עוד 3 ימים |

הצד היפה של היורו, או שלא

התיירים הרבים שיזרמו לאוקראינה ייהנו מבחורות אטרקטיביות בחצאיות קצרות, אבל עשויים לקדם גם את תרבות הזנות במדינה

סטפן קורשאק, ד.פ.א
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סטפן קורשאק, ד.פ.א

האוהדים שיבקרו באוקראינה ביורו הקרוב, יראו בוודאי נשים בחצאיות מיני קצרות וחולצות בעלות מחשוף עמוק, אך הם לא יראו את הקושי היומיומי של הנשים החיות במדינות ברית המועצות לשעבר.

"האוהדים הולכים לראות המון נשים יפות ועבור רבים זה יחזק את הדעה השלילית שיש לאנשים על נשות אוקראינה", אומרת אנה גוצול, המייסדת והדוברת של הקבוצה לפעילות נשית פוליטית באוקראינה, "רוב התיירים אפילו לא יתחילו לחשוב כמה קשים הם חייהן של הנשים האוקראיניות, הם רק יביטו עליהן כעל חתיכת ממתק".

פעילויות פוליטיות למען זכויות הנשים באוקראינה ידועות לשמצה, בעיקר לאור אופי הפעולות - כמו למשל, שליחת נשים אטרקטיביות לציבור והתערטלותן לעיני כל, תוך כדי שהן צועקות את מטרתן, מה שמביא במהרה שוטרים על הנשים הללו, ואלו מגרשים אותן מהמקום.

"לנשים האוקראיניות יצא מוניטין של נשים יפות, היורו יבזה אותן", פעילות המאבק בפעולהצילום: רויטרס

יורו 2012 נתפס על ידי הממשלה האוקראינית כאבן דרך במאמצי המדינה להשתלב בתוך החברה האירופית. זה אמנם עשוי לגרום לשינוי זעום, אם בכלל, עבור האוקראינים הפשוטים, אבל עלול לעשות רע יותר לאוקראיניות, טוענת גוצול. "יורו 2012 מקדם תיירות מין באוקראינה, ומבזה את הנשים כאן. לנשים האוקראיניות יצא מוניטין של נשים יפות, צעצועי מין וכשהתיירים יגיעו לכאן זה רק יגבר", היא אומרת.

הארגון למניעת סחר בבני אדם באוקראינה מחשיב את המדינה למקור מרכזי לזנות ברחבי אירופה. כלכלה חלשה והזדמנויות מעטות לנשים, הן הסיבות העיקריות לכך, כך לפי גורמים רשמיים. "לנשים האוקראיניות אין סטטוס גבוה. ישנה אפליה עצומה על רק מגדר, והחברה מצפה מהאישה להיות עקרת בית ואם, לא דבר נוסף", אומרת מריאנה יבטסוקובה, דוברת הארגון למניעת סחר בבני אדם באוקראינה, "אז יש אפשרויות מועטות לנשים שרוצות או צריכות לעבוד".

ל-90 אחוז מנשות אוקראינה שמעורבות בתעשיית המין יש ילדים, ו-80 אחוז מהן חוו אלימות בתוך המשפחה. יותר מ-40 אחוז מהנשים שמועסקות בתעשיית המין חיות עם גבר שלא מסוגל – לרוב בגלל אלכוהוליזם או אבטלה, לתמוך בכלכלת הבית, כך לפי נתוני הארגון למניעת סחר בבני אדם באוקראינה. "זה נכון שנשים אוקראיניות רבות עובדות בתעשיית המין האירופית, אך זה לא בגלל שאנו מלבישים את נשותינו בבגדים חושפניים", אומרת יבטסוקובה, "אף אישה לא רוצה להיות זונה. נשים רבות רואות בכך את האפשרות היחידה שלהן".

הזמרת אלנה ויניטסקייה, בעבר חברה בלהקת הבנות המצליחה ביותר בברית המועצות, וכיום אחת מזמרות הפופ המובילות באוקראינה, מעריכה כי אוהדי הכדורגל שיגיעו לאוקראינה יהיו נדהמים מכמות העור החשופה שמשאירות הנשים האוקראיניות בחודשי הקיץ, שלעיתים לוהטים, באוקראינה. "זו מסורת במדינתנו לחגוג את היופי הנשי, זה חלק מההיסטוריה שלנו וזה לא משהו שאנחנו יכולים לזנוח בגלל שבאירופה או בכל מקום אחר הנשים נראות אחר. אולי הצורה בה אנו מתלבשות נתפש לעיתים כפרובוקטיבי לאנשים מבחוץ, אבל זה הסטנדרטים שלהם, לא שלנו", אומרת ויניטסקייה.

"אני חושבת שיורו 2012 הוא דבר טוב למדינתנו, זה יאפשר לזרים לראות את הרע ביחד עם הטוב. לדוגמא, הדרכים הרעועות שלנו והנופים המרהיבים", היא אומרת, "ויש לנו מזגנים ספורים. אך כשזרים מסתכלים על הנשים האוקראיניות, אני חוששת שהם לא יראו מעבר למעטפת היפה", ממשיכה ויניטסקייה, "מדינתנו ענייה והחיים בה קשים לרבים, בעיקר לנשים".

יורו 2012 תהיה מלאה במפגינות עירומות, אומרת גוצול, "אנחנו לא מתכוונות לשבת עם ידיים שלובות ולתת לאוקראינה להפוך לבית הזונות של אירופה", היא אומרת, "ואנחנו גם לא נפסיק להיות יפות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ