יורו 2012 |

ממחנה האימונים למחנה ההשמדה

לפחות ארבע נבחרות בכירות, ובראשן גרמניה, יפקדו את אושוויץ לפני היורו או במהלכו מטעמים היסטוריים וחינוכיים. למה יש מי שמתנגד לכך?

עוזי דן
עוזי דן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עוזי דן
עוזי דן

מספר מפתיע של נבחרות שיתמודדו ביורו הקרוב מתעתדות לבקר, או כבר ביקרו, במחנה ההשמדה אושוויץ בפולין. גרמניה היתה הראשונה, כאשר משלחת ייצוגית הניחה זרי פרחים במחנה בשישי האחרון, יום לאחר המשחק נגד ישראל בלייפציג. אנגליה, הולנד ואיטליה יגיעו בימים הקרובים.

הרעיון לביקור בא מהקהילה היהודית בגרמניה, שראשיה קראו לנבחרת לפקוד את אושוויץ במהלך הטורניר כדי לחלוק כבוד לנספים ולהביע הזדהות. "ביקור כזה שולח מסר לכל העולם", אמר דיטר גראומן, יו"ר ועד הקהילות היהודיות ומי שסבו וסבתו נספו באושוויץ, "השחקנים הצעירים כמובן לא נושאים בשום אשמה למה שאירע, אבל יש להם אחריות לעתיד".

יורגן קלינסמן, מאמן נבחרת גרמניה בעבר, הביע תמיכה נלהבת: "השחקנים הם כוכבים נערצים, ואם אוזיל, שוויינשטייגר, חדירה או גומז יגיעו לאושוויץ וידברו על זה אחר כך, יש לדבר משמעות אדירה". גם אנשי הכנסייה הקתולית והפרוטסטנטית תמכו ברעיון בהתלהבות.

יואכים לב, מאמן גרמניה, במהלך הביקור באושוויץצילום: אי-אף-פי

כנסו לאיזור יורו 2012 המיוחד בספורט הארץ לסיקור נרחב לקראת הטורניר

אבל הקריאה האמורה לא עברה בלי ביקורת, ולאו דווקא מניאו נאצים או ממכחישי שואה. בהתאחדות הגרמנית לא התלהבו בהתחלה, גם עקב המעמסה המנטלית שביקור באושוויץ יכול להפיל על כתפי השחקנים, ודאי הצעירים בהם. הנריק ברודר, סופר יהודי-גרמני, פרסם ב"דר שפיגל" מאמר שמסביר למה מוטב להימנע מביקור כזה. "למה בדיוק מצפים משחקני הכדורגל באושוויץ? שיגידו שהם מתנצלים? שיישבעו כי לעולם לא יקרה דבר כזה שוב? מישהו חשב מה יקרה אם הם כל כך יושפעו מנטלית עד שיפסידו על המגרש? מה שרוצים פה זה לא שהשחקנים יבקרו, אלא תמונה שתראה לעולם שהיה ביקור. יחסי ציבור. אין לשחקני הנבחרת מה לעשות באושוויץ, אלא אם מישהו מהם רוצה בכך ובא לביקור פרטי וללא מצלמות. אם ראשי ההתאחדות רוצים להקשיב לגראומן הם צריכים לחשוב על משהו אחר, לא ביקור והצגת סולידריות עם יהודים מתים, זה טריק זול".

גם העובדה שהמחנה הגרמני נמצא במרחק של 550 קילומטר ממחנה ההשמדה עוררה בעיה. "האם מצפים שהנבחרת תבטל יומיים של אימונים, הכנות או מנוחה באמצע הטורניר כדי לבקר באתר היסטורי, חשוב ומשמעותי ככל שיהיה?", התפלא עיתונאי גרמני אחד.

ההתאחדות הגרמנית בחרה בסופו של דבר בפשרה - יהיה ביקור, אבל לא במהלך הטורניר אלא לפניו, ולא כל סגל הנבחרת יוטרח אליו אלא רק נציגים: יו"ר ההתאחדות וולפגנג נייבך, המאמן יואכים לב, מנהל הנבחרת אוליבר בירהוף, הקפטן פיליפ לאם והחלוצים הוותיקים ממוצא פולני מירוסלאב קלוזה ולוקאס פודולסקי.

צפו בנבחרת גרמניה מבקרת באושוויץ (צילום: רויטרס)

קרדיט: רויטרס

הם אכן הגיעו ביום שישי, ביקרו במחנה, הניחו זרים והשתתפו בטקס קצר ומכובד. "זה פרק אכזרי ולא הומני בהיסטוריה של גרמניה שאי אפשר להתעלם ממנו", אמר נייבך, "זו המחויבות והאחריות שלנו להישאר ערים, לחנך כמה שיותר אנשים צעירים בקבוצות, לא להרפות ולהסביר כי לאנטישמיות, לגזענות ולחוסר סובלנות אין מקום בחברה שלנו".

הביקור הגרמני הוא רק ההתחלה, וגם נבחרות אחרות מתכננות ביקור באושוויץ במהלך האליפות או ממש לפניה. אנגליה, הולנד ואיטליה, כאמור, ביניהן. המניע הוא בדרך כלל יוזמה של התאחדות הכדורגל המקומית, כדי שהשחקנים יוכלו ללמוד את ההיסטוריה, אבל גם אמירה מפורשת נגד האנטישמיות והגזענות בהווה.

ההתאחדות האנגלית, למשל, מתכננת להוציא די.וי.די על ביקור הנבחרת, שיילמד בבתי ספר במדינה. "ביקור הנבחרת יעזור ללמד אנשים צעירים ואת הדורות הבאים על פלצות השואה", אמר דייויד ברנסטין, יו"ר ההתאחדות האנגלית, "כך ייחשפו לזוועות אנשים צעירים שמתעניינים בכדורגל ואולי לא היו נחשפים לשואה בדרך אחרת".

זיגי שיפר, ניצול בוכנוואלד שהיגר לבריטניה לאחר המלחמה וגם ייצג אותה במשחקים האולימפיים ב-1965 ו-1960 בהרמת משקולות, אמור להרצות השבוע בפני שחקני אנגליה על השואה והמחנות, כהכנה לביקור.

נבחרת גרמניה בביקורה במחנה ההשמדה אושוויץ שבפוליןצילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ