כשהרוסים והפולנים נפגשים זו לא בדיחה

צעדה לאומנית, חוליגנים והרבה אלכוהול הפכו למפגש אלים לפני המשחק הערב בין פולין לרוסיה (21:45). פרשני יורו-טיוב עדכנו וניתחו

אלי שווידלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי שווידלר

אולי כך רצה הגורל, אבל היום (שלישי) עשוי בהחלט להיות היום הקריטי ביותר ביורו 2012. היום שיקבע האם פנינו לטורניר איכותי ומהנה, כפי שמקווים המארגנים, אופ"א והרוב השפוי של האוהדים, או שאליפות אירופה תיגרר, על פי הסימנים בשטח, להתכתשויות אלימות בין פורעים מקצועיים, חוליגנים לעתיד ושיכורים חסרי תרבות.

הכל תלוי במפגש בין פולין לרוסיה, שייערך הערב (21:45, שידור ישיר בערוץ 9) בוורשה. המשחק החשוב ביותר בבית א' מבחינה ספורטיבית עשוי להפוך היום במהרה לאירוע פוליטי-לאומני שיקרין על כל מה שיקרה בהמשך. ולא רק בשטחי פולין המארחת.

צפו בפרשני "הארץ" מנתחים את משחקי הערב:

על מנת להפנים את מהות התסבוכת, נעבור תחילה למוסקווה. היום, ה-12 ביוני, הוא יום העצמאות של המדינה - "יום רוסיה". אם זה לא מספיק, היום ייערך "מצעד המיליונים" של האופוזיציה הרוסית ומתנגדיו של הנשיא ולדימיר פוטין. על רקע חיפושים שנערכו אתמול בבתיהם של מספר מנהיגי אופוזיציה, גוברים החששות שתגובת המפגינים עלולה להיות אלימה במיוחד, עם או בלי התגרות נוספת של השלטונות. שלטונות הביטחון במוסקווה ובערים הגדולות האחרות ברוסיה מוטרדים גם מאפשרות של מפגש בין מתנגדי השלטון לרבבות אוהדים רוויי אלכוהול שיעקבו אחרי המשחק בכיכרות שונים ברחבי המדינה. ומה אם רוסיה תפסיד הערב? הצלקת מהפוגרום בכיכר מאנז'נאיה, הסמוכה לקרמלין, כשרוסיה הפסידה במונדיאל 2002 ליפאן, טרם הגלידה.

ואם כל זה לא מספיק, נעבור לוורשה. נראה שמי שהעניק בעיריית הבירה הפולנית את האישור לאוהדים הרוסים לצעוד באופן מאורגן ברחבי העיר עד לאיצטדיון שעות אחדות לפני פתיחת המשחק, אינו סובל מעודף חוכמה. חלק מהאורחים מ"אמא רוסיה" כבר "הצטיינו" בהתנהגותם מאז פתיחת הטורניר, וכל הסימנים מראים שזוהי רק ההתחלה.

וזו הרשימה עד עכשיו: גבר ואישה שיכורים שלא צייתו להוראות המשטרה נקנסו במאות יורו כל אחד ובמשך שנתיים נאסר עליהם להיכנס לאיצטדיונים בפולין. עוד ארבעה אזרחים רוסים נעצרו אחרי שהתקוטטו במסעדה בוורוצלב וגרמו נזקים לרכוש ויועמדו לדין. אופ"א פתחה בחקירה נגד התנהגות בעלת אופי גזעני של האוהדים הרוסים כלפי המגן שחום העור של צ'כיה, תאודור גברה סלאסי. החוליגנים הרוסים כבר הספיקו להתקוטט בלבוב עם האוקראינים ובוורצלאב עם הפולנים. שלטונות החוק בפולין כבר הוציאו צווי מעצר נגד שישה אוהדים רוסים, האלימים ביותר מבין עשרות שתקפו מתנדבים מיד לאחר הניצחון הגדול של רוסיה על צ'כיה בערב פתיחת הטורניר.

התאחדות הכדורגל הרוסית, המודאגת מקצב האירועים, כבר הספיקה לפרסם פנייה רשמית לאוהדיה ולצד תודות על התמיכה ביקשה מהם "לא להביך" את ארצם ונבחרתם על ידי התנהגות חוליגנית ודרשה מה"רוב השפוי" לרסן את המתפרעים. "לא צריך להיות מוטיב פוליטי בצעדה בוורשה", הזהיר נשיא ההתאחדות סרגיי פורסנקו, "מי שינסה לשלב מסרים כאלה בצעדה, עלול להיתקל בתגובה נוקשה מאוד מצד המשטרה הפולנית. אני מקווה שייקחו זאת בחשבון".

ויש גם כדורגל: יורו 2012 ב"ספורט הארץ"

עם זאת, הסיכוי ליום שקט היום בוורשה שואף לאפס. לפולין ולרוסיה רקע של מתיחות היסטורית ארוכה, אינספור סכסוכים ומלחמות וגם פצע טרי – הרוסים מואשמים בגלוי על ידי הימין בפולין באחריות להתרסקותו של הנשיא לשעבר קאצ'ינסקי יחד עם כל ראשי הממשל ליד סמולנסק .

הצעדה הצפויה מדירה שינה מעיניהם של מספר פוליטיקאים פולנים מהמרכז ומהימין, כשאחד מחברי הפרלמנט כבר הספיק להשוות את העניין ל"נשיאת דגלים נאציים בלב תל אביב". על פי החוקה הפולנית, סמלים מהתקופה הסובייטית אסורים להפצה במדינה ועלולים לגרור קנסות כבדים ואפילו מאסר. "אני רוצה לראות כיצד יצליחו להחרים מאתנו את הסמלים", גיחך באחד האתרים אוהד רוסי בשם דניס.

"המדינות לא יתכסחו היום רק על כר הדשא, אלא ככל הנראה גם מחוצה לו", טען דמיטרי זלנוב מ"ספורט אקספרס" הרוסי. זלנוב, ששהה במרכז ורשה בפתיחת הטורניר, ראה כיצד הקהל הפולני הידידותי הופך תוך זמן קצר - תחת השפעת האלכוהול כמובן - לקהל אגרסיבי, כשהקריאות "רוסקה קורבה" ("רוסיה זונה") היו בין העדינות שבהן. "מה יקרה היום ובהמשך הטורניר? ניתן רק לנחש", מסכם זלנוב, ומוסיף בעצב: "לא נראה שיש טעם לפנות לליבם של שני הצדדים".

6,000 שוטרים ועוד כ-600 מאבטחים ינסו לדאוג לסדר במהלך היום, אך אולי בכל זאת ישנה תקווה. אתמול הניחו קבוצות אוהדים משתי המדינות זרי פרחים בשני מקומות בעיר, לזכר הנופלים במלחמת העולם השנייה. עבור מי שמחפש רק לריב, זה לא אמור להפריע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ