אוקראינה - צרפת (19:00) |

אפשר לחשוב במה כבר זכינו

לורן בלאן שב לנבחרת כמאמן כדי להחזיר לה את גדולתה. זה לא מונע ממנו להנמיך ציפיות. באוקראינה שתפגוש את צרפת הערב לא קונים את זה

אלי שווידלר
אלי שווידלר

"האם מיסייה בלאן חוטא לאמת כשהוא מגדיר את צרפת כאנדרדוג בבית 4?", נשאל רוסלן רוטאן. "כמובן שהוא מנסה להטעות את כולם", השיב קשר נבחרת אוקראינה שתפגוש הערב (19:00, ספורט 1), את הנבחרת הצרפתית, "צרפת נבחרת ברמה הגבוהה ביותר. נגד האנגלים היא שלטה ברוב שלבי המשחק, הציגה את רמתה והיתה צריכה לנצח".

רוטן צודק, כמובן. גם אם אינה ברמה של ספרד וגרמניה, צרפת היא לבטח נבחרת ברמה גבוהה, בוודאי לא אנדרדוג בבית הזה. זה ברור לכל, מה שלא מנע ממאמנה להצהיר שוב: "לצערי צרפת אינה משתייכת כיום לצמרת העולמית. בקושי עברנו את המוקדמות, אבל הנבחרת נבנית לאט-לאט. זה טבעי שבתחילת הטורניר אין לצרפת שאיפות גדולות כמו לספרד או לגרמניה. לא צריך גם לשכוח שבהגרלה היינו רק בדרג הרביעי. מהבית שלנו מסוגלת להעפיל כל נבחרת".

לכתבות ועדכונים נוספים הצטרפו לדף הפייסבוק של ספורט הארץ

לשאלה מדוע מחוץ לצרפת מתרשמים מנבחרתו הרבה יותר מאשר בבית, ענה בלאן בהיגיון רב: "ככה זה תמיד ובכל מקום. בבית דואגים לנבחרת ולכן מבקרים אותה ביתר שאת".

ייתכן שזהו הגורם מאחורי ניסיונו להנמכת הציפיות. אחרי מופע האימים והסכסוכים במונדיאל 2010, לא מסתפקים בצרפת בנבחרת משוקמת. הם רוצים משהו שיזכיר את הימים העליזים של מונדיאל 98' ויורו 2000, כשנבחרת בהנהגתו של בלאן ובניצוחו של זידאן קטפה את שני התארים.

ומדוע שזה לא יקרה? צרפת נראתה טוב למדי נגד אנגליה הגנתית מאוד והיתה ראויה ליותר מנקודה. סמיר נאסרי, כובש השער, נראה חד ונחוש. פרנק ריברי הבקיע קודם לכן בשלושה משחקים רצופים, בעוד קארים בנזמה סיים במשחק ההכנה נגד אסטוניה תקופה עקרה למדי עם צמד.

"אני נוטה לא להסכים עם בלאן - צרפת פייבוריטית בבית גם אחרי התיקו נגד האנגלים", סבור העיתונאי ז'ראר פורייה, "הוא טקטיקן מעולה, מהטובים שהיו לצרפת אי פעם. מול אוקראינה ינסה בלאן לנצל את ההגנה הרופפת למדי של היריב ואת העובדה שהיא חסרה את שלושת שועריה הראשונים. השוער פיאטוב נראה מהוסס משהו נגד שוודיה, שמיעטה לאיים עליו. מול בנזמה, נאסרי וריברי זה יעלה בשערים".

בצרפת, מספר פורייה, התקבל התיקו נגד אנגליה "באכזבה מסוימת, ידענו שאנחנו יותר טובים". "התעוררנו אחרי השער שספגנו", מסביר הקשר אלו דיארה, "אני מקווה שנגד אוקראינה ושוודיה יהיה לנו יותר שטח להניע כדור ולהציג משחק יותר יעיל ואטרקטיבי".

"שיחקנו היטב נגד האנגלים ואני מעריך שמצבנו רק ישתפר ממשחק למשחק", סבור בלאן, שאתמול ביטל את האימון המסכם בשל חום של 34 מעלות, "התיקו מכריח אותנו לשחק על ניצחון במשחק השני והשלישי. אינני מאושר מהמשחק הראשון, כך שאבקש מהשחקנים להתרכז במשימה ולהעלות את רמתם". האם זה אומר שצרפת תתקוף מההתחלה? "חובה למצוא איזון", עונה בלאן, "בתחילה לדאוג להגנה ורק לאחר מכן לצד ההתקפי".

הדאגה הגדולה בצד ההגנתי תהיה כמובן מהקטלניות המחודשת שמפגין אנדרי שבצ'נקו. "אני מכיר את אנדרי היטב, שיחקתי נגדו וקשה לשמור עליו", הזכיר בלאן, "גם אם אינו בן 20, הוא מאוד מתוחכם על המגרש, נותן דוגמה לחבריו ומשדרג אותם. לא נצמיד אליו שומר, אבל יחכו לו בכל פינה במגרש".

לקראת המשחק. "אסור שנחוש כאילו כבר הצלחנו. אם נפסיד בשני המשחקים הבאים, כל המאמץ יבוזבז", הזהיר מאמן אוקראינה, אולג בלוחין. הוא סיפר שהופתע מההגנתיות וקצב המשחק האטי במשחק של צרפת נגד אנגליה. איגור גאמולה, שחקן הנבחרת לשעבר, ניסה להסביר את הצלחתו של בלוחין: "הוא הצליח להשכין שלום בין שחקני דינמו קייב ושחטאר דונצק, וזה פועל לטובת הנבחרת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ