עוזי דן
שליח "הארץ" ליורו 2016
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
נבחרת גרמניה עולה ליתרון מוצדק בזכות שער של אוזיל
נבחרת גרמניה עולה ליתרון מוצדק בזכות שער של אוזילצילום: Kai Pfaffenbach/רויטרס
עוזי דן
שליח "הארץ" ליורו 2016

זה היה אחד ממיתוסי הגבורה של הכדורגל העולמי, גרמניה מעולם לא ניצחה את איטליה בטורניר, וכשהיה מדובר בשלבי הכרעה היא תמיד הפסידה. אבל כמה דבר כזה - נגד המגמה, נגד ההיגיון - יכול להימשך, לבטח לא לנצח. כמה זמן יכול לנצח לב גדול יכולת עדיפה? בליל יולי קריר בבורדו נגמרה האגדה. לא שגרמניה ניצחה במשחק עצמו, 1-1, סטטיסטית זה ייחשב תיקו. אבל האיטלקים, שבדרך כלל מפסידים מהנקודה, ידעו היטב למה אסור להם להגיע לשם מול הגרמנים שכבר 40 שנה מנצחים בבעיטות הכרעה בלי כמעט להחמיץ.

הם החמיצו, אחרי 24 בעיטות רצופות, שלוש פעמיים כולל תומאס מולר שהטורניר שלו איום ושוויינשטייגר שהיה יכול להכריע את ההתמודדות, אבל איטליה היא ידועה כמחמיצת פנדלים סדרתית, וגם יתרון זמני לא הספיק. גרמניה לא מפסידה בפנדלים. 
עם יריבות אדירה, עם שני מחנות אוהדים נהדרים - ובכל זאת הגרמנים עשו לאיטלקים בית ספר לעידוד - ועם כרטיס לחצי גמר היורו על הכף, היו ציפיות אדירות מהמשחק הזה וחלקן התגשם. היו הזדמנויות רבות, מתח, דרמה, קצב וגם לפרקים כדורגל איכותי, ואפילו שערים.

יואכים לב החליט שהוא משנה מערך ל2-5-3, בדומה לאיטלקים כדי לא לוותר להם על הקישור. זה אומר שבנדיקט הובדס חזר להרכב, ג'ושוע קימיץ' נשאר בו על חשבון יוליאן דראקסלר ואילו תומאס מולר שיחק בהתקפה לצד מאריו גומז. אפשר להתווכח אם אלוף עולם צריך לשנות סגנון בגלל יריבה, אפילו אם קוראים לה איטליה, בכל מקרה זה עבד חלקית נגד קישור איטלקי שחסר את אנטוניו קנדרבה ודניאלה דה רוסי הפצועים, תיאגו מוטה המושעה ובתפקיד הקשר המרכזי שיחק בלית ברירה מרקו סטורארו. 

הפתיחה היתה דווקא של האיטלקים שהגיעו למצבים ועמנואלה ג'יאקריני הפעלתני כמעט וכבש אם לא עוד פעולת הגנה מצויינת של ג'רום בואטנג. סמי חדירה נפצע בשלב מוקדם ובסטיאן שוויינשטייגר שהחליפו לא רק הפך לשיאן המשחקים בטורנירי גמר (מונדיאל ויורו) אלא גם כבש שער אבל אחרי עבירה ברורה שלו על מתיאה דה שיליו ברחבה. הגרמנים סיכנו יותר את השער של ג'יאנלואיג'י בופון והחזיקו יותר בכדור אבל כל מתפרצת איטלקית היתה מסוכנת.

אט אט העדיפות הגרמנית עשתה את שלה, איטליה שהתרגלה לנצח בדקות האחרונות התחילה להסתגר וזו היתה טעות מרה. למרות הגנה הירואית של אלסנדרו פלורנצי וכמובן של השוער האגדי בופון, גרמניה כבשה (65). מסוט אוזיל סיים מהלך שהחל גומז, אשר העביר להקטור אשר בישל בעזרת דיפלקשן איטלקי לאוזיל. שער ראשון שבופון סופג בטורניר.

גרמניה מעולם לא הובילה נגד איטליה במשחק רשמי בטורניר עד הגול הזה, זה נראה גמור? לא אצל הלב הענק עם הדם התכלת. לקח לאיטליה 12 דקות להשוות, מבעיטת 11 מצויינת של בונוצ'י (הראשונה שלו בקריירה בזמן משחק!) לאחר נגיעת יד של בואטנג ברחבה, גם נוייר ספג לראשונה, והשער העיר אותה ואת המשחק לחלוטין.

אך, לאחר 120 ו-18 בעיטות עונשין גרמניה הצליחה לעלות לחצי הגמר.

האיטלקים יחזרו הביתה לאחר קמפיין מרשים שכמעט הוביל אותם לארבעת הקבוצות האחרונות
האיטלקים יחזרו הביתה לאחר קמפיין מרשים שכמעט הוביל אותם לארבעת הקבוצות האחרונותצילום: GEORGES GOBET/אי־אף־פי
עדכונים