנו הרבה, נכון?", שאל שייפר, "איך בני אדם יכולים להתנהג כך? ראיתי אותם קורעים תינוקות מידי הוריהם, רוצחים אותם בדם קר ואחר כך אוכלים ארוחת ערב עם נשותיהם וילדיהם כאילו כלום. לעולם לא אבין זאת". ולעולם גם לא ישכח, זהו המסר של שייפר. "השחקנים הם אנשים חשובים", הוא אומר, "אנשים יקשיבו להם יותר מאשר לי. הם מודל לחיקוי, והם יכולים לעשות הרבה".

הודג'סון, יש לו חודש להפוך את נבחרת אנגליה לחבורה מלוכדת ומכוונת מטרהצילום: אי–פי

מי שביקר במחנות המוות יודע שיש כאן סוג של הימור – בסגל האנגלי יש הרבה שחקנים צעירים, שספק אם יעמדו ברגשות שיוצר הביקור. אך גם לסגור נבחרת בבית מלון ולבודד אותה מהעולם מהווה סוג של הימור. מאמנים רבים רוצים שבזמן טורניר חשוב, שחקניהם יעברו מחדר המלון למגרש האימונים ולאיצטדיון, אך רוי הודג'סון אינו כזה. הוא אדם משכיל, שטייל הרבה בעולם ודובר חמש שפות. אך היה לו בקושי שבוע כדי להכיר את שחקניו החדשים. החוזק של הודג'סון נובע מכך שהוא לוקח קבוצה מוגבלת של שחקנים, כמו שעשה בשווייץ ובפינלנד, ועל ידי גיבושם כקבוצה מצעיד אותה רחוק יותר מאשר מישהו שיער.

לאחר שזה נאמר, הודג'סון הוא כנראה האיש הנכון בזמן הנכון עבור אנגליה. מלבד רוני, צ'מברליין, תיאו וולקוט ואשלי יאנג, אנגליה היא נבחרת אפורה וקשוחה עם יכולות מוגבלות. לאחר הזכייה במונדיאל 1966, שנערך על אדמתם, האנגלים מתמלאים בציפיות לפני הטורנירים הגדולים, רק כדי להתאכזב בסיומם. לכן צריך הודג'סון להעביר בחודש אחד את פילוסופיית הכדורגל שלו לשחקניו, להפוך נבחרת מיואשת של שחקנים מקבוצות שונות לנבחרת שחושבת רק דבר אחד – ניצחון.

הליגה האנגלית היא הליגה הפיסית ביותר ובגלל זה מגיעים השחקנים האנגלים לקיץ כשהם מותשים ושחוקים. הרוב המוחלט של שחקני הסגל האנגלי הם מיליונרים וסביר להניח שהיו מעדיפים לבלות את זמנם על חופים אקזוטיים. אך אולי הודג'סון ישיג את מטרתו - לפתוח את אופקיהם, על ידי כך שיראו את אושוויץ ואת המפעל של אוסקר שינדלר. אולי כך יקבלו פרספקטיבה על החיים.

אך המעבר בין מלונות חמישה כוכבים למראות הזוועה הוא גדול. התאחדות הכדורגל האנגלית ביצעה התחייבות לקרן זיכרון השואה, מלבד ביקור הנבחרת במחנות. "זהו שיתוף פעולה חינוכי", אומר יו"ר ההתאחדות דייויד ברנסטיין, "אנו רוצים ללמד את דורות העתיד על זוועות השואה, על ידי שימוש בכדורגל". המסר ברור, אם השחקנים ייעמדו בכך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ