משחק העונה |

שוער אשדוד לא מאמין שזה קורה לו

אופיר מרציאנו שיעמוד בשער אשדוד מתרגש מהאתגר: "בקושי הזכירו אותנו בשורה בעיתון. מי שיגיד שהוא לא מפחד - שקרן"

משה בוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה בוקר

מסורתית, מ.ס. אשדוד לא מסתדרת עם שועריה. בשנים האחרונות הם התחלפו אחד אחרי האחר, ישראלים וזרים, כאשר אף שוער לא מצליח לתפוס מקום של קבע בין הקורות. בשנה שעברה, למשל, עמדו בשער אשדוד דראגן סטויקיץ', יוסי שקל ואופיר מרציאנו, שהשנה הפך לאחת המניות הבטוחות בקבוצה שמדורגת שלישית. 18 שערים ספגה אשדוד ב-18 משחקים, וליכולת של מרציאנו תרומה אדירה לכך.

עד העונה, השוער הצעיר (22), בנו של שחקן העבר ואיש המועדון בהווה ג'קי מרציאנו, ראה כיצד שוערים זרים תופסים את המקום בין הקורות. אביו, כאחראי במועדון על הסדרת האישורים להבאת זרים, ידע לפני כולם כי המאמנים השונים תרים אחרי אופציה זרה, אבל הסתיר את המידע מבנו.

"זו העבודה שלו", אומר מרציאנו הצעיר, "אני לא חושב שהיה משנה אם הייתי יודע מתי שוער אמור להגיע למבחנים. תמיד ידעתי שאם אהיה טוב, אהפוך לשוער ראשון ושאם אמשיך להשקיע ולהתמיד, אשמור על מקום בהרכב בלי שאף אחד יעשה לי טובה. היתה תקופה שבה הביאו לישראל שוערים זרים, זו היתה אופנה, אבל אני חושב שהיום מאמנים לא מסתכלים על הדרכון - מי שטוב משחק. אין כבר פחד משוערים צעירים".

מרציאנו האב, ששיחק בעבר לצד רבים מאנשי הקבוצה, קיבל עדכונים שוטפים מהמאמנים השונים לאורך כל הקריירה של בנו. שיחות העידוד בבית התמקדו בנושאים אחרים. "מי שמכיר את אבא שלי יודע שהוא לא צריך לדבר", אומר מרציאנו הצעיר, "מספיק לו מבט בעיניים. אבא שלי ביקורתי, אבל עם הזמן למדנו להתנהל מבלי לדבר. לפי המבט, ידעתי מתי הוא מרוצה ומתי לא הייתי בסדר. לאט לאט, עם השנים, אבא שלי הפסיק להתערב בעניינים מקצועיים. הוא לא מהאבות שמתערבים ומנהלים את העניינים".

אשדוד מחכה שנים לשוער צעיר תוצרת בית. בינתיים אתה עונה על הציפיות.

"בינתיים. באשדוד דיברו בשנים האחרונות על הרצון לבנות שוער מקומי צעיר לטווח ארוך. שקל היה אמור להיות כאן שנים רבות. לדעתי הוא שוער ברמה גבוהה, שגם נתן עונה גדולה לפני שעזב. היום הציפיות ממני גבוהות, ועכשיו הכל תלוי בי. אני משתדל ושואף להיות הרבה יותר טוב. חלק מהדרייב להשתפר הוא הפחד שיביאו מישהו אחר במקומי. יש בי חשש והוא מלווה אותי כל הזמן. אף פעם לא אשכח מאיפה באתי להרכב, הייתי שחקן ספסל. לכן אני יודע שזו תקופה קריטית עבורי, בה אני צריך להוכיח את עצמי. אם רוצים להגיע למעלה, צריך לעמוד בלחץ".

אופיר מרציאנו. "המיקום שלנו הוא בזכות ולא בגלל שהליגה חלשה"צילום: שרון בוקוב

עכשיו גם נפל עליך הלחץ של קבוצת צמרת.

"כן, עד לפני כמה שבועות לא הרגשנו את זה, אבל עכשיו, כשעברו מספיק מחזורים, מתחילים להרגיש את הלחץ. החשיפה הזו היא חדשה עבורנו. אנחנו שחקנים צעירים ואף אחד לא התייחס אלינו עד עכשיו. היינו קבוצה קטנה, שבקושי הזכירו אותה בשורה בעיתון. פתאום התקשורת מגיעה, ברחוב שואלים שאלות, האוהדים מגיעים למשחקים והפכנו לקבוצה שמעוררת עניין. לומדים להסתדר עם זה. מי שיגיד שהוא לא מפחד מהלחץ, הוא שקרן. תמיד יש בנו פחד לא להצליח. היום, כשכבר יש ציפיות, אנחנו חוששים".

האם מרציאנו יביא את הניצחון לאשדוד? דברו על זה בפייסבוק

משכים קום

בשנתיים האחרונות התקרב מרציאנו אל הדת. בניגוד להרבה שחקני כדורגל שמתעוררים באמצע היום, מתחיל מרציאנו את היום עם עלות השחר והולך לבית הכנסת. הוא משתדל לשמור שבת, עד כמה שניתן. "חיפשתי משהו שיאזן אותי בחיים", הוא אומר, "להיות שוער כדורגל זה דבר טוב, אבל יש בזה, כמו שאמרתי, הרבה לחץ, מתח ופחד. לפני שנתיים התחלתי להתפלל מדי יום וגיליתי שיש סיבה טובה לקום בבוקר. אני מרגיש טוב עם זה. כשאדם קם בבוקר מוקדם הוא מרגיש הרבה יותר טוב, הרבה יותר בריא. אני מניח שזה גם עזר לי להגיע להרכב, אבל אלוהים עוזר למי שעוזר לעצמו".

האמנת שהמשחק שלכם מול עירוני קרית שמונה יהפוך למשחק העונה?

"אם היו אומרים לי את זה לפני פתיחת העונה, הייתי בטוח שזו בדיחה. מי היה מאמין שזה יהיה משחק העונה? אין ספק, זה היה אמור להיות משחק בין שתי קבוצות מרכז טבלה, שלא מעניינות כמעט אף אחד. פתאום הוא הפך להיות החשוב ביותר - שתי קבוצות שבאו משום מקום והפכו לעניין המרכזי. אנחנו צריכים להחמיא לעצמנו, עשינו את זה בזכות ולא בגלל שהליגה חלשה. אנחנו טובים, עם כדורגל יפה והמיקום שלנו הוא בזכות. גם קרית שמונה קבוצה טובה. נבוא צנועים, מרוכזים ונקווה לעשות תוצאה טובה. אני לא אוהב לזלזל באחרות, אבל אנחנו לא פוחדים. נותנים כבוד לקרית שמונה, אבל באים לשחק את הכדורגל הפשוט שלנו ולקחת נקודות. אם נהיה שחצנים ונבוא מנופחים, נאכל אותה".

איך אתה מסביר את ההצלחה של אשדוד?

"יש לנו מועדון בריא, עם שחקנים צעירים, פשוטים, צנועים, ששואפים ללמוד ולהתקדם. חברתית, אנחנו במצב מצוין. אני לא יודע מה קדם למה - אם ההצלחה הביאה לאווירה הטובה או להפך. הרי בכדורגל הישראלי, כשמנצחים אז לא מתעסקים בבעיות החברתית גם אם הן צצות. בנוסף, יש לנו את דוד רביבו, המנהיג שמנהל את העניינים על המגרש ועוזר לשחקנים מחוץ למגרש בכל בעיה הכי קטנה. הוא מסוג השחקנים שכל קבוצה צריכה".

יוסי מזרחי נחת אצלכם אחרי תקופה קשה במכבי ת"א. הרגשתם איזו פגיעה בחשק שלו לאמן?

"מה שהיה במכבי לא מעניין אותנו, אנחנו הרווחנו מאמן גדול. הוא ההצלחה העיקרית שלנו. יש לו חלק עצום במיקום שלנו כרגע. הוא הביא לנו שיטת משחק התקפית, כל שחקן יודע בדיוק מה נדרש ממנו ולמה הוא עולה לשחק. ליוסי יש יתרון. אם שחקן לא מתאמץ באימון, הוא יורד לספסל בשבת. אין אצלנו שחקני הרכב בטוחים ובגלל זה כולם משקיעים באימונים. יוסי מתייחס לכוכב הכי גדול ולשחקן הכי אפור באותה מידה. הוא אדם אמיתי שהולך עם האמת שלו עד הסוף. הלוואי על הכדורגל הישראלי עוד מאמנים כמוהו".

לאקדמיה שנבנתה באשדוד יש חלק בהצלחה?

"האקדמיה היא הדבר הטוב ביותר שקרה לאשדוד ולכדורגל הישראלי בכלל. בעונה שעברה בילינו שם לאורך כל היום והשנה נעשה שינוי. שחקני מחלקת הנוער נמצאים שם לאורך כל היום, ואילו הבוגרים מבלים שם פעמיים בשבוע, בימים בהם נערכים שני אימונים. אנחנו אוכלים ארוחת צהריים וישנים שם. במהלך כל השבוע אנחנו משוחררים יותר. התוצאות של האקדמיה ייראו בעוד כמה שנים".

טבעי שאתה שואף לקבל זימון לנבחרת.

"את הנבחרת הצעירה פיספסתי, אבל הבוגרת היא חלום של כל שחקן. ודאי שאני שואף לקבל זימון. אבל אני לא חושב על זה כרגע, כדי שזה לא יוציא אותי מהפוקוס. כל דבר יגיע בזמנו. אני מאמין שאם אמשיך לעבוד קשה ואשתפר, גם זה יגיע".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ