כיצד הפך מוחמד גדיר מתקווה גדולה לשחקן ממורמר?

הוא תויג כפטפטן, סוליסט, עצבני ואאוטסיידר, ואיבד אמון באלישע לוי. סוכנו דודו דהאן טוען כי הוא הולך לאיבוד בחיפה ומצהיר: "בינואר הוא יעזוב"

משה הרוש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה הרוש

מעטים האנשים במכבי חיפה שקיבלו בהפתעה את הדחתו של מוחמד גדיר מהסגל למשחק מול בית"ר ירושלים. סיבות מקצועיות? לא בדיוק. כבר שבועות אחדים דואגים בכירים במועדון לפמפם באוזניו של אלישע לוי כי לחלק לא מבוטל מההדלפות לתקשורת יש חשוד עיקרי, שלובש את החולצה מספר 16.

את המאמן זה לא ממש הפיל מהכסא. זו לא הפעם הראשונה שהוא וצוות עוזריו שמעו מהסביבה הקרובה כי "גדיר פטפטן לא קטן". צעדים חריגים לא ננקטו, אבל בצורה עקיפה הועבר לשחקן מסר שעליו לקחת את העניין לתשומת לבו.

אבל בחודש האחרון הפסיק לוי להבליג. יריית הפתיחה במלחמת החורמה שמטרתה השארת הכביסה המלוכלכת בכפר גלים, היתה באסיפה קבוצתית בה הזהיר את השחקנים ש"אם אמצא את המדליף, הוא יעוף מהקבוצה". אמירה מאיימת אמנם, אך לא כזו שניתן להוציא לפועל. מה שכן, המסר היה ברור - במסגרת שבה הכל אמור להיות מקצועי, ייבחנו מעתה השחקנים גם לפי פרמטרים אחרים. המאמן אמנם מתכחש לכך, אך יותר מגורם מקצועי אחד טען כי "בהחלט ייתכן שיש קשר בין ההדחה של גדיר מהסגל לטענות שהועלו נגדו על הדלפות".

מוחמד גדיר. יעזוב לאלופה?צילום: עבדאללה שמא

אם לא יקרה שום דבר חריג בחודש הקרוב, יגיע לקצו הרומן בין גדיר לחיפה כבר בינואר, אחרי ששני הצדדים הגיעו למסקנה כי מהשידוך הזה אף אחד לא מרוויח. רק בתחילת השבוע הבהיר אביו של השחקן, סולימן גדיר, כי "בחיפה אין לו מה לחפש. לאלישע יש משהו אישי נגדו, זה לא מקצועי". השחקן עצמו יזם אתמול שיחה עם המאמן בה קבל על מעמדו וביקש לעזוב. "לא טוב לי פה", היה המסר שהעביר לאלישע, "אני צריך לשחק, לצבור ניסיון ודקות משחק. אם לא בונים עלי אז תנו לי ללכת". לוי ענה כי "יש עוד זמן והכל יכול לקרות עד ינואר. תלמד לגלות סבלנות ולדעת להיאבק על מקומך בקבוצה".

את גדיר זה לא סיפק. "בינואר הוא יעזוב", אומר בנחרצות סוכנו דודו דהאן, "לא טוב לו שם. הוא תקוע מקצועית וחייב להחליף אווירה. אין טענות לחיפה, הם עשו הכל בשבילו, הוא פשוט לא מתאים להם. משהו בשיטה הנוכחית לא מתאים לו כבר שלוש שנים, הוא הולך לאיבוד".

הילד לא פורץ, הוא מתפרץ

גדיר בימים יפים יותרצילום: בוקוב שרון

גדיר (20) החל את דרכו במכבי חיפה כבר בגיל 8, והתקוות שתלו בילד הבדואי מביר מכסור היו גדולות. אינספור פעמים - האחרונה שבהן לפני כשלושה שבועות - הבהיר הבעלים יעקב שחר לאביו של השחקן כי "אין ספק שהוא עוד יקבל את ההזדמנויות שלו, רק צריך סבלנות. העתיד שלו במכבי חיפה". אלא שפציעות טורדניות שלא הירפו (שני ניתוחי בקע ובעיות כרוניות בגב) היוו מכשול לא קטן בדרך לפריצה המיוחלת. אבל לא היה זה המכשול העיקרי.

"סבלנות מעולם לא היתה לו", מסבירים גורמים בקבוצה, "הוא מסוג השחקנים שחושב שמגיע לו הכל, ועכשיו". בעבר אמר עליו מוטי איוניר, שהיה מאמנו בנבחרת נערים א' כי "עם גדיר צריך לדעת איך להתנהל כדי להפיק ממנו תועלת - לטפל בו בכפפות של משי, כל הזמן לעודד ולטפוח לו על השכם".

את הפעולות הללו גדיר לא קיבל בשנים האחרונות ממאמנו. "הוא מתכנס בעצמו ונעלב", מעידים לאחרונה במועדון. כבר שבועות ארוכים, כשתחושת מועקה כבדה מלווה אותו, הוא מסתובב בכפר גלים ונראה חסר מוטיבציה. "הוא הפך לסוג של אאוטסיידר", אומרים בקבוצה, "שפת הגוף שלו משדרת שלא בא לו להיות פה. באימונים הוא לא ממש משקיע, מעגל פינות ומחפף איפה שאפשר".

לוי כבר הפסיק לספור את השיחות האישיות שקיים עם גדיר - בצורה אקראית על הדשא במהלך אימון או באופן יזום במשרד שלו - בהן ניסה להסביר לחלוץ את נקודות התורפה שעליו לתקן. "שישחרר כבר את הכדור", נוהג המאמן למלמל אחרי עוד התמהמהות ואיבוד כדור מיותר. "אתה חייב ללמוד לשחק קבוצתי יותר ולא להיות סוליסט", נוהג לוי לומר לחלוץ בכל הזדמנות, "אתה צריך לדעת מתי לשחרר כדור ולא ללכת עם הראש בקיר. תרים את הראש ותדע לשחק קבוצתי".

אם את הטענות המקצועיות אולי עוד ניתן לתקן, הרי שהטענות שהעלו ספקות אמיתיים לגבי גדיר התייחסו לאופיו. חוסר הבשלות המנטלית עמד לו לרועץ לא פעם כשבספסל התקשו להבין איך שוב ושוב הוא מתפרץ על שופטים וסופג צהובים. כך קרה לפני חודשיים מול רמת השרון, כאשר איתן תבריזי שלף לעברו כרטיס בגין דיבורים מיותרים. במחצית כבר דאג לוי לשלוח את גדיר למקלחות. "אתה חייב ללמוד לשלוט בעצמך ובעצבים שלך", ניסה המאמן להסביר מפעם לפעם, "תפסיק כבר להתפרץ על שופטים ותלמד להתרכז יותר בכדורגל".

גדיר טרם למד. אולי הוא עוד ילמד במקום אחר. רצונו לעזוב לא נולד בשבוע האחרון. כבר בקיץ הוא ראה את אינפלציית החלוצים בסגל והתאכזב כשהמועדון סירב לבקשתו לנדוד. הפועל תל אביב חשקה בו, אך נרתעה מתג מחיר של מיליון דולר שהציב שחר. "הוא עוד צעיר", שיתף לוי את מקורביו לאחרונה, "הוא מתמודד עם מצבים שהוא לא רגיל אליהם ולא למד איך להתמודד איתם. הוא צריך עוד להתבשל עד שהאופי שלו יעוצב". כדאי שזה יקרה מהר, כי מי שרשם כבר 14 הופעות בנבחרת הצעירה לא נכלל כרגע בתכניות של גיא לוזון. "את המקום בנבחרת האולימפית הוא כבר איבד", מסכם דהאן, "הוא נחוש לעזוב את חיפה כדי להוכיח לכולם שהוא ראוי, רק שלא יעמדו בדרכו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ