אלופה במשבר: "לשחקנים אין כבוד לאלישע לוי"

הם מתלוננים על שיקולים לא מקצועיים וחוסר התחשבות. הוא טוען לבכיינות ומתכנן לשחרר את הסוררים. אחרי התבוסה לקרית שמונה, היחסים בין מאמן מכבי חיפה לחניכיו במשבר ובקבוצה מודים ש"אם זה יימשך, הוא עלול לאבד את חדר ההלבשה"

משה הרוש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
משה הרוש

"קרע" זו אולי הגדרה מעט חריפה מדי, אבל אחרי תשעה מחזורים כבר בהחלט אפשר לדבר על סדקים של ממש במערכת היחסים שבין שחקנים במכבי חיפה לאלישע לוי. מזה שבועות ארוכים, מטיחים שחקנים בשיחות סגורות טענות קשות נגד התנהלותו של המאמן ונגד שיקוליו בקביעת ההרכב.

היו שחקנים שהתלוננו כי "החלטותיו לגבי ההרכב מריחות משיקולים פוליטיים ולא מקצועיים נטו". דברים אלה יוחסו בעיקר לספסולו של ניר דוידוביץ' לטובת בויאן שראנוב, תוך טענה כי "הדבר הוכתב לו מלמעלה"; לקרדיט של למעלה מחודש שקיבל מרלון דה חסוס, "רק משום שמדובר בשחקן שפיני זהבי הביא"; ולהפשרתו של אלון תורג'מן מהקפאה ממושכת על הספסל, "בדיוק אחרי שפטרונו אריק איזיקוביץ' קיים שיחה אישית עם יעקב שחר על מעמדו".

גם אם טרוניותיהם של השחקנים מופרכות ואינן משקפות את המציאות, יודעים בכירים במועדון כי עצם העובדה שדעתם על המאמן כה שלילית, מהווה בעיה קשה. "שחקנים שמעזים לחלוק מקצועית על המאמן, גם אם זה רק בשיחות סגורות או מאחורי הגב, מראים שאין להם כבוד והערכה אליו", אמר גורם בצוות המקצועי, "אלישע לא הבעיה פה, אבל אם זה מה שחושבים עליו זו בהחלט בעיה שלו".

אלישע לוי ועוזרו גיורגי דרסליה. "המאמן משלם את המחיר"צילום: בוקוב שרון

ריקוד המכונות

שלשום, רגעים ספורים אחרי הקריסה המוחלטת מול קרית שמונה (3-0), שוב כוונו חיצי הביקורת לעבר המאמן. הפעם היתה זו סוגיית העומס הפיסי שנוצר לאחר ה-5-0 על סטיאווה בוקרשט בליגה האירופית ביום חמישי. רבים מהשחקנים קיוו כי מאמנם יחליט לחרוג מהמנהג שהשריש מאז צמד המשחקים מול בוראץ ויחסוך מהם את האימון הטקטי בצהרי יום המשחק. לוי היה מודע לתשישות, גם גורמים במועדון הפנו את תשומת לבו לנושא, אך הוא בחר שלא לסטות מדרכו. גם פנייתם של הקפטן יניב קטן ומנהל הקבוצה אדורם קייסי לא הועילה.

"היה אפשר להתחשב בנו באופן חד פעמי", אמר אחד השחקנים, "אלישע רק התיש אותנו יותר. עד 14:00 היינו באימון כשב-19:00 כבר יש משחק. היינו מפורקים. פעם אחת היה אפשר להתחשב בנו, ירקנו דם ביום חמישי והגענו מפורקים לקרית שמונה. אנחנו לא מכונות".

המאמן מודע לקולות הללו ואף יודע לשים את האצבע על זהותם של המתלוננים. בסביבתו טענו אתמול כי "מהאימונים האלה אף אחד לא מתעייף, התלונות של השחקנים נובעות מבכיינות ולא בגלל זה הם נראו כמו שנראו. בינואר כמה מהם לא יישארו בקבוצה". לוי מייחס חלק גדול מהמצב לאופיים ולגילם של השחקנים. "יש פה צעירים עם אגו נפוח למרות שרמתם המקצועית בינונית", אמרו בסביבתו, "הנדנדה ביכולת הקבוצה, ששבוע אחד נותנת הצגה ושבוע אחר כך מתרסקת, מעידה על בעיה מנטלית של השחקנים, שחלקם לא מבינים עדיין איפה הם נמצאים. זה תהליך שלוקח זמן, אבל ברור שעד אז מי שמשלם את המחיר זה המאמן".

סיבה לדאגה? גורם בכיר בצוות המקצועי מודה: "אין מאמן בעולם שהיה מאבד חצי מהנקודות בליגה ולא היה מודאג. מוגזם לומר שאלישע מאבד את חדר ההלבשה, אבל אם בשבועות הבאים המצב ימשיך להיות רע, גם זה יכול לקרות". בינתיים, משוכנעים כולם כי גם השבוע, כמנהגו בקודש, יגיע יעקב שחר לשיחה עם השחקנים. בדיוק כמו אחרי כל מפלה שספגה קבוצתו העונה. "יש כאלה שכבר פחות מתרגשים מזה", היה מי שאמר בחיפה, "פעם זה היה אירוע חריג וכולם הבינו שכדאי להתאפס, אבל העונה זה נהיה אירוע שגרתי ופחות דרמטי". הבעלים עדיין לא הודיע רשמית שאכן יגיע לכפר גלים, אבל אתמול הסכים לומר כי "אם השחקנים משוכנעים שאגיע לאימון לדבר איתם, הם כנראה יודעים שבאמת צריך לתת להם בראש".

למה התחממת, אדון עזריאל?

העבירה הברוטאלית של חן עזריאל, שגררה כרטיס אדום שלשום, נבעה רק מתסכול, כך מאמינים כולם במועדון. החלוץ, שהגיע מבית"ר ירושלים למרות שלא שש לעזוב, מאוכזב ממעמדו ומדקות המשחק להן הוא זוכה. עזריאל ידע מראש שלא ייהנה מהמעמד האיתן לו זכה בבית"ר וכי אינפלציית החלוצים בקבוצה תקשה על קידומו המקצועי. אלו גם היו הסיבות לשיחות הארוכות שקיים עם אביו, משה, לפני המעבר.

"חן לקח בחשבון שתהיה לו ירידה מבחינה מקצועית", סיפר האב עזריאל, "הוא ידע שבשנה הראשונה יהיה לו קשה. ובכל זאת היו מספר סיבות שגרמו לו לעבור, גם כלכלית וגם החשיפה הגדולה שהוא ידע שיקבל דרך חיפה באירופה. זו שנת התאקלמות, בחיפה עוד לא ממש מכירים את יכולותיו וזה ייקח זמן. ברור שהוא מאוכזב, כמו כל שחקן שלא משחק. אתה אף פעם לא שלם ב-100% עם החלטות שאתה מקבל, אבל הוא יצטרך להתמודד. העבירה שלו נגד קרית שמונה היתה טעות של רגע, הוא מאוכזב כמו כולם מהמשחק. זה היה כמו מגדל קלפים - אחד קרס וגרר את כולם למטה".

במכבי חיפה משתדלים להבין ללבו שלא עזריאל ולא מתכוונים להעמידו לדין משמעתי. "ברור שזו היתה פעולה מטופשת ורשלנית", סיפרו בקבוצה, "אבל זה לא נכון לתלות בו את האשמה לתבוסה. לא נתלה אף אחד בכיכר העיר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ