משה בוקר

בליל חמישי, כצפוי, סיכם אלי גוטמן על מינויו לאימון הנבחרת בשנתיים הקרובות. יו"ר ההתאחדות, אבי לוזון, שלא שוחח עם גוטמן בנושא עד השבוע שעבר, זימן את המאמן לביתו. בפגישה עם לוזון ועם ממלא מקומו שטרן חלובה, שהסתיימה רק סביב חצות, חשף גוטמן חוברת בת 20 עמודים, הכוללת סקירה שערך בנושאים כמו ניהול ארגוני, כושר גופני, כושר מנטלי וטקטיקה.

"הספקתם להכיר אותי", אמר גוטמן לשניים בפגישה, "אני עובד בצורה מסודרת, הכל מתוקתק כמו שעון. אני לא שולף ולא מחפש להמציא דברים לא הגיוניים. יש לנו שחקנים מצוינים. הכדורגלן הישראלי יכול להצליח, הרי ההצלחה של הליגיונרים באירופה לא מקרית. למרות הפערים, אפשר להתמודד מול הנבחרות הגדולות באירופה".

למרות האווירה הציבורית והתקשורתית, לפיה לישראל אין סיכוי להתגבר על יריבותיה במוקדמות המונדיאל (פורטוגל ורוסיה), אמר גוטמן לראשי ההתאחדות: "ניצחתי עם הפועל תל אביב קבוצות גדולות כמו בנפיקה, סלטיק, המבורג וראפיד וינה, אז אני צריך להרים ידיים ולומר שאי אפשר לעבור את פורטוגל ורוסיה? מי שמכיר אותי יודע שאני לא מרים ידיים מול אף קבוצה, לא חשוב באיזו ליגה או רמה. אני לא מרים ידיים גם הפעם".

גוטמן, אתמול באיצטדיון הקופסא. "אפשר להתמודד מול הגדולות של אירופה" צילום: ספי מגריזו

קלינגר? במאי

בפגישה עם לוזון וחלובה ביקש גוטמן להתחיל לעבוד בחודש ינואר, למרות תכנון ההתאחדות לחסוך ולשלם את שכר המאמן החל מחודש מאי. שכרו יעמוד על כשני מיליון שקל ברוטו בשנתיים (כ-50 אלף שקל נטו בחודש). גוטמן ביקש למנות צוות מקצועי חדש - (הכולל את ניר קלינגר כעוזרו ואת דרור שמשון כמאמן כושר - אך משיקולים כלכליים, שינויים אלה ייעשו רק בחודש מאי. במשחק הידידות מול אוקראינה בתשעה בפברואר יעמדו לצד גוטמן מאמן השוערים אלכסנדר אובארוב ומאמן הכושר יוסי קקון.

"יצאתי מהפגישה עם לוזון וחלובה כשאני מרוצה ומאושר", סיפר גוטמן, "הם נתנו לי כבוד ותחושה מצוינת ואמרו לי שאקבל כל מה שארצה. הם אמרו שכל מה שאחליט מקובל עליהם, ושהם אתי בכל החלטה. מי שמכיר אותי יודע שאני מאמן יסודי ומקצועי, שלא חושש מכלום".

כל שנותר כעת כדי להפוך את מינויו של גוטמן לסופי הוא אישור מזכירות ההתאחדות, שתתכנס לשם כך ביום שלישי הקרוב. המינוי צפוי יעבור בפה אחד, למרות רצונם של שלושה חברי מזכירות במינוי מאמן אחר. שניים מהם, צבי ויצנר (נציג מכבי חיפה) ואריאל שיימן (יו"ר מכבי הרצליה), הביעו את רצונם בהישארותו של לואיס פרננדז. אלי טביב, שהעסיק את גוטמן בהפועל תל אביב במשך שנתיים, לחש פעמים רבות באוזניהם של ראשי ההתאחדות בדבר התנהגותו הקלוקלת של גוטמן. טביב אמר ללוזון ולחלובה כי גוטמן מאמן מצוין, אך התנהלותו בהפועל תל אביב לא היתה לויאלית כלפי הבעלים.

כאמור, גם השלושה צפויים להצביע בעד מינוי גוטמן. אחרי שיאושר הדבר במזכירות, יכנס גוטמן מסיבת עיתונאים. "הנבחרת הלאומית מקבלת מאמן שהוא לדעתי הטוב ביותר בכדורגל הישראלי", אמר אתמול לוזון, "הוא הצליח ברמה המקומית ובזירה האירופית, יודע להעמיד את השחקנים והם יודעים בדיוק מה הוא דורש מהם. הוא לא ממציא דברים ולא מנסה להיות חוכמולוג. הוא איש כדורגל יסודי וניתן לו את כל התמיכה והתנאים כדי להצליח. הוא מקבל נבחרת שיש בה מטובי השחקנים בכדורגל הישראלי אי פעם. בניגוד לתבוסתנות של אחרים, אני מרוצה שגוטמן חושב כמונו ולא מרים ידיים מול רוסיה ופורטוגל. הוא זוכה לתמיכה רחבה, וזה חשוב".

לא ממעיט בערכנו

לגוטמן היתה תקופה ארוכה, מאז סיים את הקדנציה בהפועל ת"א בסוף העונה שעברה, כדי לתכנן את ימיו בנבחרת. על פי התכנית, הנבחרת תמשיך להתבסס על הציר הוותיק, שכולל את דודו אוואט, טל בן חיים ויוסי בניון, כשלצדם ישתלבו שחקני דור הביניים כמו ערן זהבי, איתי שכטר, ליאור רפאלוב ובירם כיאל. בניגוד לנהוג בתקופת פרננדז, הנבחרת לא צפויה להיות תחנת רכבת של זימונים. בכוונת גוטמן ליצור היררכיה וסגל קבועים, עם שינויים קלים ממשחק למשחק על פי ההיערכות מול היריבה.

"אין צורך ללמד את השחקנים כדורגל", אמר לוזון לגוטמן בפגישה ביום חמישי, "שחקן שמגיע לנבחרת הוא שחקן ברמה גבוהה. מאמן טוב הוא כזה שיודע לבחור את הסגל המתאים, שיודע להעלות הרכב מתאים בכל משחק ויודע לנהל את המשחק. לא צריך להמציא את הכדור".

גוטמן הבהיר לראשי ההתאחדות כי בכוונתו לתת כבוד ליריבות, אבל בשום אופן אין לו כוונה להמעיט בערכה של הנבחרת ולעסוק בהפחדות לפני משחקים, כפי שעשו חלק מקודמיו. גוטמן, בניגוד לפרננדז, הבטיח כי לא יזכיר את העובדה שישראל לא העפילה מעל 40 שנה לטורנירים גדולים. הגישה שלו, הבהיר, תהיה לקחת את הנקודות, לנסות לשלב גם כדורגל מהנה, ולקחת את הנבחרת למונדיאל בברזיל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ