מי הבוס, גרסת מכבי חיפה

יעקב שחר לא קובע את ההרכב, רק מפזר המלצות שלרוב מתקבלות על ידי אלישע לוי ללא ויכוח. עכשיו ברור יותר למה המאמן לא מפוטר?

משה הרוש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה הרוש

ההחלטה להנחית שוער זר, שיהווה משקל נגד לניר דוידוביץ', התגבשה כבר בשלהי העונה שעברה. מצבו הפיסי של דוידוביץ', גילו המתקדם, פציעותיו החוזרות וההשתתפות במוקדמות ליגת האלופות, עמדו לנגד עיניהם של מקבלי ההחלטות ובראשם יעקב שחר. אלישע לוי היה שותף מלא, כמו גם בזהותו של שוער הרכש, בויאן שראנוב. לעומת זאת, ההחלטה מתי לזרוק את הסרבי למים העמוקים כבר לא היתה מנת חלקו הבלעדית של המאמן.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות של ספורט הארץ ישירות לפייסבוק שלכם

לוי העניק לדוידוביץ' את האפודה בכל המשחקים במוקדמות ליגת האלופות, כולל המפגש הכפול בשלב ההצלבה נגד גנק. את שראנוב רצה להכניס בהדרגה לעניינים. "לאט, לאט", הבהיר לבוס. לשחר היתה פחות סבלנות. היו אלה ימים בהם החלו לצוף ביקורות מחדר ההלבשה על התנהלותו המקצועית של דוידוביץ'. כולם ראו את מורת רוחו מהתחרות על האפודה. השיא הגיע מול אשדוד כשדוידוביץ' "עיקם פרצוף", כלשון גורמים בקבוצה, כשהתברר לו כי שראנוב מיועד לפתוח. לוי כעס, שחר רתח מזעם. זו היתה עילה טובה להביע את דעתו באוזני המאמן.

"דוידוביץ' פוגע בקבוצה חברתית", היה המסר של שחר באחת השיחות עם לוי, "ההתנהלות שלו לא מקובלת. נראה לי שצריך להתחיל לתת לשראנוב יותר הזדמנויות. הוא מסומן להיות השוער הראשון הבא של הקבוצה וצריך להכין אותו לזה". לוי הנהן בהסכמה. ההחלטה נפלה. "הרבה מההחלטות המקצועיות של אלישע הן לא תמיד משיקולים מקצועיים נטו", התלוננו לא פעם שחקנים בקבוצה, "יש לא מעט החלטות פוליטיות. זה לא רק עם דוידוביץ', זה קורה עם לא מעט שחקנים שפתאום נכנסים להרכב ונשארים שם בלי הצדקה".

שחר ולוי. "לא מעט שחקנים פתאום נכנסים להרכב ונשארים שם בלי הצדקה", התלונן שחקןצילום: ניר קידר

צודק שחר כשהוא אומר כי "זה שטויות להגיד שאני קובע את ההרכב". הוא לא. זה אכן תחום סמכותו הבלעדי של לוי. אבל די לו לשחר ברמז קטן, מסר עקיף או ישיר, או הבעת דעה מקצועית בשיחת מסדרון, כדי שהמאמן שלו יבין מה חפץ לבו. כבר שנים שבחיפה טוענים בציניות שלמועדון אמנם אין מנהל מקצועי רשמי, אך מעשית "שחר הוא הג'נרל-מנג'ר". הכל הרי עובר דרכו, באישורו או בסרובו. זה מתחיל בסוגיית הרכש, דרך שחרורם של שחקנים, וכלה בקידום צעירים שהבוס חפץ בייקרם. בחיפה מצאו ביטוי טיפה מכובס: "שחר לא קובע מקצועית, הוא מתווה דרך מקצועית". ואולי זו הסיבה שאינו מפטר מאמנים, הרי יש לו חלק לא מבוטל בבניית הסגל ו"התוויית הדרך". זו אחריות גם, ואולי בעיקר, שלו. "אני לא מרוצה מהמצב. נכשלנו בסיבוב הראשון", אמר אתמול שחר ב-102FM, "אבל מה אני אעשה? אקח מוט ואזרוק על אלישע?".

זו כבר נהפכה למסורת ארוכה - בסוף המשחק עושה שחר את דרכו לחדר ההלבשה ותופס את המאמן לשיחת חולין, בה הוא משמיע את חוות דעתו על המשחק, מחלק ציונים, מרעיף שבחים ומשחרר ביקורות. דעתו המקצועית לא נסתרת. הוא אינו מציב למאמן שלו דרישות נחרצות ולרוב משתמש במינוחים כמו "נראה לי" או "אולי כדאי לשקול". למאמן לא נותר אלא ליישר קו עם הבוס.

זה קורה וקרה לא פעם. גם ללוי. לא בכדי תמיר כהן מצא עצמו בשבועות האחרונים בהרכב. תקופה ארוכה שהקשר ייבש את הספסל. בתחילה היה עליו להשלים פערים גופניים, לכן לוי חיפש לשלב אותו בהדרגה. ההשקעה הכספית העצומה בשחקן איימה לרדת לטמיון. "איך מתקדם תמיר כהן?", התעניין שחר אצל המאמן לא פעם. בהמשך תהה האם "אולי צריך לתת לו יותר הזדמנויות להוכיח את עצמו?". רבים בקבוצה שמעו על הרצון של הבוס. גם לוי, מן הסתם. זה לא עזר לכהן, שכן אחרי מספר משחקים בהרכב אפילו שחר הבין שעוזי מור ועו"ד אודי שוכטוביץ' צדקו כשניסו להניא אותו מהחתמת הקשר.

המסר של שחר, האפודה של שראנובצילום: שרון בוקוב

מרלון דה חסוס לא היה כלל בתכניות של לוי, שבכלל ניסה לאתר בלם זר עקב פציעת אנדרי פיליאבסקי. פיני זהבי נזעק למשימה ושלח בלם אקוודורי, ג'ון נרבאס, למבחנים. דה חסוס שהגיע אתו על הדרך, הוחתם. נרבאס שוחרר. "למה צריך עוד חלוץ?", תהו רבים באותם ימים, "גם ככה יש אינפלציה בחלק הקדמי". לא חלף זמן רב ודה חסוס הדיח את ולדימיר דוואלישווילי מההרכב. "מקצועית, לא היה מקום להחליף את דוואלישווילי, זה הריח כמו הנחתה מלמעלה", סיפר גורם במערכת. דה חסוס, אגב, לא היה הראשון שהגיע ללוי בהפתעה. היו שם לפניו, בין היתר, אלכסנדר זהבי וחן עזריאל שהגיע מתוך מחווה של שחר לבית"ר ירושלים. לוי אמנם לא התנגד להגעתם, אך לבטח לא כלל אותם ברשימת הקניות שלו.

בינתיים, חזר דה חסוס לספסל, דוואלישווילי חזר לדשא והביא נקודות יקרות. בינואר חיפה כבר תיפרד ממנו. הרי שחר העניק לחלוץ את מלתו כי לא יעמוד בדרכו, במהלך הנסיעה למשחק בבוקרשט. לוי דווקא מאוד רצה להשאירו עד תום העונה ואף שוחח על כך עם החלוץ. לכולם הוא הסביר את הפרידה הצפויה בכך ש"לא ניתן להחזיק שחקנים שלא רוצים להיות פה בכוח", אמירה שלא היתה מחזיקה מים במקרה שהיה מדובר באייל גולסה או בעידן ורד. אם זה גם היה תלוי רק בלוי, גם פיליאבסקי היה נשאר, אך שחר החליט "לפנק" את בית"ר בעוד מחווה. גם ג'ון קולמה לא בהכרח היה עוזב, אם דעתו של שחר על הקשר היתה חיובית כמו זו של המאמן.

רבים מהשחקנים מסתובבים בתחושה עמוקה כי גורלם המקצועי מצוי בידיו של שחר הרבה יותר מאלו של לוי, וכי אותו יש לרצות. כך הם פירשו את הרוטציה האגרסיבית, זו שביום בהיר אחד הצטרף אליה גם אלון תורג'מן הצעיר. זה קרה מספר ימים אחרי שפטרונו של החלוץ, אריק איזיקוביץ', נזעק למשרדו של שחר לדון במעמדו. "אם זה לא החלטה שהגיעה מלמעלה אז מה כן?", תהה אחד השחקנים, "איך אפשר להסביר את זה שתורג'מן מקבל יותר דקות משחק מאז אותה שיחה? אין בעיה עם הכישורים של תורג'מן, אבל למה לוי לא חשב על זה לפני כן?".

בינואר הוא יעזוב. דוואלישוויליצילום: שרון בוקוב

מכבי חיפה מארחת את שאלקה כאשר הקבוצה ואוהדיה על מסלול התנגשות. זאת אחרי שבאימון המסכם פרצו כ-30 אוהדים לדשא ומחו נגד השחקנים והצוות המקצועי. "אין לכם כבוד", צעקו להם, "אתם לא ראויים לחולצה הירוקה".

התקרית הזו הגיעה קצת אחרי שהמועדון הודיע על סגירת יציע ג' במשחק הבית הקרוב מול מכבי נתניה, כענישה יזומה על אירועי הדרבי. החלטה זו הגיעה בעקבות דרישת התאחדות, לאחר שזו הודיעה כי הקבוצה לא תעמוד לדין משמעתי, כשחיפה התחייבה לפעול מול המשטרה לאתר את הפורעים ולהעמידם לדין פלילי.

ועם כל זה, תחפש הערב הקבוצה לנצח הרכב חסר של שאלקה כדי להבטיח את העפלתה לשלב הבא בליגה האירופית. תיקו בין סטיאווה ללרנקה במשחק המקביל יעלה את הירוקים בכל מקרה.

לחצו להגדלה

"איבדנו ביטחון וריכוז", אמר לוי, "יש לנו הזדמנות לעבור שלב ונעשה הכל כדי לנצח". על אירועי הדרבי אמר: "מי שזרק את מוט הברזל ראוי להיות מאחורי סורג ובריח. צריך לטפל בהם ביד קשה". לוי הודה כי נעשו טעויות בבניית הסגל: "בוודאי שעשיתי טעויות, אבל הן ברות תיקון. התפטרות? כבר עברתי תקופות קשות וידעתי להתמודד עם זה. אני צריך לקבל קצת יותר קרדיט".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ