בעל הבית האמיתי במכבי ת"א

מיטש גולדהאר נזף אתמול בשחקני מכבי תל אביב על כך שחסר להם אופי בדרבי. אלא שמי שמנהל את המועדון בצורה ריכוזית ורואה עצמו כמנהל המקצועי שלה, מתחיל להתגלות כדמות מגלומנית לא פחות

דוד מרואני
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דוד מרואני

מצבי משבר הם עניין שבשגרה במכבי תל אביב, גם בעתות שלום ואופוריה. על מרביתם כלל לא נשמע, אבל המכנה המשותף לכולם זו הדרך הסיסטמתית בה מנהל אותם מיטש גולדהאר.

לעמוד הפייסבוק של ספורט הארץ

לפני למעלה משנה התלונן נציג הבעלים ג'ק אנגלידיס על חוסר שביעות רצונו מהתנהלותה של קלריס צדיקוב, מנהלת הכספים הוותיקה של המועדון. העצה המיידית של גולדהאר היתה למנות אדם מטעמו לתפקיד חופף בעל טייטל מעט שונה. כך מונה תומר שמואל למנהל המסחרי, כך כורסמו באטיות הסמכויות של צדיקוב, וכך, לפני קרוב לחודשיים, הגיעה מנהלת הכספים להסדר עם אנגלידיס על סיום עבודתה.

גולדהאר צופה באימון מכבי באיסטנבולצילום: כפרי ניר

"הדרך של מיטש היא להתיש את מי שהוא מעוניין להיפרד ממנו, עד שזה יתייאש ויחליט ללכת בעצמו", אומר גורם בקבוצה. עזיבתו של המנכ"ל עוזי שעיה בעקבות הכרסום בסמכויותיו על ידי אנגלידיס רק מחזקת את הטענה. "פיטורי אבי נמני הם היוצא מהכלל", אומר גורם בקבוצה, "לרוב האיש נוהג בסבלנות. ההליך הוא קר ומחושב".

גולדהאר מנהל בסבלנות גם את מלחמת ההתשה בין מוטי איוניר לברק יצחקי. הבעלים נחת בארץ ביום שישי, אבל בחר שלא לערוך שיחות עם הצדדים עד לזו שערך עם המאמן אתמול לפני אימון הערב. בקבוצה טוענים שהוא כרגע מתבונן וטרם החליט כיצד והאם לטפל במשבר. "מה שלא יהיה, הוא בסופו של דבר ייזכר כמי ששב והציל את המצב", אמרו בקבוצה.

את המודל שלו הביא גולדהאר מהעסק המרכזי שבבעלותו - זכיינות על מרכזי הקניות של וולמארט בקנדה. על החזון הניהולי היו יכולים האוהדים לקרוא בטור אישי שפירסם במנשר שחולק בדרבי. "על ידי התמודדות בענייני משמעת, מחויבות וגישה נכונה", הוא כתב, "אפשר לומר שאנחנו בראשיתה של מהפכה תרבותית - תהליך של בניית תרבות חדשה". בקבוצה, לעומת זאת, יש הסבורים כי התרבות הניהולית שהביא גולדהאר מושתתת על ריכוזיות יתר, לעתים עד כדי מגלומניה, חסכנות והיעדר תכניות ארוכות טווח. "עם כל הכבוד למהפכה התרבותית, הפער ממכבי חיפה רק הולך וגדל מאז הגיע", אמר גורם בקבוצה.

מבלי לזלזל באנגלידיס, יעיד כל פקיד במועדון שמכבי זה מועדון של איש אחד. כל אמירה של הקפריסאי לשחקנים או לצוות המקצועי נפתחת בצמד המלים "מיטש אמר". מי שנכח באסיפת הזעם שערך איוניר בקיסריה בשבוע שעבר, שמע אותו חוזר ואומר ש"הבעלים אמר לי ש...".

גולדהאר עם הצטרפותו למכבי ת"אצילום: ניר קידר

למרות שהוא שולט בקבוצה בשלט רחוק, כל החלטה מתקבלת אך ורק באישורו. כך, למשל, היה מעורב גולדהאר בפרטי פרטים סביב החיפושים אחר לוקיישן לחנות המזכרות של המועדון. "אני הולך להשקיע במיתוג החנות", אמר לעובדיו לפני למעלה משנה. במרוצת החודשים הוצגו בפני הבעלים מאות חנויות בצפון העיר, ברחוב דיזינגוף ובאזור בלומפילד. אף אחת מהן לא ריצתה את הבוס, שמצא ליקויים בכל אחת מההצעות והחליט לבסוף כי עדיף לשפץ את החנות בקרוואן בקרית שלום מאשר להעבירה למקום אחר.

מבחן אופי

בשיחות עם גורמים עסקיים בטורונטו מרבה גולדהאר להתרברב על כך שהוא לא רק הבעלים של מכבי, אלא גם המנהל המקצועי שלה. בפעם האחרונה שהיה בארץ הוא נכנס לא פעם למשרד של איוניר וצייר בפניו כיצד לדעתו מכבי צריכה לשחק. "מדוניאנין חייב לשחק בעמדה בה הוא משחק בנבחרת", הבהיר למאמן. הצבתו של הבוסני בהרכב היא המלצה חמה של הבוס, כמו גם הושבתו של גל אלברמן ביציע. "איוניר לא יודע איפה לקבור עצמו בסיטואציות האלה אבל הוא מקבל את הרושם שרצוי שיינהג לפי המלצתו, על אף שגולדהאר לא באמת מבין בכדורגל", טוען גורם בקבוצה.

גם אתמול, בעקבות ההפסד בדרבי, דאג גולדהאר להתערב. "הראיתם שיש לכם את היכולת ברגליים, אבל השארתם מחוץ למגרש את האופי שהפגנתם בתחילת השנה", אמר לשחקנים באסיפה, "אני עדיין משוכנע שיש לכם את האופי הזה, ועכשיו אתם צריכים להפגין אותו שוב".

גולדהאר השקיע מאות מיליוני שקלים מאז נחת לפני שנתיים וחצי בקרית שלום, אבל במועדון טוענים כי למרות תקציבי העתק הוא נוהג בחסכנות בכל הקשור לצד הניהולי. כך למשל בחוזה ההעסקה הראשוני של אנגלידיס, החליט הבעלים שלא להעניק לנציגו רכב. האחרון התמרמר על ההחלטה, לרוב בשקט, עד שהשיג רכב מאחד הספונסרים ללא ידיעתו של גולדהאר.

בראיון מיוחד שהעניק הקנדי לנחום ברנע ב"ידיעות אחרונות" הוא סיפר כמה הוא מעריך את עבודתו המסורה של איש המשק דוד צחי, שלא מרוויח עשירית משחקני הקבוצה. מה שלא סיפר זה שסרב בתוקף לתחינותיו הרבות של צחי להעלות את שכרו הזעום בכמה מאות שקלים. לזכותו של גולדאהר ייאמר שבכל הקשור לחסכנות הוא גם מספק דוגמה אישית: את דירת הסטודנטים המזוהמת ששכר עבור עצמו בשיכון בבלי לקח קרוב לשבוע כדי לנקות, והוא מקפיד להתנייד בארץ ביונדאי גטס צנועה.

במועדון מספרים שגולדהאר מאוד אוהב את העיסוק התקשורתי בו וכי למרות שהצוות שהטיס אותו לארץ במטוסו הפרטי תודרך כבר לפני שבוע, דאג הקנדי לפזר ערפל סביב הגעתו במטרה לעודד דיון. ערב מפגש החוץ מול פנאתינאיקוס עקב גולדהאר בעניין אחרי מה שנכתב עליו בתקשורת היוונית, והגדיל לעשות כשגזר מאחד העיתונים קריקטורה שלו ושאל כל פקיד שנקלע בדרכו האם היא מחמיאה לו. הוא גם דורש שיתרגמו לו כל כתבה בה מופיע שמו.

למרות הצהרותיו הרבות בנושא, לגולדהאר אין תכניות ארוכות טווח לקבוצה הבוגרת, למעט התכנית לשיפור המתקנים שטרם יושמה. התכניות היחידות שהוציא לפועל עד כה קשורות במחלקת הנוער, שבהשגיה הוא מרבה להתפאר. רברבנות זו אף הובילה למתיחות בינו לבין אלכס שניידר, שטען לא פעם כי תכניות החומש של הנוער תוכננו בתקופתו ולא בתקופת גולדהאר.

בכל הקשור לחזון, שב גולדהאר והבהיר שהוא כאן בשביל להישאר. "הוא כל כך להוט להוכיח לכולם שהמודל העסקי שלו יצליח, שהוא לא יעזוב לפחות עד שיביא אליפות", אמרו בסביבתו. אלא שניתן לשמוע גם קולות אחרים. גולדהאר משחק כדורגל כמעט מדי שבוע בטורונטו עם אילן סעדי, שחקן עבר וחברו הקרוב. אחד האנשים המשחקים עמו טוען שבין השורות נשמע שגולדהאר מתחיל להתייאש. "הוא מדוכא מאוד מאיך שהקבוצה נראית", הוא טוען, "אם אני מבין אותו נכון, זה נראה שאם הוא לא ייקח העונה אליפות הוא יתחיל לחפש מישהו שייקח ממנו את מכבי".

את תגובתו של גולדהאר לכתבה לא ניתן היה להשיג.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ