סטפן מנדאר
פריס

מאות מיליונים צפויים לצפות ביורו 2012. לא ברור אם החישוב כולל את קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל ואת נשיא צרפת פרנסואה הולנד, אך בכל מקרה שניהם לא יגיעו ליורו 2012, גם אם נבחרת גרמניה ונבחרת צרפת ייפגשו בגמר בקייב. "אף גורם ממשלתי לא יגיע לאוקראינה", הודיע בסוף מאי שר הספורט הצרפתי וכמוהו גם בכירים רבים ביבשת.

מרקל והולנד לא סולדים מכדורגל. מקורו של האיחוד ביניהם הוא במחאה על מעצרה של יוליה טימושנקו, ראש ממשלת אוקראינה לשעבר ויריבתו הפוליטית של ראש הממשלה המכהן ויקטור ינוקוביץ'. טימושנקו, מנהיגת המהפכה הכתומה, נידונה לשבע שנות מאסר בגין שימוש לרעה בסמכויותיה. זה הטיעון הרשמי, אך רבים סבורים כי מעצרה נובע מרדיפה על רקע פוליטי. טימושנקו יושבת בבית הסוהר עד הערעור בעניינה, שאמור לעלות לדיון ב־25 ביוני, אמצע הטורניר, ומחכה. זה מספר חודשים שהאיחוד האירופי דורש את שחרורה.

ולדימיר פוטין, נשיא רוסיה, מיהר לגנות את החרם האירופי נגד המשחקים והבהיר כי אסור שהטורניר ידיף ניחוח פוליטי. פוטין יודע מה הוא עושה. בעוד שש שנים, טרם המונדיאל ברוסיה, עלולה מדינתו להיתקל בהתנגדות דומה. "אסור לערב - לא משנה באילו נסיבות - ספורט, פוליטיקה וכלכלה", אמר ואפילו לא חייך.

ספורט ופוליטיקה. שלט למען שחרורה של טימושנקו במרכז קייבצילום: רויטרס

בקרו באזור המיוחד של ספורט "הארץ" לכבוד יורו 2012

השותפה לאירוח, פולין, חשה צורך להגיב גם כן. ראש הממשלה דונלד טוסק שיגר למערכות העיתונים באירופה כתב הגנה מנומק. "טימושנקו לא השתמשה בכוחה הפוליטי בניסיון להביא את האליפות לאוקראינה כדי שנהרוס את החגיגות", כתב, "גם היום, במצבה הנוכחי, היא לא היתה רוצה שכל עבודתה תרד לטמיון. אני משוכנע שהאזרח הקטן בפולין ובאוקראינה לא צריך לסבול בגלל מאבקים פוליטיים".

הדיפלומטים האירופאים מוחים בצדק נגד משטרו של ינוקוביץ' וגם אופן המחאה צודק. אם כבר, יש לגנות את מישל פלאטיני, נשיא אופ"א, שממשיך לחזור על המשפט הבנאלי "אין לערבב בין פוליטיקה לספורט". אנחנו, מצדנו, נשתדל לעקוב מקרוב ולהתפלל שאולי כריסטיאנו רונאלדו, קארים בנזמה או מסוט אוזיל יכבשו, יפשטו את החולצה ותחתיה יחשפו הקדשה מיוחדת ליוליה טימושנקו.

אנגלה מרקל מאחלת בהצלחה לשחקני נבחרת גרמניה. את המשחקים היא תראה מהביתצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ