יורו 2012 |

ככה זה נראה כשמתרכזים בכדורגל

לעלייה במספר הכרטיסים בעשור האחרון היתה מטרה ברורה - להוריד את מפלס האלימות במגרש. היורו הנוכחי מראה שהמטרה הושגה

עוזי דן
עוזי דן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עוזי דן
עוזי דן

לצד הכדורגל ההתקפי שמשוחק לרוב ביורו, קשה להחמיץ דבר נוסף שמתרחש במשחקים באוקראינה ובפולין. התחושה היא שהם נקיים יותר, שמספר העבירות - בוודאי המלוכלכות והאלימות - אינו גבוה, שיש אפילו סוג של אחווה בין יריבים. הנתונים (ראו למטה) מראים שהיורו הזה שווה לקודמו ב-2008 במספרי הכרטיסים האדומים והצהובים, בממוצע למשחק, אבל הוגן בהרבה מאליפויות אירופה קודמות, בטח ממונדיאלים. הסיבות, מסתבר, מגוונות למדי.

"מדובר בתהליך שהחל לפני עשור, החמרת השיפוט כלפי עבירות", אומר אנחל מריה ויאר, יו"ר ההתאחדות הספרדית לשעבר ויו"ר ועדת השיפוט באופ"א (ובעבר בפיפ"א). בזמנו הבינו ההתאחדות העולמית והארגון האירופי שהעבירות - הן בשל הכמות והן בגלל חומרתן - עלולות להרוס את המשחק והחליטו להפעיל יד קשה. עבירות מכוונות, עבירות "מקצועיות", גלישה עם שתי רגליים, צלילות והתחזויות היו בין הרעות החולות שסומנו. ההוראות לשופטים היו חד משמעיות. לא במקרה חלה עלייה בכמות הכרטיסים בתחילת ובאמצע העשור הקודם. זה נכון בטורנירים הגדולים, בגביעי אירופה וגם בליגות שונות.

פפאסטאתופולוס לא מאמין למראה הכרטיס האדוםצילום: אי–פי

לכתבות ועדכונים נוספים הצטרפו לדף הפייסבוק של ספורט הארץ

מריה ויאר מרוצה מאוד ממה שהוא רואה ביורו וטוען כי התהליך הוטמע, כך ששחקנים שחלקם כבר גדל לתוך עידן ההחמרה יודעים שלא כדאי ולא ראוי לשחק כך. אחרי שיאי כרטיסים ביורו 2004 ובמונדיאל 2006, חלה ירידה ניכרת בעבריינות השחקנים. "חלק מההחמרה נבעה מתקווה שלטווח ארוך זה יביא לשינוי. האמנו שזה מה שיקרה ואני מאוד אופטימי שזהו כיוון הדברים", הוא אומר.

יש סיבות נוספות. למשל, הבדלי הרמות הקטנים יותר ביורו בהשוואה לגביע העולם או למוקדמות. "אתה הרי זוכר את המשחק בין צ'ילה לספרד בסיום שלב הבתים במונדיאל 2010", מעלה חואן קסטרו, איש "מארקה", זיכרונות מפרטוריה ומתכוון לארבעה צהובים ולכרטיס אדום שספגה צ'ילה בשלושים ומשהו הדקות הראשונות, "ביורו כמעט לא תראה נבחרות שבאות להפריע או לשחק כך, שמרגישות שזה מה שהן יכולות לעשות. לדעתי זו הסיבה שיש יותר הגינות ביורו. לא בגלל שזו אירופה, אלא בשל רמה גבוהה ודי זהה". עוד טיעון נגד הגדלת היורו ל-24 נבחרות ב-2016, לא שזה יעזור.

השוער הפולני, שצ'סני, רואה את הכרטיס האדום, מחזה נדיר ביורו הנוכחיצילום: רויטרס

המספרים מצביעים על ירידה בכמות הכרטיסים, אבל לא מספרים כיצד הושגה. שלושת האדומים ביורו הקודם היו ישירים. השנה, שניים מהשלושה היו בעצם צהוב שני ובהחלט יש הבדל.

כבר מספר שנים מנהיגה אופ"א קמפיין שכותרתו "ריספקט" ועיקרו אפס סובלנות כלפי גזענות במגרש ומחוצה לו, כלפי סמים וחומרים אסורים וכלפי אלימות - גם במגרש עצמו. הקמפיין קורא לגישה שמכבדת את היריב, ומירצ'ה סאנדו - איש ועדת הכדורגל של אופ"א ויו"ר ההתאחדות הרומנית - מאמין: "זה כדורגל ולא צריך להיות יפה נפש, אבל יש גבול בין משחק גברי לבין אלימות, בין רצון לנצח לבין חוסר כבוד. כשהגענו לגבול הזה בכדורגל הבנו את חשיבות המשחק הסביר, ואני חושב שהקמפיין הזה הוא חלק מהעניין".

דבר נוסף, שאולי לא נאמר בגלוי, אבל בפירוש אפשר להתרשם ממנו בצפייה במשחקים, הוא נטיית השופטים להעניק יתרון להגנה. לא בטוח שזה צריך להיות כך, אבל הרושם הוא ששחקן התקפה שמנסה לסחוט פנדל מתקשה בכך הרבה יותר בטורניר הנוכחי (אלא אם אתה פדרו, שעוצר בכוונה ריצה לפני מגן כדי שייתקלו בך). גם פה המספרים ברורים. ביורו 2004 נפסקו שמונה בעיטות עונשין, ביורו 2008 חמש ובינתיים, אחרי כ-88% מהטורניר הנוכחי, רק שלוש. אחת מהן היתה בגלל נגיעת יד.

מדובר בהשערה, אך ייתכן שגם ההיכרות בין רבים מהשחקנים תורמת. יריבך בנבחרת הוא בעצם עמיתך לקבוצה. זה לא חדש, אבל הדבר שגרתי יותר בטורניר גמר אירופי מאשר במונדיאל או במוקדמות, שם משחקים לא מעט נגד נבחרות בינוניות וחלשות. "נאסרי נגד אנגליה זה נאסרי נגד חבריו בסיטי. גרמניה נגד פורטוגל, פורטוגל מול ספרד או ספרד נגד גרמניה זה מפגשים של שחקני ריאל מדריד, וכו'", מציין קסטרו, "אני חושב שיש לכך משמעות. זה לא משפיע על הרצון לנצח, אולי גם לא על ירידה לתיקול, אבל זה משפיע על הגישה הכללית לשחקנים ממול, היא נינוחה יותר".

אז היורו טרם הסתיים, אבל שלושה-ארבעה משחקים לסיום בהחלט אפשר לראות בו אחד הטורנירים ההוגנים בעשורים האחרונים. נקווה שאכן מדובר סימן לבאות.

הנתונים:

יורו 2000: 0.26, 3.93

מונדיאל 2002: 0.26, 4.25

יורו 2004: 0.19, 5.03

מונדיאל 2006: 0.44, 5.39

יורו 2008: 0.09, 3.9

מונדיאל 2010: 0.26, 4.07

*יורו 2012: 0.11, 3.89

כרטיסים צהובים למשחק

כרטיסים אדומים למשחק

* אחרי 27 משחקים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ