כך נסללה דרכו של אלי כהן לבית"ר ירושלים

עוד לפני החתימה של כהן, שמע קורנפיין מילים קשות של יובל נעים, וספג סירוב מנומס מקשטן ומאיווניר. עכשיו השריף רק צריך להשאיר את בית"ר בליגה

אושרי דודאי, "כל העיר" ירושלים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אושרי דודאי, "כל העיר" ירושלים

עוד שבוע לא רגוע עבר השבוע על בית"ר, שבוע שבו יובל נעים התפטר, הקבוצה שוב הפסידה וגם קיבלה תשובה שלילית משני המאמנים שרצתה להחתים. אבל במקרה של השבוע הנוכחי, כדאי להתחיל דווקא מהסוף.

ביום ראשון בערב, אחרי שכבר קיבל תשובה שלילית מדרור קשטן וממוטי איווניר, הרים איציק קורנפיין טלפון למועמד השלישי שלו למשרת המאמן, אלי כהן, וביקש להיפגש עמו. "השריף" שכבר ידע בתוך תוכו שהפנייה הזו תגיע - לא היסס לרגע, ונראה כי גם תיכנן היטב את צעדיו. כהן, כאמור, הסכים לפגישה וביקש שהיא תיערך בירושלים בבית המלון קראון פלאזה, המקום שבו הוא סגר את תנאיו עם משה דדש לפני הקדנציה הראשונה שלו בבית"ר, אי שם לפני כ-17 שנה.

באותו הרגע הבין קורנפיין שהוא מצא מאמן. הבקשה עם הניחוח הנוסטלגי הבהירה ליו"ר כי הפגישה שנקבעה ליום שני בשעות הצהריים תביא איתה חתימה. אחרי השיחה הטלפונית, הבהיר קורנפיין לאנשי המועדון כי כהן יהיה המאמן והוסיף כי "אף על פי שהוא רק המאמן השלישי שפניתי אליו, אני מאוד מאמין שאלי יוכל לעזור לבית"ר".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

נטול אגו וגינוני כבוד הגיע כהן לפגישה כשהוא מחויך ומלא זיכרונות נוסטלגיים וטובים מהעיר בכלל ומבית"ר בפרט. ה"שריף" לא נבהל מהתנאים שהציב קורנפיין וגם לא מהבעיות שיש בבית"ר. הוא הסכים לקבל על עצמו את התפקיד עד לסוף העונה בלבד, כשהאופציה הקיימת בחוזה היא רק של הקבוצה. "אני מודע לקשיים שיש בבית"ר", הדגיש המאמן בפגישה עם קורנפיין, "לפני שנדבר על העונה הבאה, נשלים את המלאכה ונשאיר את הקבוצה בליגה".

כאמור, החתימה עם כהן סגרה שבוע לא פשוט שעבר על בית"ר ועל קורנפיין. כבר ביום רביעי שעבר, לאחר שיובל נעים עזב את בית וגן, כבר היה ברור לאן נושבות הרוחות. קורנפיין מבחינתו רק חיכה למסיבת העיתונאים של נעים, שבה בישר המאמן כי הוא עוזב את בית"ר. למה? כי היה לו חשוב למצוא מאמן כמה שיותר מהר. התכנון המקורי היה שהיו"ר יישב לצדו של המאמן במסיבת העיתונאים, אבל המתח בין השניים הפך את הדבר למיותר. גם המתיחות שנוצרה בין קורנפיין ליועצו של ארקדי גאידמק, גל יוסף, לא הוסיפה. הרי יוסף הוא חבר קרוב של נעים, והיה האיש שעוד ניסה לרכך את כל המכות שנחתו על בית"ר בעקבות מערכת היחסים הלא בריאה, בלשון המעטה, בין המאמן ליו"ר.

יחד עם זאת, וכדי לשמור על כבוד המועדון - לקורנפיין היו תהיות לגבי ההצטרפות למסיבת העיתונאים. בינו לבין עצמו ניסה היו"ר להיזכר מתי בבית"ר ערכו מסיבת עיתונאים למאמן שעזב. אין צורך לחפש יותר מדי - לא היה דבר שכזה. תרצו או לא, אבל בשבוע שעבר ניצח קורנפיין במבחן כוח אדיר. הרי היו ספקות לא מעטות לגבי מי האיש החזק והשולט בבית"ר, בוודאי לנוכח הקשר בין גאידמק ליוסף. בבית"ר ממהרים השבוע להכחיש את העניין וגורם במועדון טוען כי "אין כאן שום מאבק כוחות. ארקדי נתן לאיציק מנדט להחליט, ואם הוא לא היה מקבל את דעתו לגבי הפסקת עבודתו של יובל, הרי שהוא היה מודה בהפסקת המנדט הזאת, ואז הוא היה חייב להיפרד ממנו. על כן, מבחינת איציק לא היתה בכלל שאלה. ברגע שהוא חשב שיובל מיצה את דרכו בבית"ר, למרות הקושי שבעניין, הצעד הבא היה ברור ומתבקש".

נעים מבחינתו נשמע השבוע כעוס: "אני לא מעוניין לדבר על בית"ר ירושלים. כל מה שיש לי כבר אמרתי ואם לא הבנתם ימים יגידו".

כך, בזמן שנעים התנצח עם עיתונאים על הגרסה המדויקת אם הוא עזב או הועזב, קורנפיין התחיל לבדוק את האופציות העומדות לרשותו. צריך להיות ברורים ולהודות על האמת, כבר ביום רביעי, לפני מסיבת העיתונאים של נעים, היה ברור שגם אם המאמן לא עוזב מרצון - עבודתו תופסק, וקורנפיין החל לתכנן את היום שאחרי.

היו"ר הטרוד הרים טלפון לאיש המקורב לדרור קשטן וניסה את מזלו. "אני לא רוצה לבזות את המועדון", פתח קורנפיין את השיחה, "דרור הוא המועמד המועדף עלי. תבדוק אצלו בבקשה, ואם יש סיכוי לשבת ולדבר על האפשרות להביא אותו לבית"ר". המקורב הבטיח לבדוק. אבל קשטן, שחש מוכה וחבול לאחר הפיטורים המבזים שלו מהפועל תל אביב, לא נואש עד כדי כך. מה גם שהוא מקבל איתותים בלתי פוסקים מאזור קרית שלום כי במכבי תל אביב ישמחו לראות אותו על הקווים בעונה הבאה. עם כל הכבוד לבית"ר, היא ממש לא אטרקציה ומכבי תל אביב יציבה מבחינה כלכלית הרבה יותר. לכן, קשטן שרצה לשמור על כבודה של בית"ר ועל כבודו של קורנפיין, סירב בנימוס להצעה להיפגש ואמר למתווך: "עברתי תקופה לא קלה בהפועל ואני לא רוצה לחזור ולאמן העונה".

קורנפיין הבין את המסר, וסביר להניח שהוא גם די צפה את התשובה, ומיהר לעבור לשם הבא ברשימה - מוטי איווניר. גם פה נעשה ניסיון גישוש, רק שהפעם קיבל קורנפיין מסר שיש על מה לדבר. היו"ר, שרצה לעבור את המשחק מול עירוני רמת השרון בשקט ובשלום, החליט שחנן אזולאי ינהל את המשחק ורק לאחר מכן יסגור את זהות המאמן. בתוך כך, היתה גם האפשרות שאם בית"ר תנצח ואיווניר יסרב, יהיה זה אזולאי שיעמוד על הקווים עד סוף העונה, בדיוק כפי שקרה לפני תשע שנים כשאלי כהן פוטר.

אבל בית"ר הפסידה והמשיכה ביכולת הרעה שלה, וכבר בסיום המשחק שוחח קורנפיין עם איווניר והשניים קבעו להיפגש למחרת כדי לדון בתנאי ההצטרפות. בינתיים עלה עוד שם בבית"ר במקרה שהשידוך עם איווניר לא יצלח, כהן שרשם כבר הצלחות גדולות עם בית"ר. אבל שלא תבינו לא נכון, בבית"ר לא חשבו שאיווניר יסרב לתפקיד.

אחרי השיחה עם קורנפיין, שוחח איווניר עם גדי כרמלי, ששימש עוזרו במכבי תל אביב, והכין אותו לאפשרות שהם ינחתו בבית וגן. במקביל, קורנפיין וישראל גולדשמידט, נציגו של גאידמק, כבר סגרו ביניהם את התנאים שהם עומדים להציע למאמן. הם היו בטוחים שלאחר הפגישה עם איווניר יהיה לבית"ר מאמן חדש.

ביום ראשון בשעה ארבע בצהריים התייצבו קורנפיין וגולדשמידט בביתו של איווניר בצפון תל אביב. איווניר, שחשב שהוא יודע לקראת מה הוא עתיד לבוא, ישב בפגישה די המום. קורנפיין הבהיר כי "המצב שלנו לא פשוט. אנחנו צריכים לעשות הכל כדי להישאר בליגה, לכן החוזה הוא לשלושה חודשים". איווניר מבחינתו שאל לגבי העונה הבאה, וקורנפיים השיב ש"בשל המצב הכלכלי העדין והלא ברור של בית"ר, אנחנו לא יכולים להבטיח כלום. אנחנו תלויים הרבה בהישארות בליגה. תהיה אופציה לעונה הבאה אבל היא של המועדון".

קורנפיין גם הסביר לאיווניר את המצב המקצועי הלא פשוט בבית"ר. הוא דיבר על מצבת השחקנים, שמונה למעלה מ-30 שחקנים ועל חוסר הביטחון השורר במועדון. אחרי שלוש שעות, שבהן דנו בכל אלמנט שקשור בבית"ר, הסתיימה הפגישה ואיווניר ביקש זמן למחשבה.

מיד בצאתם מהפגישה אמר קורנפיין לגולדשמידט, "תחושת הבטן שלי היא שהסיכויים שמוטי יגיע עומדים על 40 אחוז", גולדשמידט שאל, רק כדי להיות בטוח שהוא מבין, "זאת אומרת שאתה חושב שהוא לא מגיע?", וקורנפיין אישר וטען כי "להערכתי, הוא יענה בשלילה להצעה".

במצב שכזה היה ברור שצריך לחשוב על הצעד הבא, הבעיה היא שאיווניר עוד לא השיב להצעה. לזכותו של איווניר אפשר להגיד שהמצוקה של בית"ר היתה ידועה לו, ואת תשובתו השלילית הוא נתן כבר באותו ערב. "קודם כל, אני רוצה להודות לכם על ההצעה", התחיל איווניר בדברי נימוס, "תראה איציק, עברתי טראומה גדולה במכבי ואני לא בטוח שלאור הלחץ ומה שמחכה לבית"ר בהמשך העונה, אוכל לעמוד שוב באותה מערכת לחצים. אני מאחל לכם שתישארו בליגה".

קורנפיין הודה לאיווניר, איחל לו בהצלחה ופנה הלאה. אי אפשר להגיד שקורנפיין היה מופתע מהתשובה של איווניר, והוא אף הסביר לאנשי המועדון שאיתם שוחח: "תקראו לזה אינטואיציה או כל דבר אחר, כשיצאנו מהבית שלו כבר הרגשתי שזו תהיה התשובה שלו".

וכך הגיע תורו של כהן. עוד לפני שהמאמן לחץ את ידו של קורנפיין לאות הסכמה להצטרפותו, הוא התעכב על שני נושאים: "אני יודע שיש 35 שחקנים בסגל. אי אפשר לעבוד בצורה בריאה באופן שכזה, צריך למצוא פתרון. הקבוצה נמצאת במצב לא פשוט וריבוי שחקנים שלא משחקים יוצר תסכול ומרמור שמחלחלים, וזה מצב שאנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו". קורנפיין, שיודע שכהן הוא מאמן קפדן ונושא הסדר והמשמעת חשובים לו מאוד, הבטיח לטפל בנושא. היום (שישי) כבר נופו 10 שחקנים מסגל הקבוצה.

איוניר. עליות עם בית"ר ב"ש ונצרת עילית

הדבר השני שעליו עמד כהן הוא צירופו של ז'אן טלסניקוב כעוזרו, וזאת אף על פי שחנן אזולאי כבר נמצא במערכת. טלסניקוב היה כבר מועמד עוד קודם לכן להצטרף לבית"ר. זו היתה השאיפה של קורנפיין גם אם היה מגיע מאמן אחר, כך שצריך להימצא רק פתרון לעניינו של חנן אזולאי, וזו כבר בעיה של קורנפיין.

בלי טקסים נוצצים, לבקשתו של כהן, ובלי מסיבת עיתונאים כמתבקש, החל המאמן להפשיל שרוולים ובשמונה וחצי בבוקר יום שלישי הוא התייצב בבית וגן. בשיחה הראשונה עם השחקנים הרגיש כהן את חוסר הביטחון וניסה לעודד את רוחם: "אנחנו יותר טובים לפחות מעשר קבוצות בליגה הזו", הבהיר המאמן לחניכיו החדשים, "אנחנו צריכים לעבוד קשה כדי להשאיר את המועדון המפואר הזה בליגה". כהן לא רצה להלאות את השחקנים ושלח אותם לכר הדשא. עוד לפני שהוא עלה למגרש, שוחח המאמן עם העיתונאים שהגיעו לסקר את חזרתו השלישית לבית וגן.

ביום רביעי, ואחרי שכבר העביר שני אימונים וספג מחדש את האווירה במועדון, הוא גם הסביר בשיחה עם "ספורט כל העיר" את הסיבות שבגללן לא היסס לחזור: "לא הייתי חוזר לשום קבוצה אחרת - בוודאי לא במצב הזה - רק לבית"ר. אני אולי נשמע קיצוני, אבל כשבית"ר קוראת לי זה כמו צו שמונה, זה דוחה כל דבר. בית"ר יקרה ללבי ומאוד חשוב לכדורגל הישראלי להשאיר אותה בליגה. זו משימה לאומית מבחינתי". כהן נותן חשיבות רבה לבית"ר וגם במועדון יודעים זאת ומעידים כי "אלי התרגש לחזור, נקווה שבאמת הוא האיש הנכון".

המאמן החדש־ישן של בית"ר מבין היטב לאן הוא נכנס, ומספר על הטלפונים שקיבל השבוע: "היו לי כמה הצעות מכמה קבוצות בזמן שישבתי בבית. לא רציתי סתם לחזור, לכן הרשתי לעצמי לדחות את אותן הצעות. ברגע שסגרתי בבית"ר, החלו לזרום טלפונים עם שלל האיחולים. התקשרו אלי חברים טובים מהפועל תל אביב שאיחלו לי בהצלחה. הרי הם ניזונים מהלהט ומהשנאה שיש נגדם, ועם בית"ר בליגה הם מקבלים את השנאה הזו במנות גדושות, כך שכולם מבינים שהליגה בלי בית"ר היא לא אותה הליגה".

כהן גם מודע לעבודה הקשה שיש לו אבל לא ממש מפחד ממנה: "אין ספק שצריך לעשות הרבה דברים כדי להרים את הקבוצה. יש כאן שחקנים טובים מאוד, שרק צריך להחזיר להם את הביטחון ולשחק מסודר יותר, אחראי יותר ולהביא נקודות".

כאמור, זו לא הפעם הראשונה שכהן מגיע לבית"ר כמושיע. הפעם הראשונה היתה לפני עשור, אז הוא גם הצליח במשימת ההישרדות. אבל כהן לא מוצא דמיון בין הסיטואציות: "אי אפשר להשוות את בית"ר שלפני עשר שנים לזו הנוכחית. בלי לפגוע, אז היו כאן כוכבים כמו איציק זוהר, דוד אמסלם, ז'אן טלסניקוב, איציק קורנפיין, מנור חסן, שאנדור, פאצ'ה ומיכאלנקו. שחקנים שעשו משהו בכדורגל. השנה יש לא מעט שחקנים צעירים, אמנם מוכשרים אבל חסרי ניסיון, וקשה להם להתמודד עם המצב שאליו נקלעו שלא בהכרח באשמתם. וכאן התפקיד שלי, לאסוף את כל החבורה הזו לתלכיד אחד שיוציא את הקבוצה לדרך חדשה. אני מאמין ביכולת שלי לעשות את הדברים".

כהן מתייחס גם לטענות שלפיהן הוא מאמן מהדור הישן שישב יותר מדי זמן בבית ומדגיש כי "לא שקטתי על השמרים בזמן שהייתי בחוץ. נסעתי להשתלמויות ולמדתי גם אחרי שפוטרתי ממכבי תל אביב. אני לא חושב בכלל שיש עוד מאמן שנסע לראות ולהשתלם בחו"ל. אני כל הזמן לומד. הבעיה שלנו בכדורגל היא שלא ממש יודעים להתייחס למאמנים, הרי חוץ מדרור קשטן וממני אין עוד מאמנים שעבדו בארבעת הגדולות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ