"אם אלון יפת יורשע, יהיה לו קשה להמשיך לשפוט"

במידה שיוגש כתב אישום נגד השופט הבינלאומי בפרשת העלמות המס, הוא עלול להיתקל בבעיה בהשגת תעודת היושר הנדרשת

משה הרוש
משה בוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה הרוש
משה בוקר

ראשי ההתאחדות לכדורגל הבהירו לשופט אלון יפת כי בשלב זה ניתן לו גיבוי, זאת על רקע הממצאים של רשות המסים להעלמות מס בסכומים של כ-800 אלף שקלים, אותם קיבל בעבור שיפוט בחו"ל. בפרקליטות מיסוי וכלכלה נוטים להגיש נגד יפת כתב אישום, אך בהתאחדות מקווים כי עניינו של השופט הבינלאומי יסתיים בהסדר כופר.

"לא נחביא שום דבר מתחת לשטיח", אמר אתמול בכיר בהתאחדות בנוגע לפרשה, בה מעורבים יפת ושופטי כדורגל וכדורסל אחרים. תיקי העלמת המס של האחרים הסתיימו בהסדר כופר, ובאיגוד הכדורסל ובאיגוד השופטים בכדורגל נוטים שלא להפסיק את עבודתם, גם אם אותם שופטים יועמדו לדין פנימי. "אנחנו מקווים שעניין יפת לא יגיע לכדי כתב אישום, כמו אצל האחרים. אם כן, זה סיפור אחר", אמר בן ציון סלמן, יו"ר איגוד השופטים, "נתייעץ אז עם המחלקה המשפטית ונקבע".

בתקנון איגוד השופטים קיים סעיף המתייחס להעסקתם של שופטים שהורשעו בפלילים: "חבר באיגוד שהורשע בעבירה שיש עמה קלון לא יוכל לקבל תעודת חבר באיגוד". הרשעה בעבירות מס, כידוע, נחשבת להרשעה פלילית, אולם אינה בהכרח מלווה בקלון.

יפת. ישפוט כרגיל עד לפסיקה בעניין כתב האישום צילום: ניר קידר

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים מספורט הארץ ישירות אליכם

"עבירות המס נחלקות לשני סוגים", מסביר עו"ד אלי דורון, מומחה בדיני מסים, "יש עבירות טכניות ויש עבירות עם מרכיב פלילי. עבירה טכנית היא עבירה שהרשעה בה לא מחייבת הוכחה לכוונת זדון. אלו עבירות שנובעות לרוב מרשלנות או מטעות. זו עבירה ללא קלון. עבירה עם מרכיב פלילי זו עבירה שנעשתה בכוונה ועמה יש קלון. בכל מקרה, כל עבירת מס היא עבירה פלילית".

הסבריו של יפת לחוקרי הרשות בדבר השמטת הכנסות מציבים אותו, במקרה של כתב אישום, בקטגוריה של עבירות טכניות. עם זאת, הרשעה שתביא לרישום פלילי תקשה מאוד על השופט להציג תעודת יושר בבואו לחדש את חברותו באיגוד, כפי שעושים שופטים מדי שנה. "זו עשויה להיות בעיה", סיפר בכיר באיגוד, "אם יפת יורשע, יהיה לו קשה להמשיך לשפוט".

סלמן ממשיך לקוות כי יפת, כמו שאר השופטים, יגיע להסדר כופר: "הוא מהטובים ביותר שלנו. ההחלטה מבחינתנו היא לתת לו להמשיך לשפוט כרגיל עד ההחלטה בנוגע להגשת כתב אישום. יפת ידע על העניין שלשום, ועדיין הצליח לשפוט ללא כל בעיה במשחק בין בית"ר ירושלים למכבי תל אביב. לגבי שאר השופטים, אני מקווה ורוצה להאמין כי אחרי הסדרי הכופר, הם הבינו שאסור לטעות כך יותר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ