צ'ה: "סכנין התייחסה אליי כמו לכלב"

נסטיה צ'ה יצא חבול מפרשת החוזה הכפול בבני סכנין ומכוון את החצים להנהלתה. " זה לא צחוק, יש לי ילדים להאכיל. אין לי כבר כוח להילחם"

דוד מרואני
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דוד מרואני

בית הדין המשמעתי של ההתאחדות הרשיע את בני סכנין בגין החתמתו של נסטיה צ'ה על חוזה כפול ב-2009, והורה להפחית ממאזנה העונה שתי נקודות ליגה ולקנוס אותה ב-50 אלף שקל. חסן אבו סאלח, יו"ר הקבוצה דאז, הורחק לחצי שנה מכל פעילות הקשורה לקבוצה. צ'ה, שכתב האישום מבוסס על עדותו, הגיע עם הרשות לבקרת תקציבים לעסקת טיעון, לפיה יורחק לשלושה משחקים. אנשי סכנין תקפו את הקשר הסלובני, שהקפיד לשמור על שתיקה גם כשעבר למכבי פתח תקוה, ממנה נפרד לאחרונה.

הזמן שעבר לא צינן את הכעס של צ'ה. "ראשי סכנין השפילו אותי והפיצו עלי שקרים בשביל לשרוף אותי בכל הקבוצות בליגה", הוא אומר, "הם רצו לגמור אותי ולשבור אותי, רק כדי שאקח את הרגליים, אחזור לסלובניה וככה לא אהיה נוכח בבוררות נגדם ולא אקבל את המשכורות שהם חייבים לי. האמת, הם הצליחו לשבור אותי. כשהגעתי לישראל שקלתי 72 ק"ג, מאז ירדתי כבר שישה ק"ג רק מלחץ ומחרדות. לא ראיתי את המשפחה שלי כבר שלושה חודשים כי הבטחתי להם שלא אחזור עד שאקבל את השכר שלי. אני משתגע. כשהיו בעיות בקבוצה, הם תמיד אמרו לי: 'אל תדאג, אנחנו כמו משפחה ואתה הבן שלנו'. בסוף הם התייחסו אלי כמו לאויב הכי גדול, כמו לכלב".

סיפרו שלא התנהלת כמקצוען והרעלת את חדר ההלבשה.

נסטיה צ'ה, במדי סכנין, ממשיך לחכות לשכר: "יש לי ילדים להאכיל, אין לי כבר כוח להילחם" צילום: קידר ניר

"הכל שקרים וניסיונות להכתים את שמי. איך הם מעזים לדבר על מקצוענות? אני שחקן נבחרת סלובניה, שיחקתי בליגת האלופות ואלמלא מלחמת לבנון הייתי חותם במכבי חיפה וכלל לא מגיע לסכנין. הם אלה שניסו להתנער מהחוזה אתי. בגללם הכל התחיל".

חזרת מחופשת הקיץ בתחילת העונה שעברה וחשבת שתשחק בסכנין. מה קרה אז?

"הגעתי להיפגש עם סכנין והם אמרו שאני יכול ללכת, שאין לי חוזה לעונה הקרובה ושהם לא חייבים לי גרוש. כשהתעקשתי שיש לי חוזה לשתי עונות, הם הראו לי חוזה שבו מופיעה התחייבות לעונה. ישר הבנתי שמשהו לא בסדר, הרי חתמתי על חוזה שונה. כשחזרתי הביתה, גיליתי שאני לא רשאי להיכנס לדירה, סגרו לי את הפלאפון ולקחו לי את הרכב. לא ידעתי מה לעשות, איך להתגונן. אני בארץ זרה ופתאום אין לי קבוצה ואין לי בית. החלטתי לפנות לבקרת התקציבים".

אבל בית הדין הרשיע גם אותך. סיפרת שקיבלת כסף במעטפות.

"היה לי חוזה מאוד גבוה בסכנין, וביקשו ממני לחתום על חוזה נמוך כמעט ב-40%. אמרו לי שבפועל החוזה לא ייפגע, ושהחתימה על החוזה הזה היא רק בשביל בקרת התקציבים. לא ידעתי על מה מדובר, לא הכרתי את הכללים ולא שאלתי שאלות. פניתי לבקרה, הודיתי מיד במה שיוחס לי, בלי להתחמק. בית הדין קבע שהם רימו ושיקרו".

אתה מאמין שתקבל את מלוא השכר שמגיע לך מסכנין?

"זה מטריף אותי. כבר פניתי אליהם ואמרתי להם שאני לא רוצה עוד עסק איתם. שייתנו לי שלוש-ארבע משכורות ושאוכל לראות את המשפחה שלי. זה לא צחוק, יש לי ילדים להאכיל. אין לי כבר כוח להילחם. כשבאתי אליהם בדרישה הזו, הם עשו ממני צחוק והציעו לי משכורת אחת. זה לא רציני".

ממכבי פתח תקוה השתחררת יותר בקלות.

"הגענו להבנות בצורה יפה ומכובדת והמשכתי הלאה. אני גם מבין אותם ולא יכול לבוא בטענות. לא הצלחתי לשחק כמו שצריך כי כל הסיפור עם סכנין עוד ישב לי בתוך הראש ושיתק אותי".

עכשיו אתה מתאמן בהפועל חיפה. תחתום שם?

"בינתיים אני מודה להם מקרב לב על כך שהם נותנים לי להתאמן. כאן אני מרגיש אדם חופשי, שיכול סוף סוף לחשוב שוב על כדורגל. כדורגל זה החיים שלי, אני לא יודע לעשות שום דבר אחר".

מונדר חלאילה, דובר וחבר הנהלת סכנין, הגיב לטענות צ'ה: "אנחנו ממשיכים לדבוק בדברים שאמרנו בבית הדין. לטעמנו, ההחלטה לא הולמת את המציאות. אני מייעץ לצ'ה לנצל את הרוח הספורטיבית והיכולת שבו, אם הן עדיין קיימות, למען המשך דרכו. שלא ישפוך את התסכול שלו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ