אלי כהן התגעגע, חלקית: קשה היום לאנשים הגונים להצליח

מאמנה החדש-ישן של בית"ר ירושלים מתרגש לשוב למגרשים ומבכה את מצב הכדורגל. הוא גם חושף: "ממכבי ת"א פוטרתי כי לא נעניתי להנחיות לשתף שחקנים מסוימים"

משה בוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה בוקר

זו הקדנציה השלישית של אלי כהן כמאמן בית"ר ירושלים. הוא אמנם זכה עמה באליפות ואימן בה שמות כמו אוחנה, פישונט ושאלוי, אך כשדרך אתמול שוב על הדשא בבית וגן, המאמן בן ה-61 התרגש: "הייתי כאן בפעם האחרונה לפני עשר שנים, והרבה דברים השתנו. אימנתי הרבה קבוצות, אבל תמיד הרגשתי קשר מיוחד לבית"ר. תמיד החזקתי לה אצבעות, אני אוהב אותה ומאמין שאצליח להשאיר אותה בליגה, למרות הקשיים".

עברו כמעט שלוש שנים מאז הפעם האחרונה שאימנת. למה נשארת כל כך הרבה זמן בחוץ? שכחו אותך?

"בכלל לא. פנו אלי הרבה קבוצות, אבל אחרי חוסר ההצלחה בבני יהודה ובקרית שמונה נשבעתי לעצמי לא להתפשר יותר. דחיתי לפחות ארבע הצעות בשנתיים האחרונות. החלטתי לענות בחיוב רק לארבע הגדולות. כיף לי לחזור, אני לא יכול להגיד שלא התגעגעתי לאקשן ולאדרנלין. גם כשלא אימנתי, הגעתי למגרשים, ראיתי כדורגל. אני לא מנותק".

נדמה שבשנים האחרונות יצאת ממעגל מאמני ליגת העל.

"הכדורגל הישראלי השתנה לאחרונה בצורה קיצונית. היום קשה לאנשים הגונים, ישרים ומקצוענים להצליח. גורמים עם אינטרסים שונים יוצרים הרבה מלחמות. אם לא תשתף פעולה, תשלם מחיר יקר. מעבר לכוחה הגדול של התקשורת, גם סוכני שחקנים קיבלו מעמד חזק. יש תחרות עזה ביניהם והם מעורבים בהחלטות של ראשי קבוצות ומאמנים. ישבו אתי הרבה אנשי מקצוע ואמרו לי: 'קשה אתך, אתה לא משתף פעולה ואנחנו מעדיפים מאמן שאפשר לנהל אותו'. ממכבי ת"א פוטרתי כי לא נעניתי להנחיות לשתף שחקנים מסוימים שסוכנים דחפו או שקרובי המשפחה שלהם תרמו כסף למועדון. כשבעלים של מועדון אומר לי שצריך לשתף שחקן כי אבא שלו תורם, אני מעדיף לשבת בחוץ".

מאמנים משתפים פעולה עם דברים כאלה?

"אני מכבד כל החלטה של מאמן ולא שופט אף אחד. לשמחתי, מצבי הכלכלי מאפשר לי לחיות ברמה גבוהה גם בלי הכדורגל. אני שמח שאני יכול להתפרנס בכבוד (בעיקר בעסקי נדל"ן, מ"ב). בתקופה שישבתי בחוץ הרווחתי כסף כמו שמאמן בליגת העל מרוויח בעשר שנים, בלי לספוג קללות ולחטוף על הראש מהתקשורת. אני לא שופט מאמנים שמתפרנסים רק מכדורגל, אבל כך הוא מנוהל כאן. יש מעט מאוד מאמנים ששומרים על האוטונומיה המקצועית שלהם".

הרבה מאמנים צעירים מצליחים להזיז את הוותיקים החוצה.

"יש צעירים מוכשרים, רן בן שמעון לדוגמה, אבל העובדה היא שהמאמנים שזוכים בתארים הם הוותיקים. הצעירים שהגיעו לקבוצות הגדולות התרסקו. באירופה, למעט גווארדיולה, רוב המאמנים מבוגרים. אי אפשר לקחת מקשטן, מגוטמן, מאלישע לוי וממני את הניסיון. למרות שהייתי מחוץ לכדורגל, אני מחובר ומעודכן בכל תכניות האימון. מבלי לפגוע במאמנים, הרבה אלמנטים מתחום התזונה והרפואה שרווחים כיום הגיעו ממני".

שחקני בית"ר כבר שמעו שהם הולכים לעבוד עכשיו קשה.

"יש לי כללים ברורים, לא התפשרתי עליהם וכך יהיה גם בבית"ר. כשהשחקנים מגיעים למועדון, אין קייטנה. הם יודעים שאין עגילים, אין טלפונים, אין איחורים. אצלי לא מחפפים. כשישראלים עוזבים לאירופה, הם מתקשים להשלים 90 דקות. בנבחרת רואים את ההבדל בין שחקני ליגת העל לבין הליגיונרים".

יש לך סיכום גם לעונה הבאה, אבל לא יהיה מופרך להמר שבית"ר תשחק אז בליגה הלאומית.

"מבחינתי אין תסריט כזה. העונה הבאה לא מעסיקה אותי, העתיד לא מעניין אותי. אני נותן את כל כולי כאן ועכשיו. אתמול הודעתי למשפחה שאני עובר ממגדלי יו לבית וגן".

אלי כהן, באימון הבכורה אתמולצילום: פול סגל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ