אז למה סבע לא בא?

מה שמספיק לראשות טבלת הכיבושים לא מספק את אלי גוטמן, המאמן הלאומי. המספרים של אחמד סבע מחייבים זימון לנבחרת, אך גילו, 31, עלול למנוע זאת

משה הרוש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה הרוש

אחרי הצמד של אחמד סבע ב-0-3 מול מכבי תל אביב בשבת, כולם מוכנים להמר שבקרוב ילבש חלוץ מכבי נתניה את מדי הנבחרת. ברור שאלי גוטמן, המאמן הלאומי, יתקשה להתעלם מהמספרים של סבע - 18 שערים וארבעה בישולים - שמבטאים מעורבות שלו בחצי מ-44 כיבושי הקבוצה.

החסם היחיד הוא גילו של סבע, 31, מה שמנע ככל הנראה את זימונו למשחק הידידות מול אוקראינה בחודש שעבר. "אין הסבר אחר", סבור חלוץ העבר זאהי ארמלי, "גוטמן מעדיף כנראה לבנות על שחקנים צעירים יותר. לא חושב שצריך לתת משקל לגיל, רק היכולת והכושר של השחקן צריכים לקבוע. סבע החלוץ הכי טוב בארץ, הוא נמצא בכושר שיא וחייב להיות בנבחרת".

הרכבת הסגל למשחק מול אוקראינה (הפסד 3-2) נבעה מעבודת מעקב נרחבת, אמר אז גוטמן. הפרמטרים לזימון, על פי המאמן, לא כללו רק את כושרו של שחקן בזמן נתון, אלא גם רצון לאזן בין ליגיונרים למקומיים ובין ותיקים לצעירים ולהביא בחשבון את מרכיבי האישיות של השחקנים. גוטמן האמין כי למלך השערים של ליגת העל לא היה מקום באותה נקודת זמן. החולייה ההתקפית שלו כללה את עומר דמארי, תומר חמד, טל בן חיים, אליניב ברדה ובן שהר.

אחמד סבע . כבש את שער הניצחון המפתיע של נתניה בקרית שמונהצילום: נמרוד גליקמן

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים מספורט הארץ ישירות אליכם

"השיקולים בנוגע לזימונים הם מורכבים", מעיד אלי אוחנה, מאמן נבחרת הנוער, "לא כל שחקן שמצטיין בליגה יצטיין בהכרח גם בנבחרת. גוטמן אמר שהשתדל לאזן בין הליגיונרים לבין שחקני הליגה. ברמה העקרונית, לגיל יש משקל גדול, אבל לא בצורה גורפת. עקרונית, עד גיל 32 לא צריכה להיות מניעה לקבל זימון. 32 זה גיל שמשנה בצורה משמעותית את התמונה. קשה לייצר המשכיות בגיל הזה.

"בכושרו הנוכחי, קשה לי להאמין שיתעלמו ממנו. סבע אולי ראוי לזימון נקודתי למשחק כזה או אחר, אבל קמפיין שלם הוא עניין אחר". אוחנה כבר היה שם. אחרי שהודיע על פרישה יזומה מהנבחרת, גילה אוחנה בגיל 32 יכולות שעוררו קמפיין תקשורתי נרחב לזימונו המחודש. המאמן שלמה שרף חשב במשך תקופה ארוכה כי אין לו צורך בחלוץ בית"ר ירושלים. לשיקולים נכנסו גם עניינים אישיים מול השחקן. "חזרתי בסוף לנבחרת", נזכר אוחנה, "רק כי הופעלו עלי ועל שלמה לחצים מכל הכיוונים. ביקשו ממני לחזור, למרות שחשבתי שמיציתי. הגיל שלי בוודאי נלקח בחשבון. סבע נותן עונת שיא ואני מאמין שלכינוס הבא הוא יוזמן, רק קשה לי להאמין שיכולה להיות לזה המשכיות".

זה לא רק הגיל. על העמדה שלו, כפי שניתן ללמוד מרשימת החלוצים שכן זומנה לסגל מול אוקראינה, מתחרים רבים. רובם - שלושה מתוך החמישה - מתהדרים בתואר "ליגיונר". "השיקול היחיד צריך להיות כושרו של השחקן לעומת האחרים", סבור יצחק שום, עוזר מאמן הנבחרת לשעבר, "לגיל ודאי לא צריכה להיות משמעות, אלא אם שני שחקנים נמצאים בכושר משחק דומה, ואז עדיף ללכת עם הצעיר יותר. סבע, בכושרו הנוכחי, ראוי. לדעתי הוא לא זומן רק כי יש המון חלוצים טובים, רובם ליגיונרים שמתאמנים ומשתפשפים ברמות הגבוהות. סבע בכושר שיא, אבל לא בטוח שמה שעובד בליגה יעבוד גם בנבחרת".

במכבי נתניה משוכנעים כי בחודש מאי, במחנה האימונים של הנבחרת באוסטריה, יזכה סבע לזימון. "גוטמן ראה אותו המון פעמים", טוען המנכ"ל קובי בלדב, "אין לי ספק שהוא לא יתעלם ממנו. אין היום חלוץ טוב ממנו בארץ". כמו בלדב, גם סבע מחכה למאי: "אין שחקן שלא חולם להגיע לנבחרת. לא התפקיד שלי לשפוט אם מגיע לי. ציפיתי לקבל זימון, אבל אני מכבד את ההחלטות של המאמן. אמשיך לעבוד קשה כדי להוכיח שאני ראוי ולקוות שזה יבוא. אני נמצא בכושר שיא בקריירה והגיל שלי לא אמור להשפיע. יש בעולם לא מעט כוכבי נבחרות בני 36-37. אתאכזב אם לא אגיע לנבחרת, אבל זה לא ישפיע על המשחק שלי. הנבחרת היא עוד שלב שאני רוצה להגיע אליו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ