הפועל פ"ת במרחק בג"ץ מלהפוך לסינדרלה האמיתית של העונה

אחרי הפחתת 9 נקודות, ירידת הליגה נראתה בטוחה. אלא שגילי לנדאו זיהה "אתגר", השחקנים הכניסו יד לכיס והאוהדים לא נטשו. עזבו את קרית שמונה, האם הסינדרלה האמיתית העונה תהיה הפועל פ"ת?

משה הרוש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה הרוש

בעוד קצת יותר מחודש, ב-28 במארס ליתר דיוק, יתייצבו ראשי הפועל פתח תקוה לדיון בבית המשפט העליון, במסגרת הערעור שהגישו על הפחתת תשע הנקודות ממאזנה בקיץ האחרון, עקב חריגה מהמועד שבו היה עליהם להגיש לאישור את תקציבם. בית המשפט המחוזי כבר דחה בקשה דומה; "זרק אותנו מכל המדרגות", מתקן המנכ"ל אפי צפריר.

בקבוצה שנועלת את הטבלה משתדלים לא לתלות תקוות גדולות בערעור לעליון, אולם גם לא מתכוונים "להרים ידיים, למרות הסטירה שחטפנו מהמחוזי", כדברי צפריר. במובן מסוים, הקרב הזה להשבת הנקודות הוא מקור האנרגיה של פתח תקוה, שרחוקה כעת רק שבע נקודות מבית"ר ירושלים במקום ה-13.

לפני כשלושה שבועות חידד צפריר באוזני השחקנים את המסר: "אנחנו נעשה הכל כדי להחזיר את הנקודות, אתם תתנהלו כאילו כבר יש לכם אותן ותילחמו לנצח כמה שיותר עד הדיון". ספק אם אפילו צפריר האמין עד כמה ייקחו לתשומת לבם את בקשתו. ה-2-1 על הפועל באר שבע שלשום היה רק עוד צעד במסע שעשוי להסתיים בהישארות סנסציונית בליגה. "אם נעשה את הבלתי ייאמן ונישאר בסוף בליגה", מסכימים שם כולם, "זה יהיה סיפור מדהים והיסטורי לא פחות מהזכייה של קרית שמונה באליפות".

הפועל פתח תקוה חוגגת. השחקנים הסכימו, בצעד אצילי, לוותר על משכורת ולקצץ 30% משכרםצילום: נמרוד גליקמן

בקיץ כבר הכל היה נראה בדרך לאבדון. הפועל פתח תקוה הורדה ליגה, חזרה אחרי ערעור, הכריזה על פירוק, ספגה עונש הפחתת תשע נקודות, קוששה מכל הבא ליד כדי להעמיד תקציב מינימום ופתחה את העונה ללא הכנה. בכל זאת, דווקא בימי הקיץ המדכאים נשתלו זרעי האופטימיות. השחקנים החליטו, בצעד אצילי, לוותר על משכורת אחת ולקצץ כ-30% משכרם. חלקם ביקרו במאהל המחאה של האוהדים מול ההתאחדות, ונכנסו ללב הקהל. "לא נעזוב אתכם", הבטיחו האוהדים לשחקנים, "במלחמה הזו נהיה יחד".

האוהדים גויסו למשימה. "כדי לתת להם תחושה של שותפות מלאה", מספר צפריר, "העברנו לידי ארגון האוהדים את האחריות למכירת המינויים. הם הפכו לחלק פעיל ושוויוני במועדון. בזכותם נמכרו כ-2,000 מינויים וסכום של כחצי מיליון שקל נכנס לקופת המועדון".

על שלושה עקרונות ביקש המאמן גילי לנדאו להעמיד את הקבוצה בראשותו - אמונה, כבוד הדדי ומקצוענות. "כשכולם דיברו על מינוס תשע נקודות", סיפר לנדאו, "אני דיברתי על 111 שיש בקופה". את החשיבה הזו השתדל המאמן להשריש בשחקניו. "להתחייב על ניצחונות אתם לא יכולים", נאמר להם, "אבל אתם יכולים להתחייב לתת 200% בכל משחק. אם נרד, אז לפחות בכבוד". כולם התגייסו. "חבורה שלמה נרתמה למשימה הזו להצלת הקבוצה", מספר לנדאו, "האתגר הגדול שלהם היה לעמוד בקושי שניצב בפניהם".

גילי לנדאו קוצר את הפירותצילום: נמרוד גליקמן

השחקנים נשאבו פנימה. "אם נשרוד בליגה זו תהיה היסטוריה", כדבריו של הקשר יניב לוזון, "נוצר פה חומר אנושי נדיר, עם כימיה מטורפת בין כולם. אנחנו בלי מאמן כושר (עוזר המאמן אלון מאיה ממונה על כך), בלי הכנה מוקדמת, אבל עם מרקם משפחתי חם".

הכסף הפך לעניין שולי. שחקנים כמו לוזון, פביאן סטולר, גיא צרפתי ואוסטין אג'ידה ויתרו על הצעות מפתות כלכלית מקבוצות אחרות. לשחקנים הבהיר המאמן "לא נכריח אף אחד להישאר", אולם בבואו לשכנע את צרפתי לקבל את ההחלטה הנכונה אמר "נשחרר אותך רק תמורת שטחים", וללוזון אמר "אותך תמורת שלום".

לנדאו לא היה צריך להתאמץ. "נוצרה אמנה בלתי כתובה עם השחקנים", הוא מספר, "אף אחד לא מתפתה להצעות, כי האתגר שלנו מרתק מספיק". גם כשהמפרקים הממונים על המועדון הודיעו לסטולר כי סוכמה העברתו להפועל באר שבע, הבהיר להם השחקן "שכחו מזה". השוער אג'ידה מוסיף: "כולם החליטו להקריב את עצמם למען המועדון. האתגר להישאר בליגה היה גדול יותר מכל הצעה אחרת".

ההקרבה לא הסתיימה רק בסרוב להצעות אחרות. המצוקה הכלכלית של המועדון הביאה את השחקנים לשלם מכספם עבור חדרי כושר, סאונה וארוחות גיבוש. "אין דברים כאלה באף קבוצה", מתגאה לוזון, "זה הסוד של המקום הזה, המשפחתיות והאיכפתיות. לנדאו לא ויתר לנו במקצוענות והרצינות בגלל המחסור בכסף".

בכל פעם שהשתחררה קללה עסיסית מצד אחד השחקנים במהלך אימונים, עצר המאמן את האימון והבהיר: "אצלי לא יהיו דיבורים כאלה. תתעצבנו בשקט ותנשכו שפתיים". הסוגייה התרבותית גזלה מהמאמן את מרב תשומת הלב. כששמע שחקן צועק לאפסנאי "תביא לי מגנים, שלי נקרעו", גער בשחקן: "דבר יפה, הוא לא עובד אצלך". היום לנדאו קוצר את הפירות. "כמעט שלא שומעים קללות", מעיד צרפתי, "אין אצלנו עימותים ואין אגו. כולם פה משפחה אוהבת. יש מאמנים רס"רים, יש טקטיקנים ויש את לנדאו, שדוגל בכבוד וביחסי אנוש. זה הבנאדם, בינתיים זה עובד". לידיעת בית המשפט העליון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ