הדרבי מעל הכל, גרסת בית הדין

האירועים האלימים בדרבי יעמידו את הפועל ת"א עונש חמור במיוחד. "המדינה עוד תתעורר ותזדעזע כשירצחו אותי, את טביב או את קורנפיין", אמר יו"ר ההתאחדות לוזון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הדרבי התל אביבי שלשום, בו ניצחה מכבי 0-1, לא היה אמור לעורר ניתוחים עם סיומו, בגין השפעתו המזערית מבחינה מקצועית. אלא שדקות הסיום, והרגעים הארוכים אחרי השריקה, בהם השתוללו שחקני הפועל תל אביב על הדשא ואוהדיה ביציעים, הטו את הכף. זו היתה שיחת היום: ההתפרעות של המורחקים סלים טועמה ואביחי ידין, שחזרו אל הדשא עם השריקה לסיום ולפחות האחרון עמד על סף תקיפת השופט מנשה משיח, אתו התעמתו גם בחדרי ההלבשה; לצד זה, שלל המוטות והחפצים שנזרקו מהיציעים האדומים לעבר המגרש, השופטים ושחקני מכבי, שבעצמם נכלאו בחדרי ההלבשה מחשש לפגיעה בהם. בתוך כך, פרצה אוהדת אדומה לכר הדשא.

שני אוהדים הורחקו מהמגרשים עד תום העונה וחמישה הורחקו לחודש. את העונש הכבד צפויים לספוג המועדון וכלל אוהדיו. ביום ראשון בבוקר תועמד הפועל לדין, כאשר ההערכות הן כי המועדון ייענש בצורה חמורה במיוחד.

דו"ח השופט לא גילה יותר מדי ביחס לפרטים שנחשפו באיצטדיון ועל גבי המרקע. משיח ציין כי מצת נזרק ופגע בראשו של אלירן עטר, שידין חסם אותו בגופו כשניגש לשלוף כרטיס אדום לעבר טועמה וששני השחקנים, במקום לצאת את גבולות המגרש, חדרו אל כר הדשא עם הסיום. "ידין רץ אלי באמוק", כתב השופט, "איש הפועל חסם אותו, ואלמלא כך הוא היה פוגע בי. מעולם לא ראיתי התנהגות כה מבזה משחקן. במשך 19 שנה במגרשים, לא נתקלתי באלימות כזו. ידין הלהיט את היצרים". משיח הוסיף בדו"ח כי ידין צעק לעברו בחדר ההלבשה: "אתה שופט בושה וחרפה, הבאת את ההחלטות מהבית".

ידין (בלבן) משתולל. התנהגותו שמה ככל הנראה חותמת על סיום דרכו בהפועל תל אביבצילום: ניר קידר

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים מספורט הארץ ישירות אליכם

המעורבים יועמדו לדין בגין שמונה סעיפים: הפועל תואשם בהתנהגות בלתי ספורטיבית, התפרעות אוהדים בנסיבות מחמירות והתפרצות לשדה המשחק. טועמה יואשם בהעלבת שופט והפרת סדר בנסיבות מחמירות. ידין יועמד לדין בגין ניסיון לפגיעה גופנית בשופט, הפרת סדר בנסיבות מחמירות והעלבת שופט בנסיבות מחמירות. הפועל סוחבת עמה עונש הפחתת שתי נקודות על תנאי בגין התנהגות שאינה הולמת והשמעת קריאות גזעניות.

בהתאחדות ובאיגוד השופטים שיערו אתמול כי גזר הדין יכלול הפחתת נקודות, מספר משחקי רדיוס והרחקה של ידין וטועמה. גורם באיגוד דיבר על עונש חמור יותר: "בית הדין יכול להחליט שנגמרו המשחקים ולהעניש את הפועל בהפחתת נקודות שתמנע ממנה להגיע למפעל אירופי, או להפחית נקודות בעונה הבאה, להוסיף לכך משחקי רדיוס או משחקים ללא קהל ולהרחיק את ידין למספר רב של משחקים, אפילו עשרה".

יו דאלאס, שופט העבר הסקוטי שמשמש יועץ לאיגוד, נכח בדרבי ואמור היה לעקוב אחר תיפקודו של משיח. דאלאס נדהם מהאירועים והחליט כי יעביר את רשמיו וייפגש עם השופט רק עם חזרתו לישראל בחודש הבא. דאלאס לא מצא פגמים משמעותיים בהתנהלותו של משיח. "משיח נמצא בקטגוריה הגבוהה באירופה, יש לו ציונים גבוהים ושם טוב", אמר יריב טפר, מנכ"ל האיגוד, "הוא שפט טוב במשחק. כל טענה נגדו ונגד צוותו יש בה כדי להפחית מההתנהגות האלימה של שחקני ואוהדי הפועל".

אבי לוזון, יו"ר ההתאחדות, הפנה אצבע מאשימה לעבר המשטרה והמפכ"ל רנ"צ יוחנן דנינו. לטענתו, המפכ"ל מעכב פגישה עמו בנוגע לענייני האלימות בכדורגל: "לא ייתכן שבמשך תקופה ארוכה אני קובע פגישה ומקבל הודעה על דחייתה מכל מיני סיבות. לא ייתכן שההתאחדות תתמודד עם נושא האלימות ללא סיוע משטרתי. יום אחד המדינה תתעורר ותזדעזע כשאיזה אוהד מטורף ירצח אותי, את אלי טביב או את איציק קורנפיין. אנשים נפגעים ובמשטרה אדישים. יום אחד עוד יגידו שהכתובת היתה על הקיר. לדייני בית הדין של ההתאחדות אני אומר - תמשיכו לקבל את ההחלטות בלי פחד".

טביב (מימין) בבלומפילד, שלשום. "לא אתן יד להתפרעויות"צילום: ניר קידר

גם בהפועל ת"א, כמתבקש, לא עסקו בהיבטים המקצועיים של ההפסד בדרבי. טועמה וידין הושעו עד ועדת המשמעת הפנימית שתיערך לשניהם מחר. נראה כי ידין, שגם כך היה מועמד להיחתך בקיץ, סיים את דרכו במועדון. "הוא פשוט בושה למקצוע", אמרו גורמים במועדון, "מגיע לו לחטוף. כמה שניסינו ליישר אותו, כלום לא עזר".

המאמן שירזי אמר לטועמה ולידין: "התנהגתם כמו אחרוני הפרחחים, ביזיתם את המועדון". שני השחקנים מסרו בהודעה משותפת: "לא היתה לנו כוונה לפגוע באף אחד, בטח לא במשיח. בסך הכל רצינו להבין על מה הורחקנו. אנחנו מתנצלים על מה שאירע, זה קרה בלהט המשחק". בהמשך הבהיר המאמן לשחקנים כולם: "מהיום כל כרטיס צהוב מיותר על דיבורים עם השופט יגרור קנס של 500 דולר וכרטיס אדום טיפשי יגרור קנס של 1,000 דולר".

הבעלים אלי טביב, שהיה בעצמו מוקד להאשמות האוהדים במשחק, לא נשאר אדיש לאירועים. את חלק מהקנסות שצפוי המועדון לספוג הוא מתכוון לגבות מידין ומטועמה. "אני מתנצל בפני כל מי שחזה באירועים המזעזעים", אמר, "שתקתי כשהבריונים פעלו נגדי, אבל לא אתן יד להתפרעויות שפוגעות בקבוצה".

גם במכבי הירבו לעסוק באירועי שלשום. כמה משחקני הקבוצה ביקרו בבית החולים וולפסון את סיון צוקרמן, אוהדת הקבוצה שנפגעה מפצצת התאורה שנורתה מכיוון יציע אוהדי הפועל. צוקרמן סובלת מפגיעה באצבעות ידה. מכבי חנכה את מתחם מחלקת הנוער בקרית שלום, שייקרא על שמו של הבלם המנוח אבי כהן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ