השופט סטרשנוב: "לא בטוח שהיתה בעיה אתית בהתנהלות לוזון"

השופט בדימוס אמנון סטרשנוב עונה לשאלות מרכזיות בנוגע לחקירתו במשטרה של יו"ר ההתאחדות, אבי לוזון

משה בוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה בוקר

חקירתו של אבי לוזון, יו"ר ההתאחדות לכדורגל, ביחידת ההונאה של משטרת ישראל, בחשד כי התערב בשיבוצי שופטים במשחקי ליגת העל, מעלה מספר שאלות - למשל, האם החשדות נוגעים למעשים פליליים או שמדובר בפעילות שחורגת מהתחום האתי? השופט בדימוס אמנון סטרשנוב, שעמד בין השאר בראש הוועדה לבדיקת מבנה הכדורגל הישראלי, מנסה לענות על חלק מהן.

האם איגוד השופטים נכלל בסמכותו של יו"ר ההתאחדות?

"ליו"ר ההתאחדות אין כל סמכות באיגוד השופטים ואסור לו להתערב במינוי שופטים. לפי דבריהם של אבי לוזון ושל יו"ר האיגוד בן ציון סלמן, יו"ר ההתאחדות לא התערב במינויים. למשטרה אין חשד לגבי עבירות של שוחד או הטיית משחקים. אם אכן היתה עבירה, היא בתחום של חריגה ממינהל תקין, דבר שלא הוכח גם כן".

אבי לוזוןצילום: שרון בוקוב

אם מדובר בחריגה ממינהל תקין, האם זה תפקיד המשטרה לחקור?

"התנהגות לא אתית או חריגה ממינהל תקין - אלה לא תפקידי המשטרה לחקור. זה תחום סמכותו וטיפולו של מבקר המדינה. תפקיד המשטרה הוא לחקור חשדות לפלילים. אם יתברר שאין שום אשמה פלילית ושהדבר קשור רק למינהל לא תקין, זה לא נושא לחקירת משטרה. אי אפשר לבוא בטרוניה אל יו"ר ההתאחדות אם הוא זרק מלה פה ושם לאנשי איגוד השופטים. אי אפשר לעשות מהומה גדולה מזה. כאמור, גם אם לוזון פנה לאנשי האיגוד, לא המשטרה צריכה צריכה לחקור את זה. אני יודע שהמבקר התחיל בבדיקת ההתאחדות".

אז למה המשטרה פתחה בחקירה ומה הסיכוי שהיא תביא לכתב אישום?

"הכדורגל הוא יעד לחקירות. לפעמים המשטרה קופצת על דברים ופותחת בחקירות. תפקיד המשטרה הוא לבדוק חשד לפלילים וברגע שאין מקום להמשיך ומדובר בנושא מתחום האתיקה, אם בכלל, היא תסגור את התיק. יש לדעתי מקום לחקור את נושא ההימורים הבלתי חוקיים. מתגלגלים שם סכומים של מיליארדי שקלים והמשטרה צריכה למצוא פתרון לבעיה הזו. את כל מה שקשור לנושא האתי, יש להשאיר למבקר המדינה".

היית ממליץ ליועץ המשפטי של ההתאחדות לרענן את הקוד האתי?

"אני לא יודע אם היתה אפילו בעיה אתית בהתנהלותו של לוזון. אין סיפור גדול בפרשה הזו. אם לוזון אמר לראשי האיגוד שצריך שופט בכיר במשחק מסוים, או שצריך שופט סמכותי למשחק אחר, זה דבר רגיל. אנשים מדברים ביניהם, זה לא פלילי ואני גם לא רואה בזה שום פסול".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ