במטבחון של בית"ר ירושלים

לכל הבלגן הניהולי בקבוצה נוספה גם הצעתו של אלי טביב לאיציק קורנפיין לנהל את הפועל ת"א. ואיך נכנס לכל העניין גם גל יוסף?

אושרי דודאי, "כל העיר" ירושלים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אושרי דודאי, "כל העיר" ירושלים

זה כמה שבועות שמנסה אלי טביב להנחית את איציק קורנפיין לתפקיד מנכ"ל הפועל תל אביב. הקשר בין קורנפיין לטביב נוצר דרך צמד אנשי עסקים מוכרים מאוד בירושלים, המיודדים מאוד עם שניהם. כך או כך, באחרונה התנהלה גם שיחת טלפון ישירה בין טביב לקורנפיין. השיחה התבצעה ביוזמת טביב, ששוחח עם קורנפיין מביתו במיאמי, ושב ועיניין אותו בתפקיד.

בשיחת טלפון שניהל השבוע קורנפיין עם "ספורט כל העיר" הוא לא הכחיש את הדברים. לשאלת "ספורט כל העיר" אם טביב פנה אליו, כל שהסכים קורנפיין לומר היה "אין תגובה".
בכל אופן, בשיחה שקיים קורנפיין עם טביב הוא שמע מהבעלים של הפועל תל אביב ש"לטעמי אתה איש המקצוע הכי טוב שיש, ואני מוכן לשלם לך לא מעט". קורנפיין סירב בנימוס והסביר לטביב כי "זה לא רלוונטי. בניגוד למה שחושבים עלי, לא הכל אצלי זה כסף".

התשובה השלילית של קורנפיין הדהימה לא רק את טביב, אלא גם את אנשי הקשר ואת מקורביו, ולהם הוא הסביר: "בית"ר זה לא רק מקום עבודה עבורי. אני לא חושב שזה יהיה נכון לעזוב עכשיו, אלא אם ארקדי גאידמק יחליט אחרת".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים מספורט הארץ ישירות אליכם

קורנפייןצילום: אילן אסייג

כל זה קרה כידוע על רקע הסערה הניהולית שפרצה לאחרונה בבית"ר, ומאבקי הכוח שמנהל קורנפיין בתקופה האחרונה. הביקורת הגדולה שהטיח יובל נעים ביו"ר לא היתה נעימה מיוחד, ובוודאי שלא הרמיזות של המאמן לגבי מעמדו של קורנפיין בקבוצה. בשורה התחתונה, נראה כי מהמלחמה מול נעים יצא קורנפיין מנצח. נדמה כי לארקדי גאידמק נשבר מכל הרפש שיצא החוצה בעקבות עזיבתו של נעים, ושגם ליועצו של הבעלים, גל יוסף, נמאס מזה שאור הזרקורים מופנה אליו, דבר שממנו הוא ניסה להימנע, ולכן השניים החלו לעשות סדר.

ביום שישי שעבר זימן גאידמק לביתו שבהרצליה פיתוח את קורנפיין, את יוסף, וכן את מקורבו ישראל גולדשמיט ועורך דינו ישראל שליו. האווירה בתחילת הפגישה היתה מתוחה מאוד. גאידמק מצדו לא אהב את ההתבטאויות של נעים כאילו יוסף הוא האיש שמנהל בפועל את בית"ר, גם יוסף עצמו לא בדיוק שמח שנעים מעלה את שמו ככלי נשק במאבק נגד קורנפיין, ואילו קורנפיין לא נהנה מההשמצות כמו גם מהפרסומים השונים בנוגע למעמדו הרעוע.

בפגישה הבהיר גאידמק כי המלחמה בין קורנפיין לנעים חייבת להסתיים ומהר. לאחר שהעניין הזה הסתיים פנו הנוכחים לדבר על המתיחות בין יוסף לקורנפיין, מתיחות שהתפתחה בשל מחלוקת ניהולית בין השניים, או "אי הסכמה" כמו שמכנה אותה אחד המעורבים בעניין, שמסביר: "היה איזה עניין ניהולי שהם לא הסכימו עליו. גל כעס על איציק והוא לא טרח להסתיר את זה, אבל בפגישה הם הבינו שחייב להימצא פתרון כדי ששניהם יוכלו להמשיך לתקשר כפי שקרה כבר קודם. איציק, מתוך הבנה והכרה שהוא האיש שנותן את המילה האחרונה, לא רצה ליצור עוד מתח ולכן נערכה הפגישה אצל ארקדי ובנוכחותו. בסופו של דבר הושגה הסכמה, שהיתה למעשה ההצעה של איציק מהרגע הראשון".

טביב. "ניסה לעשוק את קופת המועדון", טוענים במטה המאבקצילום: ניר קידר

החלק הראשון בשיחה שהתנהלה בביתו של גאידמק, זה שהתייחס למלחמה בין קורנפיין לנעים, הוביל לפגישה חשובה אחרת. ביום ראשון השבוע, בשעות הערב המוקדמות, במסעדת קנלה במרכז העיר נפגשו שוב קורנפיין, יוסף וגולדשמיט, כשלפגישה הוזמן גם נעים. מטרת הפגישה היתה לכבות את האש בין קורנפיין לנעים, אש שממנה נפגעו גאידמק ויוסף בעיקר מהסיבה שהם לא רצו שאור הזרקורים יופנה אליהם. מקורביו של קורנפיין מספרים השבוע כי הוא הרגיש שנעים השתמש בחבריו בתקשורת כדי לפגוע בו, לדרוש את ראשו ולרמוז על אפשרות שבה יועזב.

גורם המקורב מאוד לכל הצדדים מדגיש השבוע כי "זה נכון ששמו של גבי קצרה עלה מצד יוסף כמועמד להחליף את איציק. גל אפילו אמר לאיציק במפורש שקצרה הוא מועמד להחליפו". מה שלא כולם יודעים זה ששמו של קצרה עלה בפגישה בין קורנפיין ליוסף בכפר המכבייה לפני שבועיים, כשהוחלט להפסיק את ההתקשרות של בית"ר עם נעים. קורנפיין מצדו לא נבהל והדגיש בפני יוסף: "אני חושב שקצרה הוא איש מקצוע מצוין. אם יוחלט שהוא מחליף אותי, החפיפה תהיה מהירה. אני מבטיח לא לעשות בעיות". החרב שלכאורה ריחפה מעל ראשו של קורנפיין היתה וירטואלית למדי. אמנם יוסף באמת קרוב לגאידמק, אולי אפילו האיש הקרוב אליו ביותר בימים אלו, אבל הובהר לו כי האיש הקובע בבית"ר הוא קורנפיין.

הטענות העיקריות שמועלות בתקופה האחרונה נגד קורנפיין קשורות במצב הכלכלי של בית"ר. אם בעניין השכר הגבוה שקיבל בשלוש השנים האחרונות, ואם בטענות שעלו נגדו כאילו אינו מגייס מספיק כספים בעבור המועדון. בסביבתו של קורנפיין מדגישים השבוע כי הטענות נגדו בעניין גיוס הכספים פשוט מצוצות מהאצבע: "לומר שאיציק לא גייס כספים בעבור בית"ר זה פשוט לחטוא לאמת". עוד טוענים מקורביו של קורנפיין כי מאז שגאידמק לא מזרים כסף באופן שוטף למועדון, היחיד שמגייס את הכספים הוא קורנפיין. אותם מקורבים שולפים גם נתונים מהבקרה התקציבית שמראים כי למעט מכבי חיפה, בית"ר היא הקבוצה שהכניסה הכי הרבה כסף מספונסרים בליגת העל.

אף אחד לא חסין. נעיםצילום: ספי מגריזו

הנתונים האלה הועברו באחרונה גם לידיעתם של יוסף וגאידמק, כפי שמסביר גורם המקורב לשני הצדדים: "גם גל וגם ארקדי מודעים היטב לעובדה שאף אחד אחר לא ירצה לקחת את בית"ר. הרי קצרה דחה על הסף את ההצעה. בנוסף, גאידמק הביע את הערכתו לעבודה של איציק, ובשיחות שניהלו הם הסכימו שהכסף החיצוני המוזרם לבית"ר מגיע אך ורק בזכות קשריו האישיים של איציק. חברות כמו אלדן ומחסני מטבחים לא היו מתקרבות לבית"ר לולא איציק, ואם הוא ילך ולא משנה מאיזו סיבה, אותם גופים לא ימשיכו לשמש ספונסרים".

פרט לטענות הניהוליות, נשמעות נגד קורנפיין גם טענות לכישלון מקצועי בזמן שהוא משמש יו"ר. גם בנושא זה מקורביו ממהרים לשלוף כי בשנתיים הראשונות שלו בבית"ר, הקבוצה זכתה בגביע המדינה ובגביע הטוטו. גם מצדו של גאידמק מבהירים השבוע כי "ארקדי מרוצה מאוד ממה שעושה איציק בבית"ר. הוא נוהג בתקופת הישרדות כמי שדואג למועדון בפני קריסה. מעולם לא נטען, וזה גם לא נכון יהיה לומר, שאיציק לא דואג לגייס כספים לבית"ר. אם כך היו פני הדברים הרי שארקדי לא היה מרוצה מעבודתו והיה מפטר אותו".

בסופו של דבר, ולמרות כל הבלגן של השבועיים האחרונים, נראה כי מעמדו של קורנפיין בבית"ר יציב. עד כמה? די אם נספר כי קורנפיין מחזיק בידו מסמך חתום מגאידמק, שבו הוא מייפה את כוחו להיות הסמכות לא רק הקובעת בבית"ר אלא גם הבלעדית במועדון. סמכות שממנה נובע כי הוא האיש שאחראי גם על ניהול משא ומתן למכירת הקבוצה מטעמו של גאידמק.

גל יוסף. עומד מאחורי חזרתו של ארקדי גיידמק?צילום: מוטי קמחי

קורנפיין הבהיר לגאידמק כי הוא לא יכול לקבל על עצמו את האחריות הזו מאחר שהוא מאוד מעריך את ההשקעה הכלכלית שלו במועדון. לזה צריך כמובן להוסיף את העובדה שגאידמק מבקש לדון בכל הצעה.

אחד האנשים שמכירים טוב מאוד את הנושא מנסה לעשות סדר: "ארקדי לא ממש מתעניין בבית"ר. הוא עדיין פגוע, ועל כן הוא ממנה אנשים שייקחו על עצמם את הניהול, כשהמילה האחרונה היא שלו. ארקדי גם יודע שאיציק מבין שישנם לא מעט שרוצים לייצר ספינים על גבה של בית"ר ועל הדרך להרוויח כמה שורות בעיתון, ולכן אחד התנאים למשא ומתן למכירת הקבוצה הוא שמירה על שקט תקשורתי, לפחות עד להגעה לפסים קונקרטיים. בשורה התחתונה, איציק הרוויח ביושר את האמון שארקדי נותן בו וגם גל מבין זאת".

גאידמק מצדו, בשיחות פרטיות שניהל, הדגיש השבוע כי "מבחינתי איציק הוא האיש החזק בבית"ר, הוא כמו הבעלים. גל הוא חבר קרוב, שמייעץ לי בנושא של בית"ר, אבל הוא לא נושא בשום תפקיד רשמי במועדון. כל ההחלטות הן בידיים של איציק".

ארקדי גאידמקצילום: מוטי קמחי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ