יומן יורו

הסיפור המוזר של רנאטו סאנצ'ז: זה ילד זה?

שיחת היום באליפות אירופה היא האם המטאור הפורטוגלי שרכשה באיירן מינכן באמת בן 18, או שמא יותר קרוב ל-24. האשמות הוטחו, טענות הועלו ותחקירים פורסמו - וייתכן שתמונה שפורסמה השבוע שמה סוף לתהיות

עוזי דן
עוזי דן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
רנאטו
רנאטו סאנצ'ז. זכה להמון אהבה מהקהל הפורטוגליצילום: /אי־פי
עוזי דן
עוזי דן

1. שיחת היום באליפות אירופה לפני חצי הגמר של פורטוגל עסקה בטענות לפיהן רנאטו סאנצ'ס זייף את גילו. כן, יש הסבורים כי הכוכב הפורטוגלי, שפרץ בעונה האחרונה בנבחרת ובבנפיקה ואף נרכש על ידי באיירן מינכן תמורת 35 מיליון יורו, מבוגר בכמה שנים מגילו המוצהר, 18.

הטענה הפכה לאש בשדה קוצים אחרי שהושמעה על ידי גי רו, מאמן אוקזר לשעבר. בראיון ל"דולצ'ה ספורט" קבע רו: "הוא אומר שהוא בן 18, אבל צריכים לבדוק את זה. תאריך הלידה שלו הוכרז שנים אחרי שנולד. אני חושב שהוא בן 23 או 24".

ההצהרה הזאת עוררה את הסערה, אך מסתבר שעננה מרחפת מעל סאנצ'ס זו תקופה. כאשר חתם בבאיירן בחודש מאי, טען מישהו כי השחקן מבוגר מגילו. המקור לטענות הוא האויב הגדול של בנפיקה, נשיא היריבה העירונית ספורטינג ליסבון, ברונו דה קרבאליו. הנשיא אמנם ידוע בשנאה עזה לבנפיקה, אבל זה לא אומר שכל דבריו על "הנווטים" שגויים.

תחקיר שערך העיתון הפורטוגלי "ז'ורנל דו נוטיסאס" העלה כי תאריך הלידה הרשמי של סאנצ'ס - 18 באוגוסט 1997 - נרשם בספרי משרד הפנים הפורטוגלי רק ב־2002. יש רגליים לסברה לפיה הוא לא היה אז בן חמש. דה קרבאליו טוען שגילו היה כפול. הוא אולי מגזים, אבל ייתכן שהילד מבוגר יותר. מסתבר שהוריו של סאנצ'ס, שלא נולד בבית חולים אלא בבית, בשכונת עוני בליסבון, לא רשמו אותו במרשם התושבים, גם משום שנפרדו כשהיה בן חמישה חודשים. אביו עבר לצרפת, חזר לפורטוגל אחרי חמש שנים, ורק אז רשם את בנו במרשם האוכלוסין המקומי.

פרננדו סנטוס, מאמן הנבחרת, קבע שלשום כי מדובר ב"קשקוש, שטויות של עיתונאים". לא משנה שאת ההאשמות העלו נשיא מועדון ומאמן עבר גדול, תמיד טוב שאפשר להאשים את התקשורת. סאנצ'ס עצמו הכריז: "לא הכל בכדורגל טוב. יש כאלו שאוהבים אותך, אז תמיד יהיו מי שישנא אותך, אפילו את מסי ואת רונאלדו יש כאלו ששונאים. נולדתי וגדלתי בפורטוגל, שיחקתי בבנפיקה עשר שנים, איך אני יכול להיות בן 24 או 25 ולא 18 או למעשה תכף 19? אין בזה שום היגיון".

סאנצ'ס היה טוב מאוד נגד ויילס שלשום וגם זכה להמון אהבה מהקהל הפורטוגלי, שקרא בשמו והריע כל אימת שנגע בכדור. זה לא קרה רק בגלל שאוהבים את כישרונו, חוצפתו במגרש או את תלתליו, אלא גם בשל הפרשה. גם בנפיקה עזרה; תמונה וסרטון שהעלתה אתמול משנת 2010 מראים את סאנצ'ס כנער שנראה קרוב ל-13, בטח לא מבוגר מכך בחמש שנים.

רנאטו סאנצ'ז ב-2010. תשפטו אתם - בן כמה הוא נראה כאן?

2. מדוע לבשו פורטוגל וגם וולס את תלבושת החוץ שלהן בחצי הגמר, מה גם שהצבעים - גם אם מנוגדים - קצת מבלבלים? אופ"א שוב התעלתה על עצמה. פורטוגל נחשבה למארחת המשחק ותלבושת הבית שלה היא בורדו, אבל הדבר יוצר התנגשות עם תלבושת החוץ האפורה של ויילס. כמובן שהתלבושת הראשונה של הוולשים היא אדום, שלא יכול לשחק נגד בורדו. בעיה. אז פורטוגל נאלצה לשחק בתלבושתה השנייה, ירוק בהיר. זה הגיוני לאור הנסיבות, אבל אז ביקשו הדרקונים ללבוש את האדום המסורתי שלהם, דבר סביר ואפשרי שאף מספק קונטרסט טוב יותר מול הירוק הפורטוגלי. "לא", פסקו הפקידים באופ"א.

3. גם בליון שלשום, כמו במקומות אחרים, הכאוס התחבורתי אחרי המשחק היה שערורייה. הבעיה גברה לנוכח העובדה שהאולימפיק פארק של ליון נמצא 15 קילומטר מהעיר. אי אפשר ללכת ברגל, אי אפשר לקחת מונית. שלוש שעות אחרי המשחק, עדיין חיכו אלפי וולשים, פורטוגלים ושאר אוהדים לטראם שנסע העירה וחזר.

לעומתה, מערכת הרכבות - שהיה מי שהפחיד בנוגע אליה משביתות ועיכובי ענק - טובה מאוד בינתיים. היא מגיעה כמעט תמיד בזמן, ולהבדיל מהיורו עצמו מספקת שילוט מצוין ומאיר עיניים, שקעים חשמליים ובכלל. אז הצרפתים דווקא כן מסוגלים לארגן. הם פשוט צריכים כנראה להיות מוכנים יותר זמן מראש.

המון אנשים מצטופפים בתחנת הטראם בליון
האוהדים המיואשים בתחנת הטראם בליוןצילום: עוזי דן

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ