זה לא כל כך נעים לראות ג' סגור

ראשי ארגון הקופים הירוקים, המשטרה ומכבי חיפה מנסים לרדת מהעץ הגבוה כדי להביא שוב לרגיעה בחבית הנפץ שנקראת יציע ג'

שלמה וייס ויצחק גולדשטיין, "כלבו" חיפה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה וייס ויצחק גולדשטיין, "כלבו" חיפה

לפני כשלוש שנים החליט מנכ"ל מכבי חיפה איתמר צ'יזיק לעשות מעשה, הרים טלפון למפקדת תחנת משטרת חיפה דאז תנ"צ אהובה תומר ז"ל וביקש ממנה להיפגש. תומר, שרק נכנסה לתפקיד היוקרתי ושמגרשי הכדורגל הפכו לדבר המדיר שינה מעיניה באותם ימים, היתה בטוחה כי מנכ"ל מכבי מבקש ממנה להיפגש על מנת לדון בדברים שגרתיים לקראת משחקי הבית של הקבוצה והגיעה לפגישה כשהיא לא מצפה להפתעות, אלא שאז צ'יזיק הענייני החליט דווקא להציע הצעה לא שגרתית לעולם הכדורגל בישראל: "אני חושב שצריך לסיים את כל ההתפרעויות של הקהל, ולבטל את החדרת אמצעי הלחימה והפירוטכניקה. אפשר לעשות את זה רק אם נשתף איתם פעולה". תומר המופתעת, שידעה על האיבה הגדולה בין קהל האוהדים למשטרה, הקשיבה והחליטה להרים את הכפפה. כמה ימים אחר כך כבר התקיימה פגישה משולשת בין צ'יזיק, תומר וראשי ארגון האוהדים הקופים הירוקים, השולט ללא עוררין ביציע ג'. מדובר ביציע שהיה ידוע לשמצה באותם ימים והפך לאחד מהיציעים היותר פרובלמטיים בכל הקשור להחדרת האבוקות ורימוני העשן, מה שגרר לא פעם את ראשי הירוקים לבתי הדין של ההתאחדות כדי לשלם קנסות על אותם מופעי עידוד.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות מספורט הארץ ישירות אליכם

באותה פגישה תומר לקחה את היוזמה והבהירה לאוהדים "תנו לי ואתן לכם. אתם תפסיקו עם החדרת האמל"ח, תפסיקו להתפרע ותתעסקו בעידוד, ואני אדאג שתוכלו להכניס את אביזרי העידוד שלכם ושהמשטרה תשתף איתכם פעולה ולא תיכנס לכם לווריד יותר מדי בכל הקשור לעידוד, תליית שלטים וארגון האיצטדיון לפני המשחק". ראשי הקופים שמעו ולא האמינו, אותה משטרה - שהפכה לאויב העם מבחינתם - מציעה שיתוף פעולה, ועוד מוכנה ללכת לקראתם. אחרי דיון קצר בינם ובין עצמם ראשי הקופים הינהנו בהסכמה, וכך יצא לדרך אחד משיתופי הפעולה הייחודיים ביותר בכדורגל הישראלי.

יציע ג' בקרית אליעזרצילום: שרון בוקוב

לפני כשבועיים, קצת פחות משלוש שנים אחרי אותה פגישה, יציע ג' שוב געש. מוטות נזרקו מהטריבונה, והיציע שהפך לאהוב המשטרה - למרות שפה ושם נרשמו הפרות סדר נקודתיות - חזר לרגע להיות אותו בן סורר. בניגוד למהמורות העבר, שהסתיימו בחיבוק ובסולחה מהירה, מפקד תחנת חיפה הנוכחי, תנ"צ משה כהן, החליט שמבחינתו אין שום הסכם, ולמעשה בהחלטותיו ביטל את שיתוף הפעולה ההיסטורי עם הקופים. גם ההנהלה, בצעד חסר תקדים, סגרה את היציע. יושבי היציע מפולגים בינם ובין עצמם, ומעל יציע ג' המיתולוגי מרחפת השאלה: האם העתיד צופן חזרה לשגרה השקטה של השנים האחרונות או שמא אנחנו בדרך למלחמה?

אחרי אותה פגישה יצאו הקופים לדרך חדשה. הארגון, שבכל מקרה היה תמיד סגור כלפי האחרים, שאוסר על חבריו לדבר בגלוי עם התקשורת ושבורר אותם בקפידה, החליט לאמץ אליו את ראשי הקבוצה, ולקח על עצמו לעודד את הקבוצה - לא משנה מה יהיו התוצאות על המגרש. את האבוקות ורימוני העשן החליפו דגלי ענק ושלטים מסוגננים, ויעקב שחר יכל לנשום לרווחה, לאחר שהקבוצה שלו הפכה לאורחת נדירה בבתי הדין של ההתאחדות.

ההרמוניה הזאת בין המשטרה, הקבוצה והאוהדים איימה להתפרק שנה אחר כך, דווקא באחד ממשחקי הכדורסל של מכבי חיפה, כאשר אותם חברי ארגון שהגיעו לתמוך גם באחות מהענף השני התעמתו עם אחד השוטרים שעמד ביציע, עימות שהפך למהומה גדולה וגרר הוצאה של כמה מחברי הארגון מחוץ לאולם. ראשי הקופים כבר היו בטוחים שההסכם מבוטל כמעט לפני שהתחיל, אך שיחה מהירה עם תומר ועם צ'יזיק יישרה שוב את ההדורים וההסכם המשיך בפול גז, למרות התקלה הקטנה בדרך. "היה למשטרה חשוב להמשיך בהסכם איתנו", נזכר אחד מחברי הארגון, "בסך הכל אותו הסכם טוב לכולם, אנחנו לא מתפרעים ולא מקשים עליהם, והמשטרה מאפשרת לנו לעודד ולהכניס את אביזרי העידוד בקלות. כל קהל אחר היה מוכן להסכם כזה, ובטח שכל משטרה אחרת בארץ היתה מוכנה להגיע להסכם, גם אם הוא לא חתום רשמית עם קהל הכדורגל".

מאז אותה תקלה נרשמו עוד כמה כוכביות, אך תומר והקהל המשיכו ללכת יד ביד. אלא שאז, לפני כשנה, נפטרה מפקדת התחנה באירועי אסון הכרמל ואת מקומה תפס תנ"צ כהן.
בארגון עקבו בחשדנות אחרי הצ'יף החדש בעיר, אך זה לא רשם שינויים והכל התנהל על מי מנוחות עד לפני שבועיים, אז נזרק מוט מהיציע לכיוונו של אלישע לוי, מה שהעלה את חמתו של מפקד המשטרה והביא למשבר אמון ביחסים, משבר שככל הנראה הביא לביטול כל ההסכמים. "מבחינת כהן אין שום הסכם", מסביר גורם בכיר במשטרת חיפה, "הסכמים מבחינתו עושים רק איתו, וכרגע אף אחד לא עשה איתו אחד כזה. אז נכון לעכשיו הקהל לא יכניס הרבה דברים שהוא היה יכול להכניס קודם, עד אשר הוא יחליט אחרת".

איתמר ציז'יק (משמאל) ויעקב שחר. "אי אפשר לבנות מועדון על סמך מה שאוהדים חושבים""צילום: שרון בוקוב

גם ראשי הקבוצה החליטו להקשיח את העמדה וסגרו את יציע ג', מה שעורר בתחילה זעם רב וכמעט שגרם לפיצוץ בין צ'יזיק לאוהדים. אלא שאז טלפון של המנכ"ל לראשי חוג האוהדים, שכלל הסבר מדוע הוא ושחר החליטו לפעול כך, הרגיע מעט את הרוחות בכל הנוגע למשבר האמון בין הארגון לקבוצה, מה שאי אפשר להגיד על שאר הקהל. "דווקא ביציעים 2 ו-4 קיים היום משבר אמון גדול עם ראשי הקבוצה. מבחינתם הפעולות האחרונות של ראשי הקבוצה מבטאות פגיעה בקהל ואי עמידה מאחוריו", מסביר חבר אחר חדש יחסית בארגון, "אנחנו עדיין ממשיכים בשיתוף היחסי עם הקבוצה".

בניגוד לקשיחות של המשטרה והנהלת הקבוצה, אנשי הקופים דווקא מנסים להרגיע את הרוחות, והשבוע, לפני המשחק מול מכבי נתניה, אף נערכה שיחה ארוכה בין בכירי הארגון לצ'יזיק כדי לפשר ולהגיע להסכם מחודש ולעדנה ביחסים. באותה שיחה הבהירו ראשי הארגון כי הם כלל לא אחראים להתפרעויות האחרונות, ומבחינתם הם ממשיכים באותו קו של עידוד בלתי פוסק. צ'יזיק האמין לחברים, ואמר להם כי יטפלו במתפרעים שמפריעים לארגון ביציע ג', והוא ידאג להחזיר את היחסים עם המשטרה למסלולם.

"אחרי השיחה עם איתמר היה ברור לנו שהמשחק מול מכבי נתניה הוא מבחן", מסביר אותו חבר ארגון, "לא שמעת יותר מדי קריאות לכיוונו של רובן עטר, למרות שהיה תכנון כזה. העידוד לא פסק, ואפילו במחצית, כשכל היציעים עמדו ושרקו בוז, אנחנו, חברי הארגון, עמדנו ועודדנו את השחקנים".

צ'יזיק ושחר אכן ראו זאת, הבינו שהקופים באמת רוצים להמשיך בכיוון הנכון והרימו טלפון לכהן ולראשי התחנה המקומית כדי שאלו יאפשרו בהדרגה לחזור לשגרה ויילחמו באותם מתפרעים ביציע שאינם משתייכים לארגון. "צריך להבין שיציע ג' זה לא רק הקופים", מסביר אורי עמרם, שישב במשך שנים ביציע המדובר, "נכון שכולם מכירים אותם, אבל הם אפילו לא חצי מהיציע. יש הרבה אנשים שלא מתחברים לארגון, שיושבים ביציע במשך שנים, והם אלו שמקללים, שורקים בוז, זורקים דברים כשלא הולך ומנגד מרימים, מהללים וסוחבים את המאמנים והשחקנים על הכתפיים כשהניצחונות לא מפסיקים להגיע".

לא כל האוהדים ביציע ג' משתייכים לקופים הירוקיםצילום: אתר מכבי חיפה

גם צ'יזיק מסכים כי הפילוג ביציע ג' קיים וכי צריך גם מבחינת המשטרה וגם מבחינת הנהלת הקבוצה להתייחס ליושבי היציע באופן פרטני ולא להכליל. "אותם מתפרעים הם לא החברה מהקופים, הם אלו שיושבים בצדדים ובהם נצטרך לטפל. מי שחושב להגיע כדי להתפרע אז שלא יגיע. אנחנו נוקיע אותו ונרחיק אותו מהמגרשים. הקופים הראו שהם ממשיכים לעודד ושהבעיה היא באותו קומץ קטן, וזה באמת קומץ".

ותנ"צ כהן, אם שאלתם, מעודן יותר, אך עדיין דבק בכך שמבחינתו אין שום הסכם. "אני לא יודע על איזה הסכם מדובר. נכון לעכשיו האוהדים לא יכולים להכניס את שקיות הטרופית ואת הדברים האחרים שהם יכלו לפני, וגם היציע סגור. אנחנו נעשה עם הנהלת הקבוצה ועם עצמנו כל פעם מחדש הערכת מצב ונחליט".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ