הגרמנים בלחץ? |

היסטריה, לא ברור למה

הטירוף סביב גרמניה מורגש על בסיס יומי, ונציגי התקשורת ממלאים את מחנה האימונים, אולם המאמן המנוסה יואכים לב נשאר רגוע

סטפן הרמנס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סטפן הרמנס

ביום ה־13 של מחנה האימונים לקראת יורו 2012, כבר עמדה האווירה על סף פיצוץ. "בואו נכתוב שהשחקנים הגיעו למגרש האימונים ב־BMW סדרה 1 החדשה", השתעשע כתב של אחת מסוכנויות החדשות במתחם האימונים בטורט שבדרום צרפת, "אם מישהו יתלונן, נגיד שהמכוניות היו כה רחוקות עד שלא היינו יכולים לזהותן במדויק".

בקצה השני של המגרש, נהג המירוצים מיכאל שומאכר וחלוץ הנבחרת לוקאס פודולסקי התמסרו בכדור. "בוא נכתוב שמדובר באאודי", אמר קולגה אחר, "זה בטח ירגיז אותם עוד יותר". גם הצלמים כבר קיללו במרץ. במרחק 50 מטר מהם התייצבו חברי הנבחרת לתמונה קבוצתית עם צמד אבירי המרצדס שומאכר וניקו רוזברג. הם הפנו גב לצלמים שבצד השני. לא צריך לעשות הרבה על מנת להצית רוח מהפכנית בקרב העיתונאים.

סביב נבחרת גרמניה שורר טירוף על בסיס יומי: 90 נציגי תקשורת קיבלו אישור להצטרף למחנה האימונים הראשון בסרדיניה, 150 למחנה השני בדרום צרפת וביורו עצמו כבר ידווחו 250 עיתונאים מתוך המחנה בדנציג. העניין בנבחרת גובר משנה לשנה, וכתוצאה מכך הנגישות של העיתונאים אליה הולכת ומצטמצמת. עם זאת, תנאי העבודה של אנשי התקשורת מזמן לא היו טובים כמו השנה. כמעט כל אימון פתוח לעיתונאים, שמצדם נותרים תמיד בלתי מסופקים. תמיד אפשר לחשוף בפניהם יותר.

שלב ההכנות לטורניר הוא תמיד מדד טוב להלך הרוח. במחנה הגרמני ניתן להרגיש במתיחות מסוימת החל מהיום הראשון. בין העיתונאים, זאת אומרת. "חירום!", זועק ה"בילד" לאחר שבועיים. "שופינג, שומאכר, תסכול בקרב שחקנים. האם ככה באמת נוכל להביא תואר?". כאשר המאמן יואכים לב לא נזהר כראוי בבחירת המלים, ותיאר את ההכנות כ"מקרטעות משהו", מיד התעורר זעזוע ניכר בקרב הפמליה התקשורתית. ואם פעם אחת מירוסלאב קלוזה אינו מופיע במגרש האימונים כי הלך במקום זאת לחדר הכושר, מיד עולה חשש מפני הנורא מכל.

בניגוד להמולה הכללית, לב נראה נינוח באופן מפתיע. אל מול העובדה שבתחילת ההכנות חסר לו חצי סגל, שהשחקנים מקבלים יותר מדי ערבים פנויים ‏(לדעת ה"בילד"‏), או שהחבר'ה מבאיירן מינכן שרגילים לניצחונות צריכים להתאושש משורה שלמה של מפלות, מגיב לב ב"שיהיה". האיש שקוע בשוויון נפש, גם כאשר הציפיות ממנו ומנבחרתו מעולם לא היו גבוהות כל כך.

יכול להיות שמאמן גרמניה מרגיש שהתקוות לתואר ראשון מזה 16 שנה מעולם לא נשענו על בסיס כה יציב. לפני שש שנים, כשהיה עוזרו של יורגן קלינסמן ועמד לקראת הטורניר הגדול הראשון שלו, נאלץ לב ללמד את השחקנים את יסודות המערך ההגנתי; היום כבר יש לו שחקנים שבשביל להישאר בתמונה מוכנים אפילו לשנן את דקויות החשבון הדיפרנציאלי.

מבחינת הציבור הגרמני, אליפות אירופה הינה בין כה וכה טורניר אשר סופו בדו הקרב בין גרמניה לספרד. האם הפעם תכניעו את הספרדים? נשאלים השחקנים, מדוע הפעם אתם יותר טובים מספרד? לב תמיד מצביע בתגובה על כך שישנן עוד נבחרות חזקות, שזו אינה רק ספרד. כמובן, הוא אומר, גרמניה נמנית עם הפייבוריטיות, אבל גם אנגליה, צרפת, איטליה, פורטוגל וממש לאחרונה נוספה המארחת פולין. לפעמים קיימת ההרגשה שהשאלה הנכונה היא: מבין 16 המשתתפות, מי למעשה איננה פייבוריטית?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ