המפכ"ל: תקלה בתפקוד המשטרה בחקירת אוהדי בית"ר

במטה הארצי של המשטרה ביקרו את העיכוב בפתיחת החקירה בעקבות האירועים האלימים בקניון מלחה. "נגיע לכל מי שהתפרע, ונמצה אתו את הדין"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

כשבוע לאחר שאוהדי בית"ר ירושלים התפרעו בקניון מלחה בעיר, השמיעו קריאות גזעניות נגד ערבים ולפי החשד גם תקפו עשרה עובדי ניקיון ערבים, החליטה אתמול משטרת מחוז ירושלים לפתוח בחקירת האירוע. לאחר ההתפרעות, שנחשפה ביום שישי האחרון ב"הארץ", המשטרה לא עיכבה איש לחקירה בטענה שלא הוגשו תלונות על התקרית.

במטה הארצי מתחו ביקורת על העיכוב בפתיחת החקירה. הפרסומים אף גרמו למבוכה רבה בלשכתו של המפכ"ל, רב ניצב יוחנן דנינו, שעודכן על ההתפרעות רק באמצעות התקשורת והדגיש כי המשטרה היתה יכולה לפעול מהר יותר. "ייתכן שבימים הראשונים היתה שם תקלה בהתנהלות", אמר דנינו, "אין לנו שום כוונה לוותר. נגיע לכל מי שהתפרע ועבר על החוק, ונמצה אתו את הדין". בתוך כך, התבקש מפקד מחוז ירושלים, ניצב ניסו שחם, לנהל תחקיר של האירוע בניסיון להבין מדוע השוטרים לא פעלו נגד המתפרעים וכיצד התקרית לא הובאה לידיעת בכירי המשטרה.

"המשטרה רואה בחומרה רבה את המקרה ומקדישה מאמצים להבאת גורמים משני הצדדים לדין", הודיעה אתמול משטרת ירושלים. במחוז אמרו כי לא פתחו בחקירה מייד, משום שכאשר השוטרים הגיעו לקניון רוב האוהדים כבר התפזרו, ולכן התקשו להעריך את חומרת האירוע.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים מספורט הארץ ישירות אליכם

במשטרה טענו עוד כי עובדי הניקיון שהותקפו סירבו להגיש תלונה, וכך הם נמנעו מפתיחת חקירה. למרות זאת, סעיף 59 לחוק סדר הדין הפלילי קובע כי במקרה שכזה המשטרה נדרשה לפעול בצורה אחרת. "נודע למשטרה על ביצוע עבירה, אם על פי תלונה ואם בכל דרך אחרת, תפתח בחקירה", נכתב בחוק.

אתמול בבוקר פנתה המשטרה להנהלת הקניון וביקשה לקבל את סרטוני האבטחה המתעדים את האירועים. לקניון הגיעו חוקרי משטרה בבגדים אזרחיים, שפנו לעובדי הניקיון שהותקפו על פי החשד בתקרית, וביקשו שיבואו עמם לתחנת מוריה כדי למסור עדות. במקביל, מנסים החוקרים להגיע לאוהדים שתקפו לכאורה את העובדים ותועדו במצלמות האבטחה, ולזמן אותם לחקירה.

כפי שדווח ב"הארץ", ההתפרעות התרחשה ביום שני בשבוע שעבר, בתום משחק בין בית"ר ירושלים לבני יהודה באצטדיון טדי, הסמוך לקניון מלחה. כמה מאות אוהדים הציפו את מתחם המזון המהיר בקניון, פרצו בשירה והשמיעו קריאות גזעניות, בהן "מוות לערבים" ו"מוחמד מת". מתיעוד מצלמות האבטחה של הקניון עולה כי האירוע נמשך דקות ספורות, ובסופו התקרב אחד העובדים הערבים לאוהדים כשבידו מקל מטאטא, בניסיון לסלק אותם מהמקום. האוהדים החלו תחילה להתפזר, אולם לאחר מכן רדפו אחר העובד שברח מהם. בסרטון "אוהדי בית"ר בקניון מלחה", המופיע באתר יוטיוב, נראות התפרעות האוהדים והקריאות שהשמיעו במתחם המזון המהיר. במשטרת מחוז ירושלים טענו, כי הגיעו לקניון ארבע דקות בלבד לאחר שמאבטחי המקום הזעיקו אותם. אולם ביחידת האבטחה של הקניון הוסיפו להפנות אתמול אצבע מאשימה כלפי המשטרה, שלטענתם התעכבה ושלחה כוח שוטרים מצומצם שלא הצליח להשתלט על האוהדים המתפרעים. ביחידת האבטחה אמרו אתמול ל"הארץ" כי רק לאחר שהדגישו בפני המשטרה את חומרת ההתפרעויות נשלח לקניון כוח גדול יותר של שוטרים, בהם אנשי יס"מ ולוחמי מג"ב, שפיזרו לבסוף את המתפרעים. "לקח למשטרה 40 דקות להגיע להגיע למלחה ולפזר את האוהדים שהתפרעו פה", טען גורם ביחידת האבטחה, "הם טוענים שלא ידעו שהאירוע חמור, אז למה הם שלחו כוחות גדולים?". הנהלת הקניון הורתה אתמול לעובדים שלא להתראיין בעניין ההתפרעות, מחשש לפגיעה בחקירה, אולם כמה מהם, ששוחחו עם "הארץ", סיפרו כי המהומות חרגו ממתחם המזון והתפשטו לחלקים נוספים בקניון.

ביקורת על טיפול המשטרה בדרבי בת"א

לצד הביקורת על טיפול מחוז ירושלים בהתפרעויות אוהדי בית"ר בקניון מלחה, גם במשטרת מחוז תל אביב מתחו ביקורת על תפקוד מרחב יפתח ומפקדו, ניצב משנה דוד גז, בדרבי התל אביבי שהסתיים בצורה אלימה לפני כשבועיים. גורמים במחוז טענו כי חוסר התגובה של מפקד המרחב כלפי התפרעות האוהדים בתחומי המגרש גרמה למהומות האלימות לצאת משליטה.

חוק הספורט קובע כי כאשר הופך אירוע ספורט למהומה אלימה רשאי מפקד המשטרה במקום לנהל את האירוע בניסיון לסיימו. גורמים בכירים במשטרה טענו כי גז לא פעל כנגד אוהדים בקהל שזרקו לעברו מקלות. "לא היתה סיבה לכך שמפקד הכוח לא יקח אחריות ויעלה עם כמה שוטרים למגרש כדי שיעצרו אוהדים שהשליכו מקלות", אמרו במחוז תל אביב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ