השחקנים נגד יובל נעים

שחקנים בבית"ר ירושלים מתלוננים על "מאמן היסטרי" ש"מלכלך על שחקנים מאחורי הגב". כך, ועם שתי נקודות פחות, התכוננו בבירה למכבי נתניה

אושרי דודאי, "כל העיר" ירושלים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אושרי דודאי, "כל העיר" ירושלים

מיד עם שריקת הסיום במשחק ההפסד להפועל חיפה ביום ראשון, ירדו שחקני בית”ר לחדר ההלבשה חפויי ראש, לאור התצוגה המבישה שלהם. רק יובל נעים נשאר על כר הדשא, מתקשה להאמין ולהבין את מה שראו עיניו.

כזכור, רק ארבעה ימים קודם, אחרי התיקו המאכזב מול הפועל תל אביב, הוא דיבר בהתלהבות והדגיש: “עשינו להפועל בית ספר. אם נשחק כך גם מול הפועל חיפה - אנחנו מנצחים”. אלא שהמציאות טפחה על פניו. הוא כל כך כעס עד שהחליט שעדיף לא לדבר עם שחקניו. עם התקשורת לעומת זאת, הוא דיבר. ועוד איך דיבר: “כמו שנראינו היום, אנחנו לא ראויים להישאר בליגה”.

מי שחושב שמדובר בתרגיל פסיכולוגי, או אמירה שהיתה אמורה להעיר את שחקניו, טועה. נעים באמת מרגיש וחושב כך. “זה לא מס שפתיים, זו התחושה”, הוא מסביר השבוע.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות מספורט הארץ ישירות אליכם

מאבד את חדר ההלבשה. נעיםצילום: ספי מגריזו

הדברים האלה מצטרפים לביקורת אחרת שהעביר נעים בעבר על שחקניו, שהסגל לא מספיק טוב ושישנם שחקנים שלא מתאימים למועדון. התגובה של השחקנים לא איחרה להגיע. ביום שני, בין אימון הבוקר לאימון הצהריים, כינס יוסי צור, הפסיכולוג שהוזעק לטפל בבעיות הקבוצה בתקופה האחרונה, את השחקנים וביקש מהם: “אני רוצה שתגידו כל מה שמפריע לכם, כל מה שאתם חושבים שמונע מכם להצליח”.

השחקנים בתגובה הציפו את הכל. “יובל כל הזמן צועק עלינו”, שיתף אחד מהם. ואחר הוסיף: “יובל מוריד לנו את הביטחון. הוא מדבר על שחקנים ומלכלך עליהם מאחורי הגב”. וזה לא נגמר: “לא יכול להיות שיובל כל הזמן מאשים אותנו בתקשורת במה שקורה”, מחה שחקן שלישי, “חסר לנו מנהיג ונראה שהוא מעדיף להתחשבן עם שחקנים במקום לקרב אותם, ומי שנפגע זו הקבוצה”. שלל אמירות דומות לאלו יצאו מפיהם של השחקנים. אחדים מהם הבהירו כי קשה להם לראות את ההתנהגות של המאמן, את הקפיצות ואת ההיסטריה אחרי כל מהלך במגרש.

אם יש דבר כזה לאבד את חדר ההלבשה, אז כנראה שנעים עבר את נקודת האל חזור. יכול להיות שגם איציק קורנפיין מבין זאת, אבל להיפרד מיובל נעים יעלה לו כפול: ראשית הוא יצטרך לפצות את המאמן על הפרידה ושנית להביא מאמן אחר, וכסף כידוע אין בנמצא.
כך שכרגע אפשרות פיטוריו של נעים לא עולה על הפרק, בבית”ר מקווים להתחזק במספר שחקנים בין אם באמצעות הכסף שהבטיח ארקדי גאידמק ובין אם על ידי שחרור שחקנים, אבל השאלה המרכזית היא מה יהיה בין נעים לשחקנים שלו.

“זה לא שמישהו לכלך על שחקן כזה או אחר”, מבהיר שחקן בקבוצה, “בסך הכל שחקנים אמרו את מה שיושב להם על הלב כבר תקופה ארוכה. אולי יכולים לצאת מזה גם דברים טובים. אז כמה אמרו שאין להם ביטחון, מישהו מכיר קבוצה שלא מנצחת חודשיים ויש לה ביטחון? לחפש אשמים זה הכי קל, מה שצריך זה לנצח ואז כל הדברים יסתדרו”.

עד שהדברים יסתדרו, אם בכלל, בבית"ר התקבלה החלטה לקיים בכל יום, ועד להודעה חדשה, שני אימונים ביום. השחקנים לא בדיוק אוהבים את הצעד הזה, כפי שמסביר אחד מהם: "קצת מוזר שזה מה שהחליטו. כולם דיברו על הכושר הגופני הלקוי שלנו, אבל מאז אנחנו הקבוצה שמתאמנת הכי הרבה בליגה. שחקנים ייפלו מהרגליים, וכל זה בגלל החלטה שהתקבלה ברגע של כעס. אפשר להבין את האכזבה של הצוות הניהולי והמקצועי, גם אנחנו לא אוהבים את איך שאנו נראים, אבל סתם להעמיס, אין לזה טעם".

"מישהו מכיר קבוצה שלא מנצחת חודשיים ויש לה ביטחון?". שחקני בית"רצילום: שרון בוקוב

בינתיים הקבוצה רק נחלשת. כששחקני בית”ר היו בדרך לחיפה בשעה 11 בבוקר יום ראשון, קפטן הקבוצה אבירם ברוכיאן כבר ידע שזהו משחקו האחרון בבית”ר בתקופה הקרובה. הידיעות על כך שהקבוצה הפולנית פולוניה ורשה רוצה אותו דלפו יומיים קודם לכן. אבל יובל נעים נתן לו בכל זאת לשחק - למרות שלקחו פה סיכון גדול במקרה של פציעה.

שש שעות לאחר ההפסד, ברוכיאן כבר התייצב בנתב”ג. טיסה חפוזה לוורשה, סגירת התנאים מול המועדון הפולני, חזרה לארץ כדי לארוז את האישה ואת הילד, ושנתיים וחצי של התנתקות. בית”ר תקבל בתמורה 150 אלף יורו ותחסוך את משכורתו עד לתום העונה, כחצי מיליון שקל. בשיחות עם מקורביו הסביר ברוכיאן את הסיבות לעזיבתו: “עם כל הכאב על מצבה של הקבוצה, הדבר הכי טוב שיכול להיות כרגע הוא שאני אעזוב”.

אם כל זה לא מספיק, השבוע יצאו ידיעות על כך שאם בית”ר לא תנצח את מכבי נתניה, נעים ילך הביתה. “זה לא נעים לקרוא דבר שכזה”, מודה השבוע המאמן אך מסייג, “ממה שאני יודע אין בזה כלום, אני נשאר מאמן בית”ר”. 

שחקנים בקבוצה מעידים השבוע על שינוי בגישתו של נעים. גם העזיבה של ברוכיאן וגם המצב בטבלה מאלצים את המאמן להיערך אחרת - מבחינת ההרכב וגם מבחינת שיטת המשחק. נעים החל לשקול לשחק ללא פליימייקר, ובהתאם לזה גם שינה את מבנה האימונים. “השבוע התאמנו באופן שונה לגמרי”, מספר שחקן בבית”ר, “יובל הוסיף תרגילים חדשים, שיטת משחק חדשה, והאימונים נראו הרבה יותר טוב ובקצב טוב יותר. נראה שגם הוא הפנים שאי אפשר להמשיך לשחק אותו הדבר ורק להחליף שחקנים כל הזמן, הגיע הזמן שנשנה את השיטה לכזו שתתאים למצב שלנו וגם ליריבות שאותן אנחנו פוגשים”.

קפיצות היסטריות על הקווים. נעיםצילום: שרון בוקוב

התרגול החדש של נעים כלל הרכב עם שלושה קשרים אחוריים. בנוסף, הוא שם דגש על משחק לחץ בחלק המגרש של היריב, והציב את לירון דיאמנט כחלוץ לצידו של עמית בן שושן. הקבוצה תרגלה גם סגירה של משחק אגפים לאחר החדירות האינסופית - על גבול ההפקרות - שהיתה מול הפועל חיפה. בחלק ההתקפי תרגל נעים משחק מהיר ומסירות עומק של שחקני הקישור לשטחים ריקים. “השיטה החדשה הרבה יותר מתאימה לשחקנים שיש לנו בקבוצה ובוודאי למצבנו בטבלה”, מסביר גורם במועדון, “נקווה רק שנפנים כמה שיותר מהר ושנראה תוצאות כבר במשחק מול נתניה”.

אבל עם כל הכבוד לעניינים המקצועיים, כולם מבינים שמה שדורש תיקון הוא העניין החברתי והביטחון, ומי שלקח על עצמו את הנושא והרים את הכפפה הוא לא אחר מדיאמנט. חלוץ הרכש הצעיר הזמין ביום רביעי בערב את הקבוצה לביתו שברמת גן, לארוחה ולפעילות חברתית שכללה ערב קריוקי. השחקנים מפרגנים על היוזמה ואחד מהם מסביר כי “הכי קל כרגע זה ליצור אווירה עכורה עוד יותר, אבל עכשיו זה הזמן להתגבש, קצת להשתחרר, להתחבר - שנרגיש שאנחנו יחידה אחת. גם ברגעים קשים מזה אפשר לצאת מחוזקים, עם הפנים קדימה”. ואז הגיע גם עונש הפחתת הנקודות.

גיבוש חברתי זה טוב ויפה, אבל בטח שלא מבטיח שום דבר לקראת המשחק נגד נתניה, שגם לה יש תוכניות משלה ובוודאי עם המומנטום החיובי שהקבוצה של ראובן עטר שוב צוברת. לשני המועדונים שאיפות מנוגדות, ובנתניה מבהירים השבוע ש”עם כל הכבוד שיש לנו לבית”ר, הצרות שלהם לא ממש מעניינות אותנו, אנחנו באים כדי לנצח. חבל רק שהמשחק ייערך ללא קהל”.

ראובן עטר. קדוש מעונהצילום: ספי מגריזו

בנתניה מודעים ללחץ שיש בבירה סביב עניין המאמן, ובוודאי למצב הקבוצה, שנמצאת מתחת לקו האדום. בעיר היהלומים מתכוננים למשחק מול בית”ר בשיא הרצינות ולא מקלים ראש. “לבית”ר יש שחקנים טובים, שכבר הראו גם השנה מה הם שווים”, מדגיש אחד משחקני הקבוצה. “אסור לנו לחשוב לרגע שבגלל ההידרדרות שלהם הניצחון מובטח לנו, זו תהיה טעות שעלולה לעלות לנו ביוקר. אנחנו צריכים לבוא ולשחק באותה ההתלהבות ולעשות את הכי טוב שלנו”.

מאמן נתניה ראובן עטר מסכם: “כולם יודעים מה מצבה של בית”ר וברור מה אנחנו רוצים להשיג. אנחנו צריכים להמשיך ולהתמקד במטרות שלנו ללא כל קשר ליריבה”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ