כך נראית שירת הברבור של אלישע לוי בחיפה

אכזבה מהשקעת השחקנים, השקעה והתלהבות באימונים והתקווה לסיים את התקופה עם גביע; ימיו האחרונים של המאמן בקרית אליעזר

משה הרוש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה הרוש

מרחק דו קרב פנדלים הפריד לפני פחות משבועיים בין העפלה לרבע גמר גביע המדינה להדחה של מכבי חיפה מהמפעל. זו אומנם היתה "כולה" הפועל כפר סבא, אך חניכיו של אלישע לוי ירקו דם על הדשא מול היריבה מהליגה הלאומית. 120 דקות של כדורגל עלוב ואפס שערים, זה מה שראו כולם באותו משחק.

למאמן מכבי חיפה לא היו הרבה שפנים לשלוף מהספסל כדי להביא את השינוי לו ייחל. הקפטן שלו יניב קטן סיים זה מכבר לשבת שבעה על מות אחותו ונעדר ממצבת כוח האדם של הקבוצה. לוי מאוד רצה את קטן לידו באותם רגעים. עוד לפני המשחק הוא קיווה כי קטן לפחות יישב על הספסל ויישלף משם בעת הצורך. בשיחה בין השניים הבין לוי לליבו של השחקן וקיבל בהכנעה את החלטתו להחמיץ את המשחק. קטן הבהיר כי יהיה זמין למשחק הבא, מול בני סכנין.

"אלישע מאוד רצה שקטן יהיה במשחק הזה", נזכר גורם בקבוצה, "מנטאלית קטן באמת לא היה אפקטיבי ואפשר היה להבין אותו, אבל זה לא שינה את העובדה שאלישע קיווה לראות אותו בספסל". חיפה נחלצה בעור שיניה מהמפגש הזה עם העפלה אחרי דו קרב פנדלים.

אלישע לויצילום: קידר ניר

יש מי שמחבר בין החלטתו של הקפטן להתאוורר באותו משחק גביע לעובדה כי "שחקנים כבר לא מתאבדים בשביל המאמן", כהגדרת גורמים במועדון, עקב ההערכה הגוברת שהרומן בין לוי לחיפה יסתיים בתום העונה. "אם שחקנים היו חושבים שלוי ימשיך גם בעונה הבאה", ביטאו במועדון את הלך הרוח השורר בקבוצה, "הם לא היו מוותרים לעצמם בכזאת קלות ועושים מאמץ יותר גדול להקריב מעצמם". גם אל אוזניו של המאמן הספיקו ההערכות הללו להגיע לפני זמן לא רב, אולם הוא העדיף להדוף אותם בביטול מוחלט.

לפי תפיסתו, שחקנים - אם התופעה אכן קיימת בקבוצה בתקופה הזו – מוותרים לעצמם ומעגלים פינות רק בשל העובדה כי "הקבוצה איבדה עניין בליגה מזמן ומתמודדת עם היעדר מתח", כפי שתיאר זאת באוזני מקורביו. לוי אף ציין בפני אנשיו כי נחשף לאחרונה למחקרים, לפיהם קיימת קורלציה בין חוסר מתח בליגה לנכונותם של השחקנים להתעלות על עצמם מנטאלית ולהתגבר על גורמים כאלה ואחרים שגוררים את היעדרותם ממשחקי הקבוצה.

לעובדה כי כולם בחדר ההלבשה משוכנעים שבעונה הבאה ינחת מאמן חדש – ראובן עטר, אם יעקב שחר לא יחליט להפתיע ברגע האחרון – אין כל קשר לרמת ההשקעה והמאמץ של השחקנים, כך מאמין לוי. אשרי המאמין.

התבוסה 4:1 להפועל תל אביב התקבלה במורת רוח גדולה במסדרונות המועדון. הבעלים יעקב שחר אמנם לא נכח בעת המשחק, אך הדיווחים שקיבל אודות יכולת השחקנים באותו משחק, לא עברו ליד אוזנו. סיפרו לו על אדישותם של השחקנים, היעדר רוח הקרב שגילו במשחק, חוסר אמביציה ורמת מוטיבציה שנשקה לגובה הדשא. שחר הגיע יומיים אחרי המפלה למתחם האימונים במטרה לנער את כולם, לפני שיהיה יותר גרוע. היה לו מסר אחד ברור ונוקב לשחקנים. "מי שחושב שמובטח לו מקום פה בעונה הבאה", אמר להם באותה אסיפה, "טועה. כולכם תצטרכו להוכיח שאתם ראויים להיות במועדון הזה. כל אחד מכם יימדד בתקופה הזו על פי היכולת שלו במגרש. כדאי לקחת את עצמכם בידיים ואת עתידכם במועדון הזה. אלישע לוי ספג קריאות וקללות מהיציעים וזה רק באשמתכם".

בכך, למעשה, רצה בעל הבית להבהיר לכולם כי המאמן אולי לא ימשיך ויכריע את עתידם המקצועי של השחקנים לעונה הבאה, אך עיני האח הגדול משקיפות על כולם מלמעלה. גם השחקנים הבינו כי שחר צופה בהם ועוקב אחרי כל אחד מהם. לוי אולי לא יהיה הסמכות המקצועית, אך עתידם בקבוצה בכלל נתון בידיו של הבוס. "זה לא רק שחר", סיפר אחד השחקנים, "יש גם את אריק בנאדו (מאמן ההגנה) שאמור להמשיך ולמילה שלו גם תהיה השפעה על המשך דרכם של שחקנים, גם כאלה שמחזיקים בחוזה לעוד עונה".

ובכל זאת, רבים מעידים כי הקבוצה מתנהלת בשבועות האחרונים "על אוטומט", כפי שתיארו זאת במועדון. "הכל עובד ברוטינה נטולת שמחה, נטולת תשוקה וחסרת מוטיבציה. אנשים באים לאימונים, מדפיסים כרטיס והולכים. כולם כמו מכונות, אין צחוקים, אין התלהבות. הכל מתנהל באדישות ושאננות. עוד הפסד, פחות הפסד, הכל סתם פרווה".

בחיפה לא מייחסים זאת לסוף עידן לוי הקרב במועדון, אך בהחלט משוכנעים כי "לעובדה הזו יש השפעה מסויימת. הרי ברור לכולם כי אם אלישע היה ממשיך שחקנים לא היו מרשים לעצמם להוריד רגל מהגז ולעגל פינות". עיגול הפינות מתבטא בעיקר בסדרת הפציעות הארוכה של שחקנים, שמביאות להשבתתם ממשחקים. לא פעם ניסה לוי לשוחח עם שחקנים כמו חן עזריאל, עידן ורד, יחיא סיידו ומוחמד גדיר, כדי לשאול לשלומם ולבחון את האפשרות כי יעמדו לרשותו, למרות תלונותיהם על כאבים.

הוא אומנם לא חושד כי השחקנים מביימים פציעות וכאבים, אך בהחלט משתדל "ללמד אותם איך להתגבר מנטאלית על פציעות ואיך להתעלות על עצמם ולא לוותר כל כך מהר", כפי שסיפר בשיחות סגורות.

לזכותו של לוי ייאמר כי בכל הקשור לרמת ההשקעה האישית שלו, אין ולו ירידה קטנה. "הוא לפחות מנסה לתת דוגמא אישית בתקווה להדביק את כולם בהתלהבות", סיפרו בסביבתו של המאמן. האסיפות הטקטיות שלו עדיין מפורטות ומושקעות. התנהלותו עדיין מקצוענית ומאומצת. "עליו לא רואים שום שינוי", סיפר אחד השחקנים, "הוא מנסה לשדר לכולם התלהבות ונחישות. גם באימונים אין שום עיגול פינות או ירידה ברמה".

הדבר היחיד שאולי השתנה, אלו השיחות האישיות הרבות שנהג לוי לקיים עם שחקניו, אם בשיחות אקראיות על הדשא במהלך האימונים ואם בשיחות עימם במשרדו. "רוב השיחות שלו", אומרים בקבוצה, "עוסקות במצבם הבריאותי של השחקנים והתעניינות לשלומם". עד לפני מספר חודשים היו שיחותיו של המאמן עם הקפטן במהלך האימונים דבר שבשגרה, לאחרונה חלה ירידה משמעותית בתדירות ועומק השיחות ביניהם. גם קטן, כנראה מבין, שזוהי שירת הברבור של לוי בקבוצה. ועם זאת, ישנם גם קולות בקרב השחקנים שמבטאים רצון עצום "לתת לאלישע לסיים את העונה והתקופה במועדון עם טעם מתוק", בדמות של גביע. אבל לא רק בשבילו, אלא גם בשבילם. ובשביל עתידם. הרי, שחר, כידוע, משקיף מלמעלה ומסמן מי לחסד ומי לשבט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ