ניר צדוק
ניר צדוק

1. שריקות בוז צורמות מצד הקהל האוקראיני פתחו את המשחק אמש כפי שסיימו את הקודם, מול צרפת. הפעם יועדו, באופן מפתיע, לכיוונם של שחקני אנגליה. כל עוד נותר לכחולים הזמן הנחוץ כדי להשיג את השער שיעלה אותם לרבע הגמר, היו השחקנים האוקראינים על תקן גיבורים לאומיים הראויים להערצה ולתמיכה, ולא אויב משותף. 

המשימה הוטלה בעיקר על כתפיהם של שני אלמונים. ארטם מילבסקי ומרקו דביץ'. הגבוה והנמוך החליפו את אנדרי שבצ'נקו ואנדרי וורונין המוכרים והיו אמורים, על עשרת שעריהם המשותפים במדי הנבחרת, לפצח הגנה אנגלית עדיפה בכל פרמטר. לא הגיוני, אבל אפשרי. ניסו לעזור להם אנדרי יארמולנקו ויבגני קונופליאנקה, שכמו זיהו מראש את המיס-מאצ' בשפיץ והגיחו פעם אחר פעם מהקו השני, מגבירים את הלחץ על כתפיהם של ג'ון טרי וג'וליאון לסקוט ומוסיפים ממד נוסף להתקפה שנטתה לבנאליות במשך כל הטורניר. 

צפו בפרשני יורו-טיוב מתכוננים לערב ההכרעות

אוקראינה, אולי כחלק מתוכנית אב ששורתה האחרונה עתידה להיחשף רק בהמשך, אולי בשל קושי אובייקטיבי, הסתפקה בדקות הפתיחה בעיקר בבעיטות מחוץ לרחבה. אולג בלוחין זומם להוציא את האנגלים קדימה ולהכניס קטנה למילבסקי? מעניין. היו מוצלחות יותר (כמו זו של קונופליאנקה שנבלמה בדרכה הבלתי נמנעת והבטוחה לשער של ג'ו הארט) ופחות (זו של ירוסלאב ראקיצקי, 40 מטר מהשער ולאחר שבריר שנייה גם 20 מטר מעליו), אבל העיקר שהיו. אלו לבטח הקלו על מגני אוקראינה, יותר אולג גוסב בקו ימין ופחות יבגני סלין בשמאל, להצטרף ללא חשש למתקפה על הרכב אנגלי שעד לבעיטה מסוכנת נוספת מצד גוסב שכאילו הגדישה את הסאה, התעסק בעיקר בבניית ביצורים ופחות בהחזרת מלחמה.

משהו עיצבן, אולי הדאיג, את אנגליה. הזדמנות טובה של יארמולנקו נעטפה משני צדיה בניסיונות של הלבנים ¬ בעיקר בעזרת כדורים חופשיים ורגליו של אשלי יאנג ¬ לשים את השער שיוציא את האוויר מהכדור וייתר את מה שעוד נותר לאוקראינה מאירוח הטורניר. 

מקריים ואפרוריים עד לסיום המחצית המאופסת, שימשו יותר על תקן סטרואידים לשורת הבעיטות בסטטיסטיקה ופחות כסכנה של ממש עבור אנדרי פיאטוב. הרמה לא טובה של סטיבן ג'רארד בדקה ה48- שינתה הכל. טובות ממנה, גם במשחק הזה, לא הסתיימו בשער, אך זאת, מקו ימין, הגיעה בהצלחה לראשו של וויין רוני אגב טעות קשה של פיאטוב, ומקו השער פנימה.

זה, יחד עם השער של זלאטן איברהימוביץ' בדקה ה-54 - היפה שהובקע עד כה בטורניר, בעיטת וולה מקצה הרחבה - קיבע עוד יותר מעליית האנגלים לרבע הגמר את פגישתן של צרפת וספרד בשבת. האנגלים הרוויחו פעמיים, ויפגשו בסך הכל את האיטלקים

אוקראינה נשמה את נשימותיה האחרונות בקול רם. הזדמנות גדולה של מילבסקי, שנגח מעמדה קורצת מעל המשקוף, חסתה בצלה של השערורייה הגדולה ביותר שסיפק הטורניר עד עכשיו. קוון שלא זיהה נבדל במסירת העומק ליארמולנקו החוויר לעומת שופט הקו, שעל אף הגדרת התפקיד שלו וחרף מיקומו האידאלי, לא ראה כיצד הכדור שהקפיץ דביץ' עבר במלוא הקפו את הקו. נגזל מהאוקראינים שוויון שהגיע להם בדין, ומהיתר נחסכה קרוב לחצי שעה של פלירט עם נס. 

וויין רוני כובש שער בטורניר גדול, לראושנה מזה 8 שניםצילום: אי–פי

מהו בדיוק תפקידו של אותו שופט, ידוע לשמצה בסתמיותו מאז תחילת הניסוי? האם עליו לוודא שבעיטת החמש לא תהפוך על ידי שוער חמדן לבעיטת שש? 

2. שלב הבתים הסתיים. אמירתו הברורה של רוני במשחקו הראשון בטורניר, יחד עם זעקתם של רונאלדו ואפילו באלוטלי, מחזקות את ההרגשה שהמנועים עדיין לא התחממו לחלוטין. בשעה טובה, תפסו אחרוני הנוסעים, הטובים, את הרכבת. כך נוצרת ההרגשה שהשיא עוד לפנינו, גם אם מכיל בתוכו נוגדנים כמו יוון וצ'כיה ומגיע לאחר פרידה שקטה משבצ'נקו. 

מהלך המשחק

מחצית ראשונה

דקה 7 גרמאש מפגיז מ-25 מטר, הכדור גבוה מעל המשקוף של הארט

דקה 17 אוקראינה ממשיכה להכתיב את הקצב. הפעם טימושצ'וק מנסה מרחוק, הכדור שוב עולה גבוה

דקה 21 גוסייב פורץ מימין ובועט מסף הרחבה, הכדור עובר מעט מעל המשקוף

סטיבן ג'רארד (משמאל) גבוה מעל כולם בדקות הראשונותצילום: אי-אף-פי

דקה 27 יאנג מגביה כדור מצוין מצד שמאל לתוך הרחבה, אבל רוני הפנוי נוגח מחוץ למסגרת

דקה 30 התקפה טובה של אוקראינה מסתיימת במסירה של מילבסקי לירמולנקו בצד ימין של הרחבה. הקשר בועט חזק, אבל הארט קולט

דקה 41 ירמולנקו משתעשע במגינים האנגלים וחודר לרחבה, אבל הכדור נהדף לקרן לפני שהוא משחרר את הבעיטה

מחצית שנייה

דקה 47 0-1 לאנגליה ג'רארד מגביה בחצי גובה מצד ימין, פיאטוב מחמיץ את הכדור ורוני נוגח מקרוב מול שער ריק

דקה 59 ירמולנקו מגביה משמאל, מילבסקי - שנמצא בנבדל - מחמיץ מקרוב

דקה 61 מילבסקי מכניס כדור לדביץ', שמאמצע הרחבה בועט למרכז השער. הארט נוגע בכדור, שממשיך לעשות דרכו לרשת, וג'ון טרי מציל בשנייה האחרונה. ההילוכים החוזרים מראים כי ככל הנראה הכדור עבר במלוא היקפו את קו השער

דקה 67 אשלי קול בועט כדור חזק מצד שמאל בתוך הרחבה, פיאטוב מציל את אוקראינה

דקה 72 קונופליאנקה מפתיע את הארט עם בעיטה חזקה מרחוק, אבל השוער מצליח להדוף

וויין רוני חוזר מהר לעניינים צילום: אי–פי

דקה 91 ירמולנקו מקבל כדור על סף הרחבה, אבל הבעיטה שלו נהדפת

הרכבים:

אנגליה: ג'ו הארט, גלן ג'ונסון, ג'ון טרי, ג'וליאון לסקוט, אשלי קול, ג'יימס מילנר, סטיבן ג'רארד, סקוט פארקר, אשלי יאנג, וויין רוני, דני וולבק.

אוקראינה: אנדרי פיאטוב, יבגן סלין, יבגן חאצ'רידי, ירוסלאב ראקיצקי, אנטולי טימושצ'וק, דניס גרמאש, אולג גוסב, אנדרי יארמולנקו, יבגני קונופליאנקה, ארטם מילבסקי, מרקו דביץ' (69, שבצ'נקו)

שופט: ויקטור קסאיי (הונגריה).

איצטדיון: דונצק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ