הסיפור מאחורי התפטרותו של יובל נעים

אחרי התבוסה לסכנין קורנפיין עוד האמין שהוא צריך להישאר, אבל אחרי ההדחה מהגביע גם היו"ר הבין שהמאמן איבד את חדר ההלבשה

אושרי דודאי, "כל העיר" ירושלים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אושרי דודאי, "כל העיר" ירושלים

ביום שלישי בערב, מיד לאחר ההדחה מגביע המדינה, התכנסו שחקני בית"ר ההמומים בחדר ההלבשה. בסמוך עמד גם יובל נעים. המאמן, שהאמין בכל לבו שהוא יכול להיות הגיבור הגדול של בית"ר עם מסע הישארות הרואי, כבר התחיל להרגיש ששום דבר לא עובד.
בנוסף, לנעים כבר חלחל למודעות שהשחקנים שהיו לצדו כבר מזמן הפנו לו עורף בדיוק כמו שהוא להם. גם הקהל שתמך בו ללא סייג מקלל אותו ודורש את ראשו כבר מספר שבועות. אם זה לא מספיק, אז גם איציק קורנפיין, שלא קיבל את הצעות ההתפטרות הקודמות שלו, כבר לא הגן עליו. המאמן הרגיש איך הכל סוגר עליו. הדבר שאולי הקשה עליו יותר מכל היתה התחושה שהוא כבר לא שולט בקבוצה ועם זאת, הוא סירב להתפטר ולעזוב. קורנפיין שם לב לעניין הזה, והחל לפזול לצדדים.

ביום רביעי בבוקר שוחח קורנפיין עם אנשיו של ארקדי גאידמק, ובהם גל יוסף, והדגיש בפניהם כי "אני כבר לא מאמין ביכולת של יובל להשאיר את הקבוצה בליגה". היו"ר קיבל את הגיבוי למהלך. כל מי שחשב שקשריו של נעים עם יוסף, שמשמש כיועצו של גאידמק, ישאירו את המאמן בבית"ר בכל זמן שיחפוץ טעה ובגדול.

כך, ביום רביעי בבוקר נפלה ההחלטה כי נעים סיים את תפקידו. השאלה שנותרה פתוחה היתה שאלת העיתוי. כמעט מיותר לציין כי נעים לא היה שותף לסוד העניינים, ולכן הגיע לבית וגן כרגיל על מנת להעביר את האימון. נעים היה חדור אמונה ומוטיבציה, אלא שאז הוא קיבל טלפון מגורם שהיה מעורה בפרטי השיחות שהתנהלו בין קורנפיין ומקורבי גאידמק בשעות הבוקר. שנייה לאחר שסיים לדבר בטלפון הוא כבר ארז את חפציו ועזב את מתחם האימונים כשהוא פגוע. בדרכו הביתה שוחח נעים עם יוסף, והשניים סיכמו להיפגש עם קורנפיין כדי לסכם בצורה יפה את עזיבתו, וכך היה.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים מספורט הארץ ישירות אליכם

אבל כנראה שהכתובת היתה על הקיר עוד קודם לכן. ביום ראשון בצהריים, קצת פחות מ-24 שעות לאחר התבוסה הצורבת לבני סכנין, התקיימה עוד פגישה בהולה בין יובל נעים לאיציק קורנפיין. על הפרק, מה עושים עם הקבוצה?

איבד את חדר ההלבשה, הגיבוי מההנהלה והמשרה. נעיםצילום: אילן אסייג

הידיעות שדלפו מהפגישה סיפרו על שיחה נוקבת וקשה ובעיקר דיון בעתידו של נעים בבית"ר. אלא שקורנפיין לא עסק בשאלה הזו. מבחינת היו"ר הדברים היו מסובכים ומורכבים ממספר סיבות וזה עוד לפני שרואים שאין ממש אלטרנטיבות. אולי למעט דרור קשטן, שכלל לא בטוח שיסכים להגיע לבית וגן במצב הנוכחי, קל וחומר באי השקט הכלכלי הקיים סביב המועדון.

בנוסף, קורנפיין כלל לא היה משוכנע שהמאמן הוא הבעיה העיקרית של בית"ר. לפני ההדחה מהגביע הוא האמין שלנעים יש חלק ואחריות לא קטנה במצב שאליו נקלעה הקבוצה, אבל לא היה בטוח שהחלפת מאמן זה הפיתרון. בשיחה הבהיר קורנפיין לנעים שכך המצב לא יכול להמשיך, שדרוש זעזוע ויפה שעה אחת קודם.

נעים מבחינתו הבין שהדרך שלו לא ממש עובדת. לכן, כשקורנפיין דיבר על זעזוע, הכוונה היתה לשחקנים, ובעיקר לאלה שנעים נתן להם קרדיט. בשורה התחתונה, בית"ר לא ייצרה נקודות, לא שערים, ובעצם לא ייצרה שום דבר שעליו אפשר להסתמך ואם כבר הוחלט שהמאמן נשאר למרות ההפסדים האחרונים בליגה וההדחה מגביע המדינה, מי שהיה אמור לשלם את המחיר אלו השחקנים.

קורנפיין ונעים, בהסכמה מלאה, יש להדגיש, החליטו שדרושים חילופים בהרכב המקובע של נעים. ההחלטה הראשונה היתה לשלוח את קובי מויאל, שלא פוגע כבר חודש, ליציע. לאחר מכן הוחלט שעמית בן שושן יישלח לספסל על מנת לאוורר את החלק הקדמי, ואולי גם כדי לרענן אותו לאחר בצורת בת שלושה חודשים. אבי ריקן ושי חדד ממילא פצועים, אז גם הם מחוץ לסגל. והשאר? לפי שיקול דעתו של המאמן.

הבעיה העיקרית של נעים בביצוע מהלך שכזה היתה שהשחקנים לא לא יראו בעין יפה מהלכים שכאלו. מה גם שבדיוק בשבועיים האחרונים הונחתו מספר שחקני חיזוק שעלולים להושיב את שחקני הבית בחוץ במקרה של הצלחה מקצועית. קונפליקט. אבל נעים, שהוכרז לא פעם כמוטיבטור, מאמן של שחקנים ושאר סופרלטיבים מפוצצים, איבד מזמן את חדר ההלבשה שלו בכל מובן אפשרי. אבל להבדיל מהרבה מאמנים, לא היה נראה שהדבר הזיז לו.

"אם הוא לא מצליח לעמוד בלחצים, שיפנה את מקומו". קורנפייןצילום: אמיל סלמן

רק בשבועיים האחרונים התפתחו כמה עימותים בין המאמן לשחקניו, שהבולטים שבהם מול עמית בן שושן ולאונרדו פאסוס. כל אחד ועניינו, כל אחד והסיפור שלו. עם הקפטן החלו הבעיות מתחת לפני השטח, כבר תקופה ארוכה שלבן שושן לא ממש הולך. במקום לבדוק מה עובר על הקפטן שלו, החל נעים להעביר עליו ביקורת מרומזת וגם לא ממש מרומזת. בן שושן מנוסה דיו כדי לא לקחת הכל ללב, אבל דווקא במשחק ההפסד לעירוני ראשון לציון לפני שבועיים, כשנעים החליט להחליפו ורק אחרי שחתך אותו לעיני חבריו, הקשר בין השניים התפוצץ לחלוטין.

בן שושן, ואת זה נעים לא ממש יודע, היה מראשוני המפרגנים והמגנים עליו גם בתקופות הכי קשות. "יובל יכול היה לנהוג אחרת לגמרי עם עמית", טוענים השבוע גורמים בקבוצה, "אבל הוא לא כיבד אותו, דיבר עליו באופן מבזה לפני השחקנים ואחר כך גם שיתף עיתונאים במחשבות שלו. זה לא ראוי. עמית בתקופה לא טובה, אבל מכאן ועד להתקפה החריפה של יובל עליו, המרחק רב מאוד. חבל שיובל לא מעריך את עמית קצת יותר מעוד שחקן במועדון. למזלו של יובל, טובת הקבוצה ומצבה עומדים לנגד עינו של עמית וזה מה שמנחה אותו כרגע, כי כל שחקן אחר היה מחריב לו את חדר ההלבשה".

ההשתלחות שעליה מדברים אותם גורמים, היא על כך שנעים לא היה מרוצה מהתפוקה של בן שושן ובעיקר לא מיכולת המנהיגות שלו. אחרי התבוסה הקשה לסכנין נעים כבר קיבל החלטה להדיח את בן שושן מההרכב במשחק הגביע נגד בני לוד. בן שושן, שראה לאן הרוח נושבת, החליט לא לעשות מזה עניין גדול ובשיחות שניהל עם כמה מהאנשים הקרובים אליו במועדון הוא הדגיש כי "אני מעדיף לא להתעסק בכל העניין הזה. נתתי ליובל להגיד מה שהוא רוצה כי אני לא מעוניין לעורר בעיות. אנחנו נראים לא טוב ומה שחשוב זה לחזור לנצח ולצבור ביטחון, אני אתן כל מה שיש לי כשיקראו לי".

רצה הגורל ובאימון המסכם למשחק הגביע, תוך כדי משחקון בין ההרכב הראשון לשחקני ההרכב השני, נכנס הקשר הניגרי הרמוני איקנדה בירכו של בן שושן במה שכונה בז'רגון המקצועי פגיעת "רגל-עץ". נעים, שדווקא בנה על לשלבו במהלך המשחק, הבין שהוא איבד שחקן נוסף מהסגל. בעוד בן שושן, בשיחות שניהל בחדר ההלבשה לאחר האימון, ניסה לשדר אופטימיות: "אני מקווה להיות כשיר".

בסופו של דבר החלוץ ישב בחוץ, ואצל גורמים שונים במועדון התעורר הספק שמא מדובר בפציעה דיפלומטית. הדברים באו לידי ביטוי בשיחה שניהל קורנפיין עם בן שושן לפני המשחק נגד לוד: "יש תחושה שאתה וגם אבי ריקן, קובי מויאל ושי חדד נגרעים במהירות רבה מדי מהסגל". הבעיה היא ששי חדד סובל מקרע במיניסקוס שאיתו הוא משחק כבר תקופה לא קצרה, ואבי ריקן סובל ממתיחה בשריר שגרמה לו להיות מחוץ לסגל תקופה ארוכה. על מויאל היו בעבר טרוניות גם מצד שחקנים במועדון שהוא נוטה לביים פציעות, הנקודה היא שכבר הוכח יותר מפעם שמויאל אכן היה פצוע או חולה.

הדברים הללו, כפי שמעיד השבוע שחקן בקבוצה, גרמו לאי שקט גדול בחדר ההלבשה: "האווירה בחדר ההלבשה גרועה. אין לאף אחד חשק לעשות כלום, יובל גער בשחקנים, ויש תחושה שהוא רק חיפש אשמים. שיהיה ברור, אף אחד לא טוען שהוא מושלם, אנחנו נראים רע מאוד וזה ברור, אבל איפה חלקו של יובל?". שחקן אחר מוסיף ומדגיש כי "אין ספק שתפקידנו הוא לשחק ולא לדבר או לבקר, אבל כשלא הולך כל הזבל צף ואז גם יוצא החוצה".

נפגע מהמאמן. בן שושןצילום: שרון בוקוב

להבדיל מתחילת השנה, אז טענו שחקנים בבית"ר שנעים נותן להם גב ומגבה אותם, באחרונה המצב השתנה ב-180 מעלות. השחקנים לא התעסקו בסוגייה האם הוא היה צריך ללכת הביתה, אלא בעניין היחס שהם קיבלו מהמאמן. "מצד אחד, הוא לא מחמיא לשחקן שעשה משהו טוב כדי לא לגרום לו להרים את האף", מסביר שחקן בבית"ר, "אבל אם אותו שחקן מפשל הוא לא מהסס לפרק אותו. כך לא אמור לנהוג מאמן, בטח לא כשהקבוצה זקוקה לביטחון".

ברוח הדברים האלו, השבוע עלה עניין פאסוס. אחרי שלושת המשחקים הראשונים שבהם שותף הברזילאי והיה אחד הגורמים המרכזיים בתשע הנקודות שצברה הקבוצה, באו שלושה משחקים בהם בית"ר לא רק שהפסידה, אלא בעיקר לא נראתה כמו קבוצת כדורגל. במצב שכזה, ודי כרגיל במחוזותינו, הלכלוכים מתחילים לצוף, הן מצד השחקנים שהיללו את פאסוס והן מצד גורמים במועדון. בתוך כל זה היה גם עימות בינו לבין נעים, מה שגרם למאמן להרגיש שהחלוץ שלו הולך לאיבוד. במקום לדובב אותו ולקרב אותו, בשיחות שניהל עם אנשים שונים במועדון, הוא בחר דווקא לדבר נגדו: "נראה שהוא קצת שכח את מקומו".

מאז התקרית נעים לא היסס להוריד אותו לספסל בהזדמנות הראשונה, ולקראת המשחק בשבת נגד רמת השרון (20:15 בווינטר) הוא בכלל שקל ברצינות רבה לספסל אותו. בסביבתו של פאסוס מתייחסים השבוע לסיטואציה המוזרה שנוצרה וטוענים כי "אף אחד לא באמת יודע מה עובר על לאו. איך בשלושת המשחקים הראשונים שבהם הוא שיחק כולם דיברו עליו רק טוב, ופתאום דברים יוצאים החוצה באופן שלילי. עברו עליו ימים לא פשוטים, אשתו הגיעה לארץ אחרי שהוא לא ראה אותה חמישה חודשים, הוא עבר דירה, המשא ומתן בין קרסיומה לבית"ר נתקע בגלל כסף, אלו דברים לא פשוטים למישהו שהוא בסך הכל ילד בן 22. במצב הזה יובל צריך להבין אותו ולעזור לו".

"בכדורגל יש לא מעט קנאה וזה בא לידי ביטוי בהתבטאויות כלפי לאו", מוסיף גורם במועדון. "לקרוא לו שחקן עם פוזה זה לא בסדר. זה לא סוד שהוא מחזיק מעצמו, אבל מה קרה? כשהוא כבש ובישל זה היה בסדר להחזיק מעצמו ועכשיו לא? פאסוס הוא כמו תרנגולת המטילה ביצי זהב, וכשיש לך תרנגולת כזו אתה צריך לטפח אותה ולא לשחוט אותה. חבל שיש אנשים במערכת שלא הבינו את זה".

נעים (מימין) ופאסוס בימים מאושרים יותרצילום: נמרוד גליקמן

אם זה היה המצב בין נעים לבין שני הסקוררים העיקריים שלו לא קשה להבין מדוע בית"ר לא כבשה כבר שלושה משחקים. אם זה לא מספיק, אז המתח בתוך חדר ההלבשה בין המאמן לשחקניו רק הלך והחריף. בסופו של דבר נעים הלך הביתה, וכעת עולה השאלה האם הצרות של בית"ר נגמרו?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ