שלמה וייס, "כלבו" חיפה
שלמה וייס, "כלבו" חיפה

השבוע הודיעה ברוב פאר והדר החברה הכלכלית לחיפה כי באיצטדיון סמי עופר בעיר יותקנו שני מסכי ענק בגודל של 75 מ"ר כל אחד שיהפכו את המגרש בחיפה לראשון שעומד בתקנים של פיפ"א.

אחר כך כבר צצו שמועות על כך שעם הבנייה של האיצטדיון בעיר הוא יהפוך לתקופה מסוימת למגרש הבית של הנבחרת הלאומית ובימים שהקבוצות המקומיות מאכזבות בצד המקצועי, הטכנולוגיה שיגעה את העולם הספורטיבי בעיר. מבט למחוזות אחרים מגלה שדווקא אותם מסכים שנראים כעוד גימיק יכולים לשדרג את הכדורגל בעיר ולהפוך אותו להיסטוריה של ממש.

המפלצת

בסוף 2008 הגיעו מנהלי קבוצת הפוטבול האמריקאית דאלאס קאובויס לאתר הבנייה של האיצטדיון החדש של הקבוצה. מנהלי הבנייה, ביניהם המהנדס הראשי והאדריכל שתכנן את המקדש החדש של הקבוצה, החלו להסביר על ההתקדמות בבנייה, על היציעים המפוארים, תאי הצפייה המיוחדים, האקוסטיקה שתגרום לעשרות אלפי אוהדים להישמע כמו מיליונים ושאר האביזרים שיהפכו את המקום לאחד מאתרי הספורט הגדולים בעולם.

הדמויות הבכירות בקבוצה התלהבו מהפרזנטציה אלא שדווקא הבעלים ג'רי ג'ונס הרגיש שמשהו חסר. "נכון שהאיצטדיון היה יוצא מצוין וכנראה שהיו אפילו מדברים עליו בכל ארצות הברית", הסביר אחר כך ג'ונס לעיתונות האמריקאית, "אבל רציתי שיהיה משהו שיהיה ייחודי רק לנו, שיטריף את העולם ויגרום לאנשים מכל היבשות להגיע לראות משחקים שלנו במיוחד".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים מספורט הארץ ישירות אליכם

ג'ונס הודיע למנהלי הבנייה כי הוא מבקש להקפיא בינתיים את הבנייה לשבוע, במהלכו הוא יחשוב על גימיק שיהפוך את האיצטדיון החדש מיפה ואיכותי אך רגיל לכזה שיפיל את כולם מהרגליים. אחרי התייעצויות קדחתניות, שיחות עם גדולי המומחים ושעות של מחשבות בלתי פוסקות הבליחה לראשו של הבעלים ההברקה והוא הודיע כי הוא מתכוון להציב באיצטדיון מסך אלקטרוני ענק, בסדר גודל שלא ניראה עדיין בעולם. ג'ונס הנחית בקאובויס מסך בגודל 1,070 מ"ר והפך את האיצטדיון לשיחת היום: "המסך החדש הוא מפלצת", קבעו מיד הפרשנים, "אתה מגיע לראות את המשחק באיצטדיון, אבל לא יכול להוריד את העיניים מהמסך".

מאז הפך האיצטדיון לאחד מאתרי העלייה לרגל של חובבי הספורט בעולם כולו. אפילו הנהלת ה־NFL הבינה את המשמעות של הקדמה הטכנולוגית כשמיד עם פתיחת האיצטדיון במאי 2009 הודיעה כי הסופרבול, שמהווה את אירוע הספורט הגדול בארצות הברית, יתקיים בדאלאס שנה אחת בלבד לאחר שג'ונס הגה את הרעיון הגאוני.

תיאטרון החלומות

בינואר 2006 סגרו בהנהלת האיצטדיון הלאומי של צרפת, הפארק דה פראנס, עם מפיקי הצגת התיאטרון הענקית "בן חור" על חמש הופעות בחמישה ימים במהלך חודש ספטמבר של אותה שנה. האיצטדיון שמזוהה עם פריז סן ז'רמן ועם נבחרת הטריקולור התחיל כמה שנים קודם להכניס גם הצגות והופעות חיות לתוכו כדי להגדיל את תזרים המזומנים וכדי להפוך לחדיש ופופולרי יותר גם בקרב המעטים שלא מכירים את תיירי הנרי וזינדין זידאן.

כמה חודשים אחרי חתימת העסקה הגיעו מנהלי ההצגה לאיצטדיון עם פנקס ביד ורשימת דרישות. בין הדרישות הסטנדרטיות לבמה מסודרת, מערכת הגברה איכותית ותחימת הדשא על ידי גדרות מיוחדות, הפתיעו בהפקת "בן חור" עם דרישה מוזרה נוספת. "אנחנו רוצים שהמסכים האלקטרוניים באיצטדיון יהיו גדולים, ובהרבה". ראשי הפארק דה פראנס, שעד אז הסתפקו בשני מסכים של 60 מ"ר כל אחד, הנהנו מיד בהסכמה וקפצו על הרעיון כשהם מחליטים לא רק לשדרג את המסכים, אלא להנחית את המסכים הגדולים ביותר שהיו אי פעם באיצטדיון כלשהו באירופה.

אחרי משאים ומתנים עם כל החברות בעולם בספטמבר 2006, שבועיים לפני ההצגה, הותקנו ונחנכו שני מסכים תוצרת לד בגודל של 196 מ"ר כל אחד והפכו רשמית לאיצטדיון הטכנולוגי הגדול והטוב ביותר באירופה. ההחלטה של הצרפתים שיגעה את אירופה באותם ימים ומגזינים מכל העולם הגיעו לצלם את הפלא החדש. מאז, הצגות תיאטרון, להקות דוגמת הרולינג סטונסט וקולד פליי ואפילו מדונה לא מפסיקים להגיע והמקום הפך מהיכל הכדורגל של צרפת למקום הכי תרבותי בעיר האורות.

ראשונים מהסוף

בשנת 1912, הרבה לפני שהעולם חשב על האינטרנט, המכוניות החשמליות ובטח לפני שמישהו האמין שבאיצטדיוני הספורט יהיו מסכי אלקטרוניים ענקיים, ראשי קבוצת הבייסבול האמריקאית שיקגו קאבס החליטו להנחית את הקדמה בארצות הברית. בטקס השקה ענקי שאליו הגיעו עשרות אלפי אמריקאים, צלמים מכל רחבי היבשת ואפילו פוליטיקאים בכירים חנכו באיצטדיון הריגלי פילד את לוח התוצאות הראשון בעולם.

עד אז בענף הבייסבול שנחשב באותם ימים לפופולרי ביותר אצל הדוד סם היתה מזכירות שתפקידה היה לרשום את הנקודות על דף ולהצהיר על התוצאה בסיום. בקאבס חשבו שזה מיושן והכניסו אל תוך המגרש לוח תוצאות, כזה שמככב מאז בכל סרט ישן. את הלוח הפעילו כמובן בצורה ידנית ואנשי המזכירות עברו מרשימות על דפים ללוח חדיש ואיכותי. המהלך שנעשה באיצטדיון בשיקגו שיגע באותם ימים את כולם ואף גרם לקנאה אצל היריבים. לאחר כמה חודשים בלבד, הקולגות מבוסטון מיהרו להקים לוח תוצאות משלהם באיצטדיון הפאנווי פארק.

מאז עברו 90 שנה ואיתם גם הרבה חידושים טכנולוגיים, אלא שראשי הקאבס מסרבים ללכת הפעם עם הזרם ובטוחים שהעובדה כי בראשית המאה הקודמת הם סימנו את תחילת הקדמה מחייבת אותם לשמר את המסורת - לוח התוצאות שלהם הוא למעשה היחיד שנשאר עד היום לוח תוצאות ידני בעוד ששאר האיצטדיונים כבר מזמן עברו ללוח אלקטרוני. אגב, שיא נוסף ששברו שבקאבס הוא שהאיצטדיון הביתי שלהם הוא היחיד שאף חובט מעולם לא פגע בלוח התוצאות שלו וזאת בשל מיקומו הייחודי.

מתנה הולנדית

ב־1950 הגיעו נציגי חברת פיליפס ההולנדית אל איצטדיון אלפרד מקאפלין של קבוצת האדרספילד טאון מהליגה הראשונה באנגליה. ההולנדים שהגיעו לסיור באיצטדיון זכו לקבלת פנים של מלכים, ולאירוח נדיב במיוחד ואף צפו במשחק של הקבוצה המקומית מהאדרספילד

רגע לפני פתיחת המשחק החליטו ראשי החברה הטכנולוגית לאתגר את השחקנים ובעיקר את מנהלי המועדון כשהבטיחו להם מתנה ייחודית אם ינצחו את המשחק. השחקנים, שחשבו שמדובר במענקים כספיים, טרפו את הדשא ויצאו כשידם על העליונה. אלא שאז החברה ההולנדית הפתיעה והסבירה שלא מדובר בכסף אלא במשהו יקר ערך בהרבה. "אנחנו ניתן לכם במתנה את הלוח האלקטרוני הראשון אי פעם באיצטדיון ספורט בבריטניה ואפילו נדאג להתקין אותו במגרש".

בעלי הקבוצה האימתנית מבריטניה היו המומים ולא ידעו כל כך איך לאכול את המתנה, אלא שרגע אחרי שהמסך הותקן באיצטדיון הם הבינו עד כמה המתנה יקרת ערך. העיתונות בממלכה לא הפסיקה לדבר על הלוח החדש בהאדרספילד טאון, ויתרה מכך, על פי העיתונים, מתוך היריבה השנואה לידס יונייטד ואפילו מתוך אנפילד המיתולוגי נשמעו קולות של זעם על כך שהיריבה השנואה הצליחה להקדים אותם גם מחוץ לכר הדשא.

מאז, הקבוצה הידרדרה עד לליגה השלישית, אך עד היום כולם יודעים שמבחינה טכנולוגית האדרספילד טאון היא הראשונה שהכניסה את הקדמה לבריטניה.