עוזי דן
שליח "הארץ" ליורו 2016
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
צרפת עולה ליתרון למרות שליטה מוחלטת של גרמניה במחצית הראשונה
גרייזמן עם חבריו לנבחרת אחרי השער הראשון. צרפת שיחקה כדורגל נפסד, ועדיין סיימה עם ניצחון סופר "יוקרתי "צילום: Martin Meissner/אי־פי
עוזי דן
שליח "הארץ" ליורו 2016

צרפת לא מנצחת במלחמות לבד, בטח לא נגד גרמניה. היא נזקקה לעזרה מבחוץ, בעלות ברית כאלו ואחרות, מעבר לתעלה, מעבר לאוקינוס. גם את ההתמודדות בחצי גמר היורו נגד גרמניה היא לא ניצחה לגמרי לבד, ונעזרה בשופט הטוב בעולם ניקולא ריצולי. הוא היה אמור לקבל את הגמר, גבות הורמו מדוע קיבל את החצי. פסיקה מעוררת מחלוקת, היד של בסטיאן שוויינשטייגר נגעה בכדור בעליה לנגיחה אבל לא שיחקה בו ולא באמת השפיעה על המהלך, שער על סף המחצית הראשונה, שהיתה בשליטה גרמנית, שינתה את המשחק.

לאחר 90 דקות ניתן לקבוע כי  צרפת תהיה בגמר ביום ראשון נגד פורטוגל, ובצדק. היא לחמה, הבקיעה פעמיים, נהנתה מהביתיות המפורסמת שלה, הצליחה לעמוד בפרץ, והגרמנים שהיו יכולים להוביל במחצית בשניים או שלושה שערים לא נראו בסופו של יום כמי שמסוגלים לחזור למשחק.

איכות של משחק כדורגל לא נקבעת לפי כמות השערים שלו, יש 3-4 רע ויש 0-1 טוב, היא קודם כל נגזרת מהקצב של המשחק. ואמש בסטאד ולודרום היה משחק נפלא. קצב בלתי נתפס, כאילו מישהו לחץ על כפתור הארנב של אנרג'ייזר שלא הפסיק. קראו לזה עוד לפני הטורניר, בהנחה שהשתיים ייפגשו לפי התכנית בחצי הגמר, כפי שקרה, הגמר האמיתי. וכך זה נראה. שתי הטוענות לכתר, שתי הטובות בטורניר אולי, אלופת העולם נגד המארחת.

צרפת פתחה בהתלהבות אדירה, גם בזכות הקהל, כן זה של מארסיי דלף ועודד ושר את ההמנון וניפנף בדגלים ונתן אווירה נהדרת. אבל ככל שהמחצית התקדמה, היה ברור איזו נבחרת טובה יותר, למי יש בעיות בהגנה ומי היא אלופת העולם, אבל בשל  פספוס מצבים זה לא נראה לעין.

הגרמנים בסיום המשחק
הגרמנים בסיום המשחק, יכולים להאשים רק את עצמם לאחר פספוס מספר רב של מצביםצילום: Michael Dalder/רויטרס

גרמניה, ללא סמי חדירה ומאריו גומז הפצועים, פתחה עם תומאס מולר מקדימה ושלושה בקישור הקדמי כולל יוליאן דראקסלר שחזר להרכב, טוני קרוס ומוסט אוזיל כשבסטיאן שוויינשטייגר ואמרה צ'אן בחלק האחורי. דידייה דשאן החליט שהרכב נצח לא מחליפים, הוא השאיר את מוסה סיסוקו במקום אנגולו קאנטה שחזר מהשעייה וגם את סמואל אומטיטי כבלם ולא את אדיל ראמי. אבל מה שהלך טוב נגד איסלנד לא בדיוק הצליח מול גרמניה. סיסוקו לא שמר על הרביעייה האחורית וגרמניה תקפה שוב ושוב והגיעה להזדמנויות שוב ושוב, גם בגלל משחק חלש של פטריס אברה שלא ברור איך עדיין לא מצאו לו מחליף ראוי.

לגרמניה לא היה מזל, הוגו לוריס היה טוב מאוד ובייחוד תומאס מולר שכל כך רצה להבקיע, עשה רונאלדו והיה אנוכי שלא כהרגלו. על סף המחצית השתנה המשחק בגלל החלטה בעייתית של ריצולי, שבסך הכל היה טוב מאוד. פנדל או לא פנדל, את אנטואן גריזמן, עם בעיטה מדוייקת זה לא עניין. 

גריזמן הבקיע את השני שלו במשחק, אחרי שפוגבה פירפר באגף השמאלי, ומנואל נוייר טעה, השישי בטורניר (הכי הרבה מאז פלאטיני יורו 1984) בדרך למלכות השערים כמעט לבטח.

מה שיותר חשוב צרפת בגמר היורו, צרפת ניצחה את גרמניה סוף סוף במשחק נוק אאוט, צרפת יכולה לזכות באליפות אירופה שלישית, בעוד יומיים הפאריס.

גריזמן כנראה יהיה מלך השערים של הטורניר בזכות צמד נוסף במפגש מול גרמניה
גריזמן כנראה יהיה מלך השערים של הטורניר בזכות צמד נוסף במפגש מול גרמניהצילום: Thibault Camus/אי־פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

דקה 71- שער! 0-2 לצרפת

פול פוגבה מעביר כדור רוחב בתוך רחבת ה-16, נוייר מאגרף את הכדור היישר לרגליו של גריזמן, שלא מתבלבל ומרעיד את הרשת מקרוב

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

דקה 45 - שער! 0-1 לצרפת

שוויינשטייגר נוגע ביד בתוך הרחבה ומזכה את צרפת בפנדל.

גריזמן בועט בקור רוח לפינה ומעלה את צרפת ל0-1

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

דקה 15

הגרמנים ממשיכים להגיע למצבים בתוך הרחבה. צ'אן משתלט על הכדור וסוחט זינוק מצויין מלוריס ששומר על רשת נקייה

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

דקה 5

מטוויד וגריזמן במסירה כפולה מדוייקת שמשאירה את החלוץ מול השער, אך נוייר מותח את אבריו ומגיע לכדור

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הרכבים

הרכב גרמניה: מנואל נוייר, בנדיקט הובדס, ג'רום בואטנג (61, שקורדן מוסטפי) , יונאס הקטור, אמרה צ'אן (67, מריו גצה), בסטיאן שוויינשטייגר (78, לירוי סאנה), טוני קרוס, ג'ושוע קימיץ', מסוט אוזיל, יוליאן דראקסלר ותומאס מולר.

הרכב צרפת: הוגו לוריס, בקארי סאניה, לורן קוסיילני, סמואל אומטיטי, פטריס אברה, בלס מטווידי, מוסא סיסוקו, פול פוגבה, דימיטרי פאייה (71, אנגולו קאנטה), אנטואן גריזמן (90, יוהאן קבאיי) ואוליבייה ז'ירו (78, אנדרה פייר ז'יניאק).

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל