"היינו צריכים להגיע להצלבה, אם לא לסיים במקום הראשון"

יו"ר ההתאחדות טוען כי לא טעה כשבחר במאמן זר, אבל "הכישלון של פרננדז הוא בכך שלא התקדמנו". חלום היורו? "היה לנו סיכוי מצוין ונכשלנו". האדם המושמץ ביותר בכדורגל הישראלי פותח את הפה

משה בוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה בוקר

קמפיין מוקדמות יורו 2012 של נבחרת ישראל יסתיים במלטה ביום שלישי, וליו"ר ההתאחדות, אבי לוזון, נותר רק לחשוב מה היה קורה אילו. "חשבתי והאמנתי שהנבחרת תחגוג במלטה את העלייה ליורו, או לפחות את ההעפלה לפלייאוף", אומר לוזון בראיון ל"ספורט הארץ", "התאכזבתי, היה לנו סיכוי מצוין. לא הצלחנו, נכשלנו במשימה, וחבל. הפעם היו לנו את כל הכלים להצליח, אבל אין מה לעשות חוץ מלאכול את הלב ולהסיק מסקנות".

האם אתם מופתעים מדבריו של אבי לוזון? דברו על זה בעמוד הפייסבוק של ספורט הארץ

לואיס פרננדז תמיד מזכיר לנו שלא עלינו לטורניר גדול כבר יותר מארבעים שנה. אולי הוא צודק, וההצהרות שלך שהפעם נעשה את זה לא היו במקום?

"אני מרגיש מצוין עם ההצהרות שלי. הנבחרת היתה מסוגלת לעלות למונדיאל בתקופה של דרור קשטן, וגם עכשיו היא היתה צריכה לעלות, לפחות להצלבה. אף אחד לא יצליח לשנות את דעתי, למרות שאנחנו בדרג השלישי. היו לנו את היכולות להצליח בקמפיין הזה ובקמפיין הקודם. את הלוזריות אני משאיר לאחרים. מה רוצים, שאגיד שהמטרה היא להעביר את הקמפיין בכיף? אדם שלא מציב מטרות, שאין לו יומרות, שאיפות וחלומות, לא צריך להתעסק בכדורגל. על הנייר אנחנו בדרג השלישי, פחות טובים מיוון ומקרואטיה, אבל ראינו כבר קבוצות ישראליות שמגיעות להישגים באירופה למרות פערים מדהימים בתקציבים".

"מתסכל אותי שהקהל לא יצא מהמשחקים ואמר: 'וואו'". לוזוןצילום: ניר קידר

בדיעבד, אתה חושב שטעית כשמינית את פרננדז?

"לא, לא טעיתי. רציתי מאמן זר, ופרננדז היה אחד המועמדים. רציתי את רוברטו דונאדוני, וכשזה לא הסתדר הלכתי על פרננדז".

הקדנציה שלו קידמה אותנו?

"הכישלון של פרננדז הוא בכך שלא התקדמנו. בסופו של דבר הוא הביא את אותן תוצאות של קשטן ואברהם גרנט. הוא לא ניצח את הנבחרות שמדורגות מעלינו וניצח את הנבחרות הפחות טובות. בפועל, הכישלון הוא אותו כישלון. מצד שני, גם לא חזרנו אחורה".

מה דעתך על ההתנהלות המוזרה שלו לאורך הקמפיין?

"אין לי כוונה לחלק ציונים לפרננדז. זה האיש, כך הוא מתנהג. אני בוחן את פרננדז על פי התוצאות. ההתנהלות שלו מול התקשורת עשתה הרבה רעש, אבל אי אפשר לקחת לו את העובדה שהוא המאמן שהתחבר הכי טוב לשחקנים. יש ביניהם חיבור מדהים וכבן אדם הוא נחמד מאוד. הוא מבין כדורגל, אבל במבחן התוצאה הוא לא הצליח להביא אותנו לאליפות אירופה".

אולי זו היתה טעות להתעקש על מאמן זר, שבנוסף בחר צוות שלא ממש עזר לו?

לוזון (מימין) ופרננדז. "לא טעיתי במינוי שלו. אני לא מצטער שהתעקשתי על מאמן זר"צילום: שרון בוקוב

"לפני פרננדז היו לנו את שני המאמנים המצליחים ביותר באותן שנים, קשטן וגרנט, אבל גם הם לא הצליחו. אני לא מצטער שהתעקשתי על מאמן זר, כי אף אחד לא יכול להבטיח שמאמן ישראלי היה מביא אותנו ליורו. נכשלנו, ועכשיו נצטרך להסיק את המסקנות".

30 מיליון בשנה

כחלק מאותה הסקת המסקנות, לוזון לא ממהר לתלות את כל הכישלון על כתפיו של המאמן הצרפתי. "צריך לשבת ולחשוב מה עושים כדי שנגיע להישגים", הוא אומר, "הנבחרת מקבלת את התנאים הטובים ביותר שהיו לה מעולם. תקציב ההתאחדות הוא 80 מיליון שקל בשנה ומתוכם 30 מיליון הולכים לנבחרות - קרוב ל-40%. זה נתון מדהים. הנבחרות מקבלות תנאים של נבחרות גדולות באירופה. מטוסים פרטיים, בתי מלון מהטובים באירופה, הציוד הטוב ביותר, האוכל הטוב ביותר, קרוב ל-30 אנשי צוות.

"נתתי הנחיה למלא כל בקשה של המאמנים. אם יערכו השוואה בין נבחרות ישראל לנבחרות אנגליה, ספרד, או בעצם כל נבחרת אחרת באירופה, ימצאו שהתנאים הם אותם תנאים. הרבה פעמים תוקפים אותי על תנאי הלוקסוס שאני נותן לנבחרות, אבל אני מאמין שכך צריך, למרות שאנחנו נוחלים אכזבות טורניר אחרי טורניר".

אז אולי הבעיה בשחקנים? אולי צריך לומר את האמת - אנחנו לא מפסיק טובים.

"כשאמרתי בעבר שהליגה הישראלית היא השישית בטיבה באירופה, הרבה צחקו. יש לנו שחקנים מצוינים. יש לנו שחקנים שלא הגיעו לאירופה כדי לשבת על הספסל או ביציע, אלא מככבים בליגות הטובות באירופה, מבקיעים שערים, אלילים בקבוצות שלהם. המאמנים באירופה למדו להעריך את השחקן הישראלי ואת היכולות הטכניות שלו. רק בישראל יודעים לזלזל בכדורגל הישראלי.

"בכל שבוע שחקנים ישראלים מבקיעים שערים, מצטיינים וזוכים לסיקור גדול בתקשורת האירופית. אז שלא יבלבלו לי את המוח שאין רמה. עם השחקנים האלה היינו צריכים להגיע להצלבה, אם לא לסיים במקום הראשון. אז נכון שקרואטיה נבחרת גדולה ושליוון יש מסורת וניסיון, אבל אין סרט כזה שישראל לא יכולה לנצח אותן בישראל. זה לא הגיוני שהנבחרת לא מצליחה לנצח אפילו פעם אחת נבחרות כמו שווייץ, יוון וקרואטיה".

אז מה בעצם הבעיה, אם השחקנים שלנו כל כך טובים?

"אולי הלחץ שמופעל על השחקנים גדול מדי. בקבוצות הם לא עומדים במוקד הלחץ, והפסד בליגה לא מסיים עונה. בנבחרת הפסד אחד יכול לסיים קמפיין. הלחץ מצד הקהל והתקשורת גורם כנראה לשיתוק ומונע מהם לממש את הכישרון ואת הפוטנציאל במדי הנבחרת".

גיא לוזון יישאר

הקמפיין האחרון של הנבחרת לא היה מאכזב כל כך רק בגלל התוצאות. הכדורגל הבינוני והאנמי, שהגיע לשיא עליבותו במשחק הביתי מול יוון, הותיר אוהדים רבים מתוסכלים, ולוזון ביניהם. "לא יכול להיות ששחקנים ברמה גבוהה לא יציגו משחק יפה. מעבר לכישלון, מתסכל אותי שלא ראינו כדורגל יפה, מלהיב, שהקהל לא יצא מהמשחקים ואמר 'וואו, לא ניצחנו, אבל לפחות היה משחק טוב'. מתסכל אותי שאנחנו מתפרקים משחק אחרי משחק. אחרי הפסדים אני לא נרדם לילה שלם. בקמפיין הזה היו לי לילות רבים ללא שינה.

"אני מרגיש פגוע מאוד מכך שאני נותן הכל לנבחרת, אבל לא מצליח לקבל רגע של נחת. אני מאמין שעם קצת סבלנות נגיע למטרה. ההצלחה תבוא, וכשהיא תבוא, אני בטוח שהיא תבוא ברצף".

אולי ההתאחדות צריכה להיות יותר מעורבת לא רק במינוי המאמן, אלא בכל הצוות שעובד בנבחרת?

"נעשה חשיבה מחדש בנוגע לכל בעלי התפקידים. מה שהיה לא יהיה עוד. מצד אחד צריך לתת למאמן להחליט מי יעבוד אתו, מצד שני צריך להעמיד רף מסוים, כך שהמאמן לא יוכל להביא מישהו שלא עומד בסטנדרט".

מעבר לבחירת אנשי המקצוע, יש כוונה להגדיל את מספר ימי האימונים, או למצוא דרכים אחרות לשפר את הנבחרת?

לואיס פרננדז. עושים הנחות לישראליםצילום: שרון בוקוב

"ימי האימונים נקבעים לפי לוח הזמנים של אופ"א, ואנחנו לא יכולים לזמן שחקנים מעבר לכך. הבעיה היא לא מספר ימי האימונים. אפשר להתאמן אינספור פעמים, השאלה היא מה אתה עושה באימונים, ואיך אתה מעביר את ההנחיות לשחקנים. בנבחרת לא מלמדים שחקן איך למסור או איך להגביה. מאמן נבחרת מוצלח הוא מאמן שיודע לבחור את הסגל, את ההרכב ואת הסגנון המתאימים למשחק נתון, לנהל את המשחק בצורה נבונה, לדעת להגיב ליריבה, לקבל את ההחלטות בלי להתחשבן, להתעלם מהתקשורת, ללכת עם האמת שלו. כדי להיות מאמן נבחרת לא צריך להיות גאון הדור".

יש מצוקה של מאמנים בשוק. קבוצות לא מפטרות מאמנים כי אין אלטרנטיבה ראויה.

"יש לכך שתי סיבות. כשנוספו שמונה קבוצות בליגת העל ובלאומית, מספר המאמנים הפנויים בשוק ירד. הסיבה השנייה, שהולכת ומחריפה, היא שהמאמנים בישראל לא מבינים שכדי להצליח הם צריכים ללמוד. יש מאמנים שמתעקשים לא לצאת להשתלמויות ולהמשיך לעבוד בסגנון הישן. אותם מאמנים מפגרים בחומר. היום השחקנים מבינים את המשחק הרבה יותר מבעבר, וכשהם רואים שהמאמן לא מתקדם, הם לא נשארים אדישים".

מדוע החלטת לא למנות מאמן חדש מיד עם סיום הקמפיין?

"נשב עם פרננדז ונקבל דוח על הקמפיין. למה אני צריך למהר למנות מאמן חדש כשאין לנבחרת פעילות במשך תקופה ארוכה? המטרה היא לקיים דיונים בינואר, ושהמאמן יתחיל לעבוד באחד ביולי. יש לנו מספיק זמן לשבת ולקבל החלטות, לא רק בנוגע למאמן אלא גם בנוגע לצוות הרחב, לבית הנבחרות ולאנשי המקצוע שיעבדו שם".

זה לא סוד שאלי גוטמן הוא המועמד המוביל. הוא בעצם המאמן הבא של הנבחרת?

"נכון להיום, גוטמן הוא המאמן הטוב ביותר בכדורגל הישראלי. הוא בהחלט הכי ראוי. הוא מאמן מקצועי, יודע להעמיד את השחקנים במקום, יודע לבחור את השחקנים הנכונים, ויש לו ניסיון וקבלות גם בכדורגל הישראלי וגם באירופה".

שמעת את הטענה שאתה דוחה את ההחלטה על המינוי כדי לקדם את אחיינך, גיא לוזון, לתפקיד?

"שיגידו מה שרוצים, אני לא מתרגש. לא חשוב מה אעשה, יחפשו את השלילי. אם אמנה עכשיו מאמן, יגידו שזה בזבוז כספים. אם אחכה, יגידו שהנבחרת תיפגע. בשורה התחתונה, בחצי השנה הקרובה אין פעילות, למעט משחק ידידות. שאף אחד לא ילמד אותי להתנהל. גיא לוזון מאמן את הנבחרת הצעירה, יש לו עבודה לקראת היורו, והוא יישאר בצעירה".

יש קונצנזוס בהתאחדות סביב גוטמן?

"יש לא מעט חברים בהנהלה שלא מתלהבים ממנו. לא תמיד יש קונצנזוס, אבל בכל מקרה, המאמן שאביא לאישור המזכירות וההנהלה יזכה לתמיכה רחבה, ולהערכתי גם ייהנה מתמיכה של פה אחד".

עוד הרבה תכניות

למרות כישלונה המתמשך של הנבחרת, לוזון אופטימי בנוגע לעתידו של הכדורגל הישראלי, בעיקר בזכות תנופה גדולה בכל הקשור בתשתיות ובמתקנים. "בקרוב ייפתחו חמישה איצטדיונים חדשים", הוא אומר, "בנוסף לחמישים מגרשים לנוער בעלות של 200 מיליון שקל. מבחינתי, זה מה שיביא את השינוי ואת ההצלחה העתידית. בינואר נחנוך את בית הנבחרות. נקים בשפיים אקדמיה שתכלול בית ספר ל-60 ילדים מחוננים, שיהיו במסגרת מראשון עד חמישי, ובשבת ישחקו עם קבוצות הנוער שלהם".

גוטמןצילום: ספי מגריזו

מכבי חיפה מתנגדת ששחקנים שלה יהיו באקדמיה.

"לא נכריח אותה לשלוח שחקנים לאקדמיה. מלבד חיפה, כל הקבוצות הביעו הסכמה לשלוח את המחוננים בגילאים 15-16. אם חיפה לא תשתתף, אני לא רואה שחקנים צעירים שנוהרים אליה, כשהם יידעו שלא יהיו בנבחרת".

איך אתה מרגיש עם הביקורות שמוטחות בך, ועם העובדה שההתאחדות נתונה לבדיקה של מבקר המדינה?

"הדבר הטוב ביותר שקרה להתאחדות השנה זה שמבקר המדינה החל לבדוק את ההתנהלות שלה. אני לא מכיר גוף עם מחזור של 250 מיליון שקל, שהוא נקי יותר מההתאחדות לכדורגל. אני לא מכיר גוף כלכלי בסדר גודל של ההתאחדות שמסיים כל שנה ברווח. כל מי שמנסה לפגוע ולרסק את ההתאחדות ולהוציא שם רע לכדורגל הישראלי, בסופו של דבר מרסק את עצמו. אני זוכה להרבה הערכה באירופה, וכשאני מסתובב במסדרונות אופ"א אני מקבל מספיק כבוד. כשאני חוזר לארץ אני מרגיש כאילו הגעתי למדינה זרה, שבה מחפשים רק איך לפגוע בי".

יש הרבה אנשים שמחכים לסיום הקדנציה שלך, והם החלו לחגוג עם הזימון שלך לחקירה בפרשת "הכדור המרכזי".

"אלה שלא רוצים לראות אותי בתפקיד היו"ר ייאלצו לראות אותי עוד זמן רב. יש לי עוד הרבה תכניות. אני מתכוון לרשת את המדינה באיצטדיונים חדשים, ולהגשים את החלום ולהביא את הנבחרת לטורניר גדול. אני מציע לכולם להמתין ליורו הצעירות שייערך בישראל ולראות איזו הפקה אנחנו מרימים. כל ראשי ההתאחדויות באירופה וראשי אופ"א משתוקקים להגיע לישראל. אם אני לא מקבל את הקרדיט מהתקשורת הישראלית, אני מקבל אותה בשפע מהאירופאים".

יש טענה שפרננדז הגיע לנבחרת בזכות פלאטיני.

"גם בתור בדיחה זה לא מצחיק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ