משה הרוש

ההיסטוריה של הכדורגל הישראלי היתה יכולה להתפתח בצורה אחרת לגמרי. ראשי בית"ר ירושלים רק היו צריכים לזהות את הפוטנציאל הכלכלי שנחת אצלם לפני כ-33 שנה, ולהחזיק בו בכל הכוח.

דברו איתנו על מכבי חיפה ובית"ר ירושלים בעמוד הפייסבוק של ספורט הארץ

קיץ 1978. בית"ר עושה מאמצים לתקוע יתד בליגה הבכירה, ומקוששת מזומנים מכל הבא ליד. יו"ר הכנסת, רובי ריבלין, עומד באותן שנים בראש המועדון, שחותם על חוזה אימוץ חד שנתי עם חברת "וולבו", בבעלותו של איש עסקים צעיר ואנונימי העונה לשם יעקב שחר. זו היתה דריסת הרגל הראשונה של שחר בכדורגל הישראלי, והיא הסתיימה עם זכייה בגביע המדינה.

למרות ההצלחה, הרומן הסתיים בתום העונה. אם היו מוצאים בבית"ר דרך להאריך את חוזה האימוץ, לא מן הנמנע כי שחר היה ניצב הערב בטדי כמארח אהוד ונערץ, ולא כאורח - עדיין מוערך ומקובל. גם לשחר לא היו אז תכניות ארוכות טווח. יתרה מזאת, עצה שקיבל מריבלין חיזקה את החלטתו לסיים את ההרפתקה. "צא מהעסק הזה", אמר לו ריבלין לאחר מהומת אוהדים ירושלמית טיפוסית, "אתה לא צריך להתמודד עם הדברים האלו". שחר הקשיב, והלך. שש שנים מאוחר יותר נחת בכרמל, הפעם כספונסר הראשי של מכבי חיפה, שבדיוק זכתה באליפות הראשונה שלה, אותה "גזלה" מבית"ר כשסגרה פער של 13 נקודות. השאר כבר שייך להיסטוריה.

"בית"ר זה מועדון גדול וחשוב". שחרצילום: חגי פריד

לא בכדי שני המועדונים מעולם לא הצמיחו יחסי שנאה תהומית, בדומה לאלו שהתפתחו מול התל אביביות הגדולות. גם שחר עצמו לא מסתיר את הפינה החמה שהוא שומר לבית"ר, זכר לימים עברו. "גם בירושלים", מבהיר אברהם לוי, המנהל המיתולוגי של בית"ר, "מכבדים אותו וזוכרים לו את עונת האימוץ". בקיץ האחרון רכש שחר את חן עזריאל מבית"ר במיליון דולר כ"מחווה של רצון טוב", כפי שהצהיר, והשאיל לה את אנדרי פיליאבסקי ללא תמורה. לפני שנה וחצי הנחית מהבירה את עידן ורד תמורת מיליון יורו, והבטיח להעניק לבית"ר עדיפות לשחקנים שישוחררו מחיפה.

ברית המקופחות

גם כשעל הדשא נבנתה מסורת של יריבות, בעיקר במשחקי גביע, היא לא חרגה מתחומי המגרש. "לרבים מאוהדי בית"ר יש סימפתיה לחיפה", אומר ריבלין. לעומת זאת, במחלקת הנוער של חיפה "חינכו אותנו לשנוא את מכבי ת"א", כלשונו של איל ברקוביץ'; בבית"ר סלדו מהפועל ת"א על רקע פוליטי וממכבי האליטיסטית והיהירה.

"מכבדים את שחר וזוכרים לו את עונת האימוץ". אברהם לויצילום: ארכיון: אוריאל סיני

"אוהדי מכבי התייחסו בפטרונות לאנשי מחנה יהודה", מחזק ריבלין. יש מי שמסביר את היחסים בין בית"ר לחיפה כ"ברית המקופחות". "שתי הקבוצות מצאו מטרה משותפת - לגנוב מתל אביב את ההגמוניה", מספר ברוך ממן, קפטן חיפה לשעבר, "חיפה היתה עיר של פועלים קשיי יום, ירושלים הרגישה מקופחת, וזה היה רק טבעי שאחת תעדיף את השנייה על פני התל אביביות".

נדירות הפעמים בהן שחקנים נמכרו מחיפה לאחת התל אביביות. במשך שבועות ארוכים בקיץ האחרון התחנן שי מימון בפני ראשי חיפה שיאפשרו לו לעזוב. הפועל התעניינה, אך ידעה כי חיפה תציב מכשולים. "אני מנסה קודם לקבל תג מחיר מחיפה לפני שהם יידעו שהפועל רוצה אותי", שיתף מימון את מכריו. כשהאופציה של האדומים דלפה, נאמר לבלם: "להפועל ומכבי זה מחיר אחד, ולקבוצות אחרות זה יהיה מחיר שונה". חיפה אף היתה מוכנה להעבירו לבית"ר ללא תמורה, לפני שמימון סגר לבסוף במכבי פ"ת עבור סכום סמלי. מול הפועל, לעומת זאת, הירוקים הסכימו לבסוף "להתפשר" על סכום העברה של חצי מיליון דולר. אין מדובר במקרה חד פעמי - זו המדיניות בחיפה כבר שנים רבות.

"היחסים החמים בין המועדונים הם בזכות איש אחד, יענקל'ה שחר", אומר משה דדש, יו"ר בית"ר לשעבר, "תמיד יכולנו לדבר אתו ולנהל מגעים. כשחיפה היתה מתארחת בירושלים הוא היה מגיע אלי הביתה לארוחה. תמיד היתה לו סימפתיה לבית"ר וזה נשמר לאורך השנים". שחר לא מכחיש: "עם דדש אני ביחסי ידידות עד היום, כמו גם עם ריבלין. זה מעיד שהכל היה אמיתי וכנה. בית"ר זה מועדון גדול וחשוב, וטבעי שיש לנו הרבה עניינים משותפים".

דדש. "הם טענו שהם סיכמו אתו על סכום אחר"צילום: ארכיון: מוטי קמחי

שיתוף הפעולה בין המועדונים לא מסתכם רק בהעברות שחקנים. לאחרונה דנו יו"ר בית"ר איציק קורנפיין ובנו של שחר, אור, בדרכי פעולה לשיפור הסכם החסות שמעניקה המועצה להסדר ההימורים. שני המועדונים אחידים בדעתם כי ההסכם אינו מפריש סכומים ראויים לארבע הגדולות. למרות שגם למכבי ולהפועל יש עניין בסוגייה, בית"ר וחיפה מהוות את הגשר להידברות בין הצדדים. "בין בית"ר להפועל קיים נתק בדרג הניהולי", כהגדרת גורמים בהפועל, "בין חיפה למכבי אין קשר רציף", כדברי אנשים בחיפה, ובין מכבי להפועל מיותר להרחיב את הדיבור.

"היחסים עם בית"ר תמיד היו חמים", מספר צביקה ויצנר, לשעבר יו"ר חיפה וכיום נציגה במזכירות ההתאחדות, "היינו יריבים אבל מעולם לא אויבים. הטון מלמעלה עושה את המוסיקה". לא במקרה מתיישב קורנפיין בסמוך לוויצנר בישיבות המזכירות. אמנם רק סמלי, אבל משקף מאוד את המציאות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ