כבוד הנשיא, היורו ממתין לפקודתך

סוציאליסט, שמרן ונהנתן - נשיא אופ"א, מישל פלאטיני, הוא הפנים של הכדורגל האירופי. "כשאני מציב מטרה, אני משיג אותה", אומר הצרפתי ל"ספורט הארץ"

עוזי דן
עוזי דן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עוזי דן
עוזי דן

"כשאני מציב לעצמי מטרה, אני משיג אותה תמיד. כך היה בתקופה בה שיחקתי כדורגל, וכך גם בתקופה בה אימנתי". להלן מישל פלאטיני, נשיא אופ"א, במשפט אחד. ככדורגלן היה מוכשר כמו שד, אבל לא רק הכישרון הפך אותו לאחד מבועטי העונשין הטובים בהיסטוריה. כשחקן צעיר בנאנסי הצרפתית היה מבלה את הזמן שאחרי האימונים בבעיטות חופשיות לשוער הקבוצה וחברו ז'אן מישל מוטייה, ובועט, בועט ובועט. הם היו מציבים בובות אימון כחומה, אחר כך מזיזים את הכדור ואת מיקום החומה ומתחילים מחדש.

ללא ספק גדול הכדורגלנים הצרפתים בכל הזמנים. זינדין זידאן, תגידו? "כשהייתי ילד בשכונה, תמיד בחרתי 'להיות פלאטיני'", סיפר זיזו, שמסכים עם הקביעה לגבי גדולתו של פלאטיני, "הילדים האחרים תמיד בחרו כל מיני כוכבים, אני רציתי להיות פלאטיני".

את הנחישות שאפיינה אותו ככוכב יובנטוס ונבחרת צרפת, שהפכה אותו לכדורגלן השנה באירופה ובעולם, מביא פלאטיני גם אל עולם עסקנות הכדורגל. בינואר 2007, אחרי שהיה מאמן צרפת וסגן נשיא ההתאחדות שלה, נשיא הוועדה הטכנית של אופ"א ויו"ר הוועדה המארגנת של המונדיאל, גבר על הנשיא המכהן לנארט יוהאנסון השוודי ונבחר לראשות התאחדות הכדורגל האירופית. "השיער שלי מתחיל לנשור, גידלתי כרס, הגיע הזמן להפוך לנשיא", אמר בניסיון להסביר את בחירתו בכיוון העסקני.

מישל פלאטיני. "באופן גורף ומוחלט אני נגד הכנסת טכנולוגיה לכדורגל"צילום: אי–פי

"הבנתי שיש הרבה מה לעשות והרבה מה לשנות בעולם הכדורגל כדי לשפר אותו", מסביר פלאטיני, בן 57 החודש, בתשובה לאחת השאלות שנשלחו אליו מ"ספורט הארץ", "אלה דברים שאי אפשר לעשות כשחקן, כמאמן או כבעל תפקיד בהתאחדות הצרפתית. הרגשתי שאני יכול להועיל לכדורגל האירופי".

כעת אתה נחשב גם למועמד הבכיר להחליף ב־2015 את ספ בלאטר כנשיא פיפ"א.

"נבחרתי בשנה שעברה לארבע שנים כנשיא אופ"א".

לא לנקוט עמדה

"זו התקופה הלחוצה ביותר במחזור של ארבע שנים", טוען רוברט פוקנר, דובר אופ"א. תקציר לוח הזמנים של פלאטיני: גמר ליגת האלופות במינכן, קונגרס פיפ"א בבודפשט, ביקור דחוף בהתאחדות היוונית ששרויה בצרות, קפיצה למפקדת אופ"א בעיר ניון וחשוב מכל, בדיקת הדופק באוקראינה ובפולין, מארחות היורו. נשיא אופ"א משוכנע שהשתיים יתמודדו עם עול האירוח, ולא מתרגש גם מקריאות של מנהיגים במערב אירופה להחרים את המשחקים בשל מעצר ראש הממשלה האוקראינית לשעבר, יוליה טימושנקו, ועקב הפרת זכויות אדם.

רומן אברמוביץ'. פיטר מאמן שמיני בשמונה העונות האחרונותצילום: רויטרס

"אני מאמין שאסור לערב ספורט ופוליטיקה", אומר פלאטיני, "העבודה שלנו היא לנהל את הכדורגל באירופה ולא לנקוט עמדות פוליטיות". אחרי שחנך את תחנת הרכבת החדשה בלבוב, סיפר: "מדהים מה כדור קטן כמו כדורגל יכול לעשות. ההתקדמות שעשתה אוקראינה מבחינת תשתיות לקראת יורו 2012 היא יוצאת דופן. לא חשוב מה אנשים חושבים או מרגישים בקשר לכדורגל בכלל ולגבי הטורניר הזה בפרט, השיפור הזה בתשתיות ובתחבורה לא היה קורה אלמלא זכתה אוקראינה לארח את היורו".

הטורניר של 2012, שצפוי להיות "מצוין" על פי פלאטיני, נחשב על ידי רבים ליורו האמיתי האחרון. בהנהגת פלאטיני, יהפוך הטורניר הבא ב־2016, במולדתו צרפת, למנופח ומוגזם, עם 24 נבחרות ‏לעומת 16 כיום‏. קיימת סבירות גבוהה לכך שהטורניר ייפגע, בטח בשלביו המוקדמים. "לא ולא", עונה פלאטיני חד משמעית, "יש מספיק אומות כדורגל באירופה עם איכות טובה כדי לקיים טורניר של 24 נבחרות ברמה גבוהה. זה ייתן לכמה מדינות שלא הצליחו להעפיל עד עתה את ההזדמנות לקחת חלק בטורניר גמר. זה טוב לכדורגל האירופי וטוב לאותן מדינות".

כסף מכדורגל, לא מנפט

כשחקן, פלאטיני שנא אימונים. יחד עם זביגנייב בונייק הפולני - השניים נחשבו לשני הזרים הגדולים של יובה בתקופתם - היה מתגנב אל מאחורי הספסל של המאמן ג'ובאני טרפאטוני ותוחב סיגריה לפה. "צרפתי קלאסי שאוהב את החיים הטובים - יין טוב, ארוחה טובה", אומרים עליו, ופלאטיני לא מתכחש. סבו וסבתו היגרו מאיטליה לצרפת, שתי המדינות בהן כיכב. כשנשאל מה ההבדל בין האומות, ענה: "צרפתי ייסע 200 קילומטר בשביל יין טוב. איטלקי ייסע בשביל משחק כדורגל טוב".

תדמיתו המעונבת כיום כמעט מצליחה להשכיח את ימיו כבדחן. במונדיאל בארגנטינה 78', הראשון שלו כשחקן, ניצל פלאטיני את הלילות במלון כדי לצבוע את פניהם של חבריו. בנסיעות למשחקי החוץ כשחקן יובנטוס, נהג להעביר את הזמן בפיצוץ חזיזים ובהעמדת פני מת. חוש הומור, למרות שאפשר להתווכח על טיבו.

כבן לאב כדורגלן ולמהגרים איטלקים, פלאטיני הוא סוציאל דמוקרט אמיתי, שמביא את המטען התרבותי הזה אל המשחק. "כדורגל הוא נהדר, אינטליגנטי ומקרב בין בני אדם", הוא נוהג לקבוע, "המשחק מלמד אותך לחלוק עם אחרים, זה חינוך יוצא מהכלל לחיים".
למרות ששיטת ההצבעה לנשיאות אופ"א היא חשאית, ברור כי המדינות הקטנות והבינוניות הן שהובילו אותו אל התפקיד. בתקופה בה הכדורגל האירופי נמשך לסחרור כלכלי על ידי טייקונים ואילי נפט מצד אחד ועל ידי פושטי רגל מהצד האחר, פלאטיני מאמין כי שיטת הפייר־פליי הפיננסי, שתיכנס לתוקפה בקיץ הבא, תביא לשינוי. על פי כוונת אופ"א, יוכלו מועדונים להתקיים מכספי הכנסותיהם ולא מכיסיהם של המיליונרים והמיליארדרים שבראשם.

הרעיון עצמו נכון, אבל רבים מאמינים כי קשה יהיה לאכוף אותו. הרי קבוצות כמו מנצ'סטר סיטי וצ'לסי יכולות למכור במיליונים כרטיסי VIP לאנשי שלומם של רומן אברמוביץ' ושל השייחים מאבו דאבי ולהכריז על הכסף הזה "הכנסות מכדורגל".

פלאטיני עם גביע האלופות. "ליגת האלופות היא המפעל המשגשג והמצליח בעולם"צילום: אי–פי

"תקנות הפייר־פליי הן כבר מציאות", עונה פלאטיני, "החוק אמנם ייכנס לתוקף מלא רק בתחילת עונת 2013/14, אבל יש לו השפעה כבר כעת. למעשה, חלק מהרעיון נובע מדרישות בעלי המועדונים, יש להם את כל הסיבות לעמוד בתקנות בלי התחכמויות. התבקשתי על ידי המועדונים, כולל הגדולים בהם, לעשות משהו בנוגע לסכומי ההעברות הגדולים והמשכורות התופחות בצורה מסחררת. המטרה של הפייר־פליי היא למעשה לעזור לקבוצות, לא להרוג אותן. לקבוצות הכדורגל באירופה חוב כולל של 1.5 מיליארד יורו. הגיע הזמן לעשות עם זה משהו. אנחנו עושים".

חוקי האיחוד האירופי משפיעים רבות על הכדורגל. הם כפו על אופ"א את חוק בוסמן, ששינה את הכדורגל. יש חוקים נוספים שנחסמו על ידי האיחוד האירופי?

"בהחלט, דוגמה טובה היא חוק ה־6‏+5 ‏(תקנה שהגה בלאטר ונוגדת את חוק בוסמן של האיחוד. מטרתה לצמצם את מספר הזרים בקבוצות - לכל קבוצה מותר להרכיב בכל רגע נתון לפחות שישה שחקנים בעלי אזרחות מקומית‏). צריך לזכור ש־27 מ־53 החברות באופ"א חברות גם באיחוד האירופי וכפופות לחוקים שלו".

אתה מסכים עם הקביעה שהקבוצות הגדולות מחזיקות בכוח גדול מדי?

"הקבוצות הגדולות תמיד היו גדולות ותמיד שלטו בכיפה. תמיד היה להן הרבה כוח והשפעה. כסף הוא חלק מהעניין. העובדה שאנחנו מטפלים בחובות הגדולים דרך הפייר־פליי הפיננסי, תעזור לביזור הכוח הזה".

לאחרונה פורסם שבכוונתך לבטל את הליגה האירופית ולהגדיל את מספר המשתתפות בליגת האלופות ל־64 קבוצות. המפעל האירופי המוביל זוכה לביקורת כבר כעת. אומרים שהוא משעמם בשלב הבתים ומבקרים את המסלול הישיר לאלופות ממדינות קטנות. באמת הגיע הזמן לשינוי הפורמט?

"ליגת האלופות היא מפעל הקבוצות המצליח והמשגשג ביותר בכדורגל העולמי. אין לנו שום כוונה או רצון לשנות את הפורמט, בטח לא בסבב הקרוב בין שנת 2012 ל־2015".

פלאטיני לא עוצר בניסיון להשוות את הסטטוס הכלכלי של מועדוני אירופה. אחת התלונות המרכזיות של אוהדי הכדורגל בעולם נוגעת לבעיית השיפוט. זה לא חדש, אבל בעידן בו הכל משודר ומצולם מכל זווית אפשרית, הטעויות נחשפות ומודגשות יותר. שערים שלא אושרו למרות שעברו את קו השער, או אושרו למרות שלא עברו, הביאו את פיפ"א לפתוח בעונה הקרובה בניסוי טכנולוגיית קו השער בליגות מסוימות. אם תתברר כמוצלחת, הטכנולוגיה שאמורה לקבוע "עבר או לא עבר" עשויה להיכנס לתוקף רשמית במונדיאל 2014.

הדבר מעורר ויכוח בין טהרני הכדורגל לבין חסידי הטכנולוגיה. פלאטיני, אולי לא מפתיע, הוא טהרן במלוא מובן המלה. "אני באופן גורף ומוחלט נגד הכנסת כל טכנולוגיה לכדורגל", הוא אומר, "זה מדרון חלקלק. אתה מתחיל עם טכנולוגיית קו השער ואי אפשר לדעת איפה זה ייגמר. חד וחלק, הכדורגל לא צריך טכנולוגיה". האלטרנטיבה של פלאטיני היא עוד עיניים, עוד שופטים: "חמישה במקום שלושה, כולל שניים ליד הרחבות. זה יפתור חלק גדול מהבעיה. אם שופט כזה לא רואה משלושה מטר אם הכדור עבר את הקו, הוא פשוט לא מספיק טוב".

אתה מרגיש שאתה מצליח לשנות דברים? מה ההישג הכי גדול שלך כנשיא אופ"א ומה תרצה להשיג בשנים הקרובות?

"אני בהחלט מרגיש שהצלחתי לשנות דברים. ההישג הגדול ביותר, אין שום ספק, הוא הפייר־פליי הפיננסי. האתגר הכי גדול שעומד בפנינו הוא בעיית המכירות והטיות המשחקים. המלחמה בשחיתות, תופעה שמאיימת על המשחק היפה שכולנו אוהבים, נמצאת בחשיבות העליונה ביותר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ