להפוך מצופה לאוהד, גם אם הכל נראה כמו טעות אחת גדולה

אוהדים צעירים יותר יכולים למצוא את המשחק שלהם ביוטיוב או לשלוף סיקור של המשחק ברשת; בני דורי מוגבלים לזיכרון האנושי שמערבב בין כמה עונות וכמה משחקים חשובים מאוד. הפעם הראשונה שלי | פרויקט מיוחד לפתיחת העונה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שאול אדר
שאול אדר

המשחק הראשון שאני זוכר ממש היה בין הפועל באר שבע והפועל אילת בסיום עונת 1970/71 באיצטדיון העירוני בבאר שבע, לימים איצטדיון וסרמיל. באר שבע ניצחה 0:4 משערים של ברד, עופר (פנדל) דניאלי ושלגי והבטיחה את חזרתה לליגה הלאומית, אז הליגה הבכירה. אני זוכר היטב אנשים קופצים ורוקדים על יציע הבטון הבודד בין גבעות החול. זו היתה תחילתה של תקופה ארוכה בת 27 שנים רצופות בליגה העליונה במהלכה זכתה הקבוצה בשתי אליפויות ב-1975 ו-1976. בבית הסביר לי האח הגדול שהיה אוהד מכבי חיפה מה המשמעות של עליית ליגה והזיכרון הזה ליווה אותי כל השנים.

מאיר ברד. שערים בלתי נשכחיםצילום: יעקב סער / לע"מ

בדיקה עם ההיסטוריון אייל חטב מגלה שהפועל באר שבע באמת ניצחה את הפועל אילת 0:4 באותה עונה, אבל זה היה כבר במחזור השישי. העלייה הובטחה רק במחזור ה-25 אחרי ניצחון 1:3 על הפועל באר יעקב. עד לאותו רגע לא ידעתי שבאר שבע שיחקה מול באר יעקב בדרבי בארות שכזה, וכנראה חיברתי בין שני המשחקים.

אם כך, המשחק הראשון שזכור לי היטב הוא משחק הבכורה המחודשת בליגה הלאומית מול בית"ר תל אביב. באר שבע ניצחה 0:2 משני שערים ממש לפני ההפסקה. ישבתי עם שני אחיי על החול במה שיהפוך להיות שער 2 הנוראי, ואני אפילו זוכר את התחושה המרגשת של תחילת עונה. עוד בדיקה בנושא מעלה עוד טעות. הרי המשחק הראשון באותה עונה היה בכלל מול הפועל חיפה ובאר שבע ניצחה בו 1:2 משערים של ברד ונומה, ואילו המשחק מול בית"ר תל אביב שאותו אני זוכר לפרטי פרטים היה זה שפתח את עונת האליפות הראשונה. עם זאת, מעיון ברשימת המשחקים מ-1972 מסתבר שיש לא מעט משחקים שלא אשכח כמו ה-4:4 מול הכח רמת גן ושיחות בית הספר ביום ראשון שאחריו.

אוהד הפועל באר שבע, באיצטדיון טדי. המשמעות של עליית ליגה ליוותה אותי שניםצילום: ניר קידר

לכן, אני לא יודע מה היה המשחק הראשון שלי. אוהדים צעירים יותר יכולים למצוא את המשחק שלהם ביוטיוב או לשלוף סיקור של המשחק ברשת; בני דורי מוגבלים לזיכרון האנושי שמערבב בין כמה עונות ומשחקים חשובים מאוד. לעומת זאת, אני יכול להגיד מה היתה העונה הראשונה שלי כאוהד הפועל באר שבע וזו עונת 1972/73. אני זוכר את ההליכה בשכונה א', את האבק ואת השערים. אני זוכר את גילוי המשמעות של ניצחון ובעיקר את השיחות בזמן המשחקים ואחריהם, כי כך הפכנו לאוהדים בניגוד לצופים. אני זוכר את הידיעה שאני אוהב כדורגל ולא יכול לתאר את חיי בלי כדורגל או בלי הפועל באר שבע. 47 שנים מאוחר יותר שום דבר לא נותר מאותה עונה והכל חי איתי.

אני זוכר את גילוי המשמעות של ניצחון ובעיקר את השיחות בזמן המשחקים ואחריהם, כי כך הפכנו לאוהדים בניגוד לצופים

עוד כתבות בפרויקט: איתי מאירסון | דור שאלתיאל | חמי אוזן | לאה גורליק ריגר | ניר צדוק | עוזי דן | עירד צפריר | ערן לאור | תמיר כהן

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ