משה הרוש
משה בוקר

בשבוע שעבר פרסמה רשות המסים את דוחות ועדות הכופר, בהם נכללו 13 שופטים, עוזרי שופט ומשקיפים מהכדורגל ומהכדורסל, עליהם הושת תשלום כופר בגין השמטת הכנסות שקיבלו עבור עבודתם במסגרות האירופיות השונות. שמו של אלון יפת, מבכירי שופטי הכדורגל הבינלאומיים בישראל, נעדר מן הרשימה. רבים סברו כי בניגוד לאחרים, בהתנהלותו הכספית לא נמצאו פגמים. מסתבר כי לא כך הדבר.

אתמול התברר כי מצבו של יפת חמור יותר משל חבריו למקצוע. מהבדיקות שערכה מחלקת החקירות ברשות המסים תל אביב נמצא כי סכומי הכסף שקיבל יפת בשנים 2001-2009 עבור המשחקים שניהל באירופה נאמדים בכ-800 אלף שקל, אותם, על פי החשד, השמיט מדיווחיו לרשות המסים. פרקליטות מיסוי וכלכלה בתל אביב קיבלה החלטה עקרונית לא להסתפק בהטלת כופר על יפת, בניגוד לקולגות שלו, אלא להגיש נגדו כתב אישום פלילי.

מצבו של יפת, אם כך, דומה לזה של שופט הכדורסל לשעבר סמי בכר, נגדו הוגש כתב אישום לפני כחודשיים בגין העלמות מס בגובה של כ-850 אלף שקל. "בסכומים גבוהים הבחירה היא לא להסתפק בכופר, אלא בכתב אישום - זה הנוהל", טען אתמול בכיר ברשות המסים, המעורה בחקירת השופטים, "אצל השופטים האחרים הסתפקנו בכופר בגלל הסכומים הנמוכים יחסית. אצל יפת ובכר מדובר כבר בסכומים גבוהים מאוד".

העלמת מס עם ערך מוסף

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

אם יוגש נגדו כתב אישום פלילי, יכולות להיות לכך השלכות משמעותיות על קריירת השיפוט של יפת ועל עבודתו בחברת החשמל. השופט העביר בקשה דחופה להשהות את ההחלטה ולבחון אותה מחדש, בתקווה להגיע להסדר פשרה של תשלום דמי כופר בלבד. "התיק הוחזר לבחינה מחודשת", הודו גורמים ברשות המסים, "הטיעונים לבקשת הסדר כופר צריכים להיות משכנעים מאוד כדי שיוחלט לוותר על כתב אישום". החלטה סופית בעניין צפויה להתקבל בקרוב.

יפת מסר אתמול בתגובה: "אין לי עניין להתייחס לענייניי הפרטיים. יש לי משחק לנהל (בית"ר ירושלים - מכבי ת"א) ורק זה מעסיק אותי כרגע. אם זה מה שאמרו ברשות המסים, תעשו מה שאתם מבינים".

הזרעים הראשונים לחקירות השופטים נשתלו בדצמבר 2009, לאחר התאבדותו של מוני פנאן, מנהל קבוצת הכדורסל של מכבי ת"א, כשרשות המסים ניהלה חקירה מקיפה בדבר חשדות לפיהם ניהל בנק השקעות פרטי. "זו לא היתה חקירה מסובכת ומורכבת", גילה אתמול אחד החוקרים המעורבים, "הבנו מהר מאוד ששופטים מקבלים סכומים לא מבוטלים בחו"ל, שלא דווחו בשום מקום. הלכנו לאיגוד הכדורסל ולהתאחדות לכדורגל, קיבלנו רשימה מפורטת של המשחקים של השופטים באירופה והגענו לסכומים הכוללים". בזה אחר זה התייצבו השופטים במשרדי הרשות ועומתו עם הנתונים. אף אחד מהם לא הכחיש.

חקירת השופטים לימדה על שיטת העברת הכספים מהמוסדות האירופיים לשופטים. בכדורסל, התברר, מקבלת יול"ב את סכומי הכסף מהקבוצות המארחות ומפקידה ישירות לחשבונם של השופטים. בפיב"א הועברו הכספים במזומן במעטפות מהקבוצה המארחת למשקיף, שמעביר לכל שופט את חלקו. בכדורגל, בעבר הרחוק הועברו הסכומים מאופ"א במזומן למשקיף, וממנו הופרש חלקם של השופט וצוות עוזריו. בתחילת שנות האלפיים היתה זו ההתאחדות שהפקידה את הכספים לחשבונם של השופטים, לאחר שהועברו אליה המחאות לפקודתם מאופ"א. לפני למעלה משלוש שנים רעננו באופ"א את הנהלים והפקידו את הכספים ישירות לחשבונם של השופטים. "זה היה שוק פרוץ, ג'ונגל אחד גדול", העיד אחד השופטים, "הכל התנהל כמו שכונה".

עד לפני שלוש שנים התשלום מאופ"א היה הרבה יותר צנוע והסתכם במאות יורו למשחק, בהתאם לדרוג השופט ויוקרתו של המשחק. בשנים האחרונות הוכפל ושולש הסכום, שכיום נע מ-1,000 יורו למשחק לשופט בדרג נמוך ועד 4,500 יורו לשופטי עילית.

בחקירתם ברשות ביקשו שופטי הכדורגל לגלגל את האחריות לניכוי המס לעבר ההתאחדות. "כל התקבולים ורשימת המשחקים היתה ידועה להתאחדות", הסבירו לחוקרים, "הכל היה גלוי וחשוף להם. לא חשבנו מעולם שהדיווחים לרשויות מוטלים עלינו. היינו משוכנעים כי היא זו שאמורה לדאוג לניכוי המס".

ההסברים לא שכנעו את החוקרים, שנחשפו לשיטתיות ולדפוסי הפעולה שהונהגו כנורמה לאורך שנים. גם כשהשופטים התעקשו להבהיר לאנשי הרשות כי מדובר במקרה הרע באי הבנה בתום לב, ולא בניסיון להעלים הכנסות, הם לא זכו לאוזן קשבת. "אותנו זה לא מעניין", היה רוח דברי חוקרי הרשות לנחקרים, "אתם קיבלתם כספים, ואנחנו דורשים את מה שמגיע על פי חוק".

כשניסו מספר שופטים לברר את הסוגיה מול ההתאחדות, הם גילו כי זו מסירה מעליה כל אחריות, מה שגרם אצלם לתסיסה רבה. "פשוט זרקו אותנו לכלבים. הפקירו אותנו", אמר אתמול אחד השופטים, "שינו את כללי המשחק בלי לעדכן אותנו. ירקו לנו בפרצוף ומפקירים אותנו עכשיו להתמודד לבד עם העול הזה".

בהתאחדות הודפים את הטענות ודוחים על הסף את הניסיונות להטיל עליהם את האחריות. "לא היה לי ואין לי מושג כמה כסף קיבל כל שופט", אומר מאיר ליבר, חשב ההתאחדות, "התשלומים הועברו ישירות לשופטים דרך איגוד השופטים. איך ההתאחדות יכולה לנכות מס על תשלום ששופט קיבל מחו"ל, אם הוא לא עבר דרכנו? כל שופט יודע שהוא צריך לבצע תיאום מס. לנו אין צד בעניין".

כעת נשמעים קולות רבים שדורשים מההתאחדות לכדורגל ומאיגוד הכדורסל לפעול משמעתית נגד עברייני המס, מהשעיה ועד הרחקה מהענף. כרגע נראה כי העובדה שתיקיהם של השופטים נסגרו בהסדרי כופר ולא עברו לפן הפלילי הכריעה את גורלם ומאפשרת להם להמשיך לאחוז במשרוקית.

"האיגוד בדק את הנושא מבחינה משפטית. כל עוד אין הרשעה, האדם זכאי מבחינתי", אמר אתמול יו"ר איגוד הכדורסל, אבנר קופל, שגם כן נחקר לאחרונה בחשד להעלמות מס ועדיין לא התקבלה החלטה בעניינו, "אם קיימת אי נוחות זה עניינו האישי של כל אחד מהשופטים".

במחלקות המשפטיות מעדיפים לא להזדרז להגיע למסקנות חפוזות. היועצים המשפטיים של ההתאחדות לכדורגל ואיגוד הכדורסל, עו"ד משה אביבי ועו"ד שוקי קרמר (בהתאמה), פנו לאחרונה לרשות המסים בבקשה לקבל לידיהם את חומרי החקירה, "כדי לקיים דיון ולגבש החלטה אם להעמיד את השופטים לדין פנימי", כדבריהם.

מעלימים גם שם

מסתבר ששופטי ישראל לא לבד. גם בכדורגל האירופי ובספורט העולמי היו לא מעט מקרים של שופטים שהעלימו מס ונענשו. בגרמניה נחקרו ב-2009 מספר שופטים שהושעו משיפוט כל עוד התנהלה נגדם חקירה, ואחר מהם, מיכאל קמפטר, הורשע בהעלמת 24 אלף אירו, נדרש לשלם כופר והורד לשפוט בליגה נמוכה יותר.

העונה נחקרו בגרמניה 49 שופטים, כולל כל 41 שופטי הליגה הראשונה והשנייה, במבצע של שלטונות המס והמשטרה. ניסיון התאבדות של השופט בבאק רפאטי בנובמבר מוסבר כיום בחשש מחקירה נגדו. לאחר מקרים אלו הוחלט בגרמניה שכל שופט יצטרף מהעונה הבאה להציג תעודת יושר מהמשטרה כדי לשמש שופט בבונדס ליגה.

ב-1999 הורשעו 14 שופטי NBA בהעלמות מס, לאחר שקיבלו מהליגה כרטיסי טיסה, פדו אותם וטסו במחלקות זולות יותר. מעבר לתשלום המס, הם נענשו במאסר בית וחלקם חזרו לשפוט. (עוזי דן)

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ