יותר מ-300 אוהדי בית"ר תקפו עובדים ערבים בקניון מלחה

למרות תיעוד האירוע במצלמות האבטחה, אף חשוד לא עוכב לחקירה. במשטרה טוענים: אף אחד לא הגיש תלונה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

יותר מ-300 אוהדי קבוצת הכדורגל של בית"ר ירושלים תקפו השבוע כעשרה עובדים ערבים בקניון מלחה בבירה. רק לאחר כ-40 דקות שבהן התעמתו האוהדים עם העובדים, תוך השמעת קריאות גזעניות, הצליחו המאבטחים והשוטרים שהוזעקו למקום להביא לסיום התגרה, שפרצה בכמה אזורים בקניון. אף על פי שמצלמות האבטחה תיעדו את כל ההתרחשות, איש לא עוכב לחקירה. במשטרה טוענים: לא הוגשה אף תלונה.

ביום שני, בסביבות השעה עשר בלילה - לאחר שבית"ר ירושלים זכתה בניצחון על בני יהודה תל אביב - החלו האוהדים, רובם בני נוער, לנהור אל עבר מתחם המזון בקומה השנייה בקניון. עדי ראייה סיפרו ל"הארץ" כי האוהדים קראו לעבר העובדים הערבים "מוות לערבים", ו"מוחמד מת" ושרו שירים בעלי אופי גזעני. כמה אוהדים גם ירקו לעבר שלוש נשים ערביות שישבו שם עם ילדיהן.

"החגיגה בהתחלה היתה לגיטימית", אומר קצין האבטחה של הקניון, אבי ביטון. "לא היה משהו חריג, איזו השתוללות. הם שרו שירי אוהדים". ביטון שלח שלושה מאבטחים כדי למנוע מעשי אלימות. כמה דקות לאחר מכן, שלושת המאבטחים כבר לא הספיקו. "היתה פה כמות אנשים שלא ראיתי בעבר", מספרת א', עובדת בחנות בגדים סמוכה. "הם עמדו על כיסאות, על שולחנות, איפה לא. עשו רעש נוראי, צעקו ‘מוות לערבים', נופפו בצעיפים ושרו שירים בצרחות".

תיעוד האירוע במצלמות האבטחה. הקניון פונה ממבקרים

לאחר דקות ארוכות שבהן ספגו העובדים את הקריאות המשפילות ללא תגובה, ניסו להפחיד את האוהדים ונופפו לעברם במקלות של מטאטא. אולם התיעוד של סרטוני האבטחה מראה כי בתוך שניות התנפלו האוהדים על העובדים הערבים, ובמהרה גלש העימות לאלימות, שבתוך דקות ספורות התרחבה לכמה מוקדים בקניון.

צפו בהתפרעות אוהדי בית"ר ביום שני שעבר (19.3.12). מתוך יוטיוב

"הם תפסו כמה מהעובדים ופוצצו אותם במכות", סיפר יאיר, בעל מאפייה במתחם המזון. "זרקו אנשים לתוך חנויות, השליכו אותם על שמשות, אני לא מבין איך לא התנפצה אף שמשה, אגרופים, בעיטות, מה לא". לדבריו, כעשרים מהמתפרעים "נתנו לעובד ניקיון מכות. מסכן, אח שלו שעובד פה בפיצה יצא וניסה להתעמת איתם. גם הוא חטף".

"איך אתה יכול לראות דבר כזה ולא לעשות כלום?", אומר אכראם, תושב הרובע המוסלמי בעיר שעובד בקניון והיה עד לאירועים. "זה היה ממש לינץ' המוני, שלוש מאות אוהדים נגד ארבעה עובדים שלי", סיפר מוחמד יוסוף, אחראי משמרת בחברת הניקיון "אור-אורלי", הפועלת במקום.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות אליכם

חלק מהאוהדים קפצו אל אזורי העובדים בתוך המסעדות השונות במתחם וביקשו סכינים ומקלות כדי להילחם. ביטון שראה כי האירוע יוצא משליטה שלח עוד מאבטחים לזירת העימותים והזעיק את המשטרה.

רק לאחר כ-40 דקות של התפרעות, הצליח כוח המשטרה - שכלל כוחות יס"מ ומג"ב - יחד עם מאבטחי הקניון לסלק את האוהדים המתפרעים.

עם זאת, ואף על פי שהאירוע כולו תועד במצלמות האבטחה, איש לא עוכב לחקירה. במשטרה אומרים כי הסיבה לכך שאף אחד מהמעורבים לא הגיש תלונה. עובדי המקום שנפגעו באירוע קיבלו טיפול במקום, אולם סירבו להתפנות לקבלת טיפול בבתי חולים.

בעקבות האירועים פינתה ההנהלה את הקניון וסגרה אותו קצת לאחר השעה 22:30, שעה וחצי לפני שעת הסגירה המתוכננת. "לא ראיתי התפרעות כזאת בכל השנים שאני עובד פה", אמר ל"הארץ" מנכ"ל קניון מלחה, גדעון אברהמי. "אירוע מביש, מזעזע, גזעני, נורא".

מהנהלת הקניון נמסר כי במשטרה הבטיחו כי מעתה ואילך יתגברו את האבטחה סביב המרכז הקניות בזמן משחקים של בית"ר ירושלים. ביחידת האבטחה של הקניון אומרים דברים דומים. "זה בהחלט אירוע יוצא דופן של אוהדי בית"ר", אומר ביטון. "אני קב"ט כבר שש שנים ולא זוכר אירוע כזה. הסקנו מסקנות, ומעכשיו בכל משחק ניערך בצורה שונה ממה שנערכנו עד כה. גם אנחנו נעבה את מערך האבטחה לפני משחקים של בית"ר".

יום לאחר התקיפה כינס מנכ"ל הקניון אברהמי את עובדיו הערבים והתנצל בפניהם. "הוא אמר שהוא מצטער שזה קרה לנו ושזה לא יקרה שוב", מספר אכראם, שנכח בשיחה. מהנהלת בית"ר נמסר בתגובה: "אנו מגנים כל מקרה אלימות ונותנים לגורמים המוסמכים לטפל במקרים שכאלה".

זהו אינו העימות האלים הראשון בין אוהדי בית"ר ירושלים לערבים. בחודש מארס בשנה שעברה הגישה פרקליטות מחוז ירושלים כתבי אישום נגד שלושה מאוהדי הקבוצה - על תקיפת שני פועלים ערבים בחדר השירותים ביצע המזרחי של איצטדיון טדי.

על פי כתב האישום, השלושה - קטין ושני בגירים - באו לאצטדיון כדי לצפות במשחק של קבוצתם. כמה דקות לפני מחצית המשחק שמעו צעקה "יש ערבים בשירותים" ונכנסו לחדר. נוסף להם באו למקום כ-15 אוהדים נוספים. הם סגרו את הדלת והחלו להכות את העובדים בכל חלקי גופם. השלושה הואשמו בתקיפה בנסיבות מחמירות ממניע של גזענות.

מקואליציית הארגונים החברתיים 'שותפות שראקה' נמסר בתגובה כי "ההשתוללות הגזענית והתקיפה של עובדים ערבים בקניון מלחה היא עוד אירוע של 'תג מחיר' נגד ערבים. הדעת לא יכולה להכיל תקיפה מתלהמת ומאיימת כמו זו של המתפרעים, וכל שנותר הוא להניח כי אם היה המדובר בתקיפה גזענית מסוג זה נגד יהודים, היו ננקטות כל הפעולות החוקיות הנדרשות נגד הפורעים. מתוך שאין זו הפעם הראשונה בה אוהדי בית"ר ירושלים משתלחים בגזענות נגד ערבים, אנו ממליצים לראשי הקבוצה ללמד את חלק מאוהדיהם דמוקרטיה מהי, ולחנך אותם על זכויות מיעוט בדמוקרטיה ועל ערכים של שוויון. בתוך כך, יש לתהות מדוע לא ננקטו הפעולות הנדרשות על ידי המשטרה נגד הפורעים ומדוע לא נשמעה הודעת גינוי מצד ראש הממשלה והשר לביטחון פנים נגד השתוללות גזענית זו. על ראש הממשלה לזכור כי באחריותו להבטיח את שלומם וביטחונם של כלל אזרחי ישראל, יהודים וערבים כאחד". עוד הוסיפו בארגונים כי "יש לזכור כי המרחק בין התפרעות גזענית לבין פגיעה בחיים קטן מהמשוער".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ