"אני לא נופל מאף מאמן בכדורגל הישראלי"

אחרי שנבחרת הנוער עלתה לשלב העילית, אלי אוחנה עונה למבקרים: "גם אם אעלה ליורו, ימשיכו לבקר אותי. אני חלק מההוויה הישראלית"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

לא כך, מול מסך המחשב, חשב אלי אוחנה שהוא יחגוג את העלייה לשלב העילית. אבל לדברים יש דרך מוזרה להסתדר לפעמים, ואתמול הבטיחה נבחרת הנוער שלו את עלייתה בזכות תוצאות של משחקים שהתקיימו בכלל בטורקיה. פולין לא ניצחה את הנבחרת המקומית (2-2), לוקסמבורג לא ניצחה את גאורגיה (2-0), שילוב לא סביר של תוצאות אכן לא התממש, וישראל הצליחה להעפיל לחצי גמר אליפות אירופה עד גיל 19 כבעלת המאזן הטוב ביותר במקום השלישי. בסוף החודש היא תוגרל לאחד משבעה בתים בני ארבע נבחרות, כאשר הראשונה בכל בית תעפיל לאליפות אירופה שתערך בשנה הבאה באסטוניה.

מה דעתכם על הדברים של אלי אוחנה? דברו איתנו בעמוד הפייסבוק של ספורט הארץ

"היה עוול גדול אם לא היינו עולים", אומר אוחנה בראיון ל"ספורט הארץ", "הנבחרת שלנו היתה הטובה ביותר בטורניר שנערך בישראל. שיחקנו מצוין, כבשנו הכי הרבה שערים, הצגנו את הכדורגל היפה ביותר. כבשנו ארבעה שערים, צ'כיה שעלתה מהמקום הראשון כבשה רק שניים, וסרביה שעלתה מהמקום השני כבשה רק אחד. בסיום ה-2-2 נגד ליטא, כשחשבנו שאיבדנו סיכוי, היתה אכזבה גדולה. כאב לי על השחקנים, כי הגיע להם לעלות. מדובר בנבחרת שהתחילה מכלום, זו היתה נבחרת מפורקת שעברה משברים קשים. בנינו אותה מחדש, שינינו כמה שחקנים בסגל, עבדנו על המנטליות, והנבחרת הזו עשתה התקדמות מדהימה. מי שראה את הנבחרת בטורניר האחרון וראה את השחקנים האלה לפני שנתיים, לא האמין שזו אותה נבחרת".

אלי אוחנה צילום: ניר קידר

איך אתה מתייחס לעובדה שנבחרת הנוער זכתה פתאום לסיקור כל כך גדול?

"הסיקור של התקשורת לוקה בחוסר הוגנות. בדיוק לפני שנה עלינו לשלב העילית וכתבו בדיוק שתיים ורבע שורות. יש כאלה שטוענים שהעלייה הזו היא בזכות נבחרות אחרות שסידרו לנו את העלייה, אבל זה שטויות. יש לנו נבחרת טובה מאוד ועלינו בזכות. נבחרות טובות וגדולות נשארו מחוץ לשלב הבא. כשרוצים לייפות את הדברים, אז מדברים על מבחן התוצאה. כשלא רוצים לפרגן, אז לא מסתכלים על מבחן התוצאה.

"עד הדקה ה-90 נגד ליטא הובלנו 1-2 ולא היינו זקוקים לתוצאות מהמשחקים בטורקיה, אבל ספגנו גול מטופש ונאלצנו לקוות לתוצאות שיתאימו לנו. עבור פרשנים מסוימים עד הדקה ה-90 אני מאמן טוב ואחרי חוסר ריכוז של שנייה, אז אני מאמן לא טוב. אנשים יכולים לומר מה שהם רוצים, הגענו לחצי גמר מוקדמות אליפות אירופה. אני שמח, אני מאושר, אני חוגג את ההישג. זה הישג גדול, נבחרות ישראל לא הגיעו פעמים רבות לשלבים האלה. אני שלוש שנים וקצת בהתאחדות, וזו פעם שנייה שאני מגיע לשלב העילית".

"מי ישמע, כמה אני מרוויח?"

אתה פגוע מהביקורת שהושמעה כלפיך?

"זה מפריע ופוגע שיש פרשנים ועיתונאים שלא יודעים לפרגן. בטורניר החורף בשנה שעברה הנבחרת הזו התחילה עם הפסד מביש, 7-0 לגרמניה. היו ביקורות, ובצדק. אי אפשר להתגונן מול תוצאה כזו. קיבלתי את הביקורת, בנינו נבחרת, עבדנו קשה וראינו תוצאות. אבל פרשנים רבים החליטו לפגוע בי ובמקום להתעסק בצד המקצועי, התעסקו בשטויות.

אלי אוחנה. "כשהנבחרת מנצחת מתעלמים, אבל כשהיא מפסידה כותבים ‘הנבחרת של אוחנה הפסידה'" צילום: ניר קידר

"פתאום מפריע להם השכר שלי. מי ישמע, כמה אני מרוויח בהתאחדות? ויתרתי על הצעות מליגת העל, שהציעו לי בדולרים את מה שאני מרוויח בהתאחדות בשקלים. מאמן בינוני מינוס בליגת העל מרוויח את השכר שלי, אבל מתאים לגורמים מסוימים בתקשורת לנגח אותי, לפרסם את שכרי.

"אף אחד לא בא לראות אימון אחד שלי, אף אחד לא יודע מתי הנבחרת משחקת וכל אחד מהעיתונאים והפרשנים נזקק להסברים וליווי צמוד מאתר ההתאחדות. כשרוצים לבקר את העבודה שלי צריכים להיות מקצוענים. הפעילות שלי כפולה - יש לי שתי נבחרות ואני לא מבין מה כואב לאנשים שאני בנבחרת. היו רגעים שרציתי לעזוב, שנמאס לי, שכמעט התייאשתי. אבל נשארתי בזכות העוזר שלי, חיים כהן.

"יש אנשים שלא אוהבים שאני מצליח. הגעתי למסקנה שגם אם גיא לוזון יביא את הנבחרת הצעירה לחצי גמר אליפות אירופה ואני אעלה עם נבחרת הנוער לאליפות אירופה, ימשיכו לבקר אותנו ויחפשו את הדברים הלא טובים. לצערי, ההתייחסות של התקשורת היא אישית, יש כאן יותר מדי אנשים פופוליסטים. יש לי מספיק הצעות, וגם יהיו מספיק הצעות. בינתיים אני המאמן היחיד בכדורגל הישראלי שקם ועזב מיוזמתו שתי קבוצות, שאחת מהן היא אחת הגדולות בכדורגל הישראלי, בית"ר ירושלים, ששם ויתרתי על חוזה עתק".

"אני לא יושב בבית ומתעסק כל היום במה כותבים, אבל זה פוגע בי. אנחנו נבחרת לא מדורגת וקיבלנו נבחרות טובות מאתנו בכמה דרגות, אבל לא התלוננתי. שלושה שחקנים מצוינים מנבחרת הנוער עלו לצעירה ולבוגרת - טאלב טוואטחה, עמרי בן הרוש וניר ביטון. אבל אני לא מסוג המאמנים שיעשה יחסי ציבור, אין לי ספק שלאחרים התקשורת היתה דואגת למסע יחסי ציבור על השחקנים שהוא גילה וקידם. אבל כשמדובר באלי אוחנה? כשהנבחרת מנצחת מעדיפים להתעלם, אבל כשהיא מפסידה כותבים ‘הנבחרת של אוחנה הפסידה'. לשמחתי, אני לא בקליקה של העיתונאים והמאמנים, אני לא יושב בבית קפה ומרכל, לא בוחש, לא מכפיש ולא פועל נגד אחרים. יש עיתונאים שעובדים עם ואצל מאמנים. תמיד יגמדו את מה שעשיתי, למזלי האנשים בארץ לא מטומטמים".

עדיין מבקרים את אבי לוזון על המינוי שלך.

"ריבונו של עולם, כל כך הרבה מאמנים עבדו בנבחרות. אני הגעתי פעמיים ברציפות לשלב העילית, אז איפה הכישלון? מי שלא רואה טוב, שירכיב משקפיים. כשלא עליתי לאליפות אירופה בשנה שעברה נגד נבחרות כמו הולנד, רוסיה וצ'כיה טענו שזה כישלון גדול. אבל כשהנבחרת הבוגרת קיבלה עכשיו את פורטוגל ורוסיה, אז פרשנים דואגים לציין שאין לנו שום סיכוי.

לוזוןצילום: מגריזו ספי

"אני נהנה מהתפקיד שלי, בניגוד לרבים אחרים לא פניתי להתאחדות וביקשתי את התפקיד ולא שלחתי שליחים שיסדרו לי. שחקנים ברמה שלי באירופה קיבלו את הנבחרת עוד לפני שאימנו בקבוצה, אז אני, אלי אוחנה, לא יכול לקבל את נבחרת הנוער? נבחרת נוער אני לא יכול לאמן?! אני לא נופל מאף מאמן בכדורגל הישראלי. לא מבחינת ידע, אישיות, כריזמה, הבנת המשחק, כושר ביטוי או הופעה.

"אני נמצא בשורה הראשונה, כולל אלה שזכו בתארים. אף מאמן בכדורגל הישראלי לא יודע לבנות תכנית אימון, להעביר אימון או לנהל משחק יותר טוב ממני. הקריירה שלי כמאמן היא סבירה, אם היה לי תואר אליפות זה היה מושלם, אבל גם זה יגיע. וגם אם לא, הייתי בקריירה שלי בטופ שבטופ".

"איזו זכות יש לפרשנים?"

אחד הדברים שמפריעים למבקריך זו העובדה שאתה גם מפרשן בטלוויזיה.

"אני נהנה לדבר על כדורגל, זה נושא שאני מבין בו. מה אנשים רוצים, שבשעה 22:00 אעביר אימון? הפרשנות מעולם לא פגעה בעבודה שלי. באיזו זכות יש לפרשנים להיות מעצבי דעת קהל כשהם מעולם לא היו שחקנים? בניגוד לאחרים, כשאני נכנס לאולפן אני עושה שיעורי בית, מכין את עצמי ולא שולף מתוך אינטרס לפגוע. את התמיכה אני מקבל מהציבור. הייתי כוכב על בכדורגל הישראלי, אני חלק מההוויה הישראלית".

נחזור לנבחרת. מה הסיכויים שלנו להפתיע ולעלות לאליפות אירופה?

"מצפה לנו בית קשה מאוד, זה ברור עוד לפני ההגרלה. יש נבחרות חזקות כמו אנגליה, צרפת, ספרד, הולנד, פורטוגל, גרמניה, שסביר שיהיו ראשי בית ורק הראשונה עולה. ננסה לעשות את המקסימום".

"הפרשנות מעולם לא פגעה בעבודה שלי". אוחנה באולפן ערוץ הספורטצילום: טלוויזיה

מה החסרונות של הכדורגלן הישראלי מול האירופאי?

"השחקנים האירופאים, גם בגילים האלה, עולים עלינו באתלטיות, במהירות, הם חסונים הרבה יותר, בעוד שאנחנו מנסים להתמודד בטכניקה ובנחישות. חלק מזה אפשר לשפר, ואני רואה בתקופה האחרונה שהשחקנים שמגיעים לנבחרת טובים יותר מלפני שלוש שנים. הרמה במחלקות הנוער השתפרה. אנחנו תלויים רבות בקבוצות בנוגע לעבודה על פיסיות, אבל בסך הכל יש התקדמות גדולה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ