תמיר כהן
משה בוקר

שחקן הפועל חיפה, עלי חטיב, הוכה בפניו במהומה שפרצה הערב (שבת) עם שריקת הסיום במשחק בין קבוצתו למכבי פתח תקוה באצטדיון המושבה. חטיב איבד את הכרתו וטופל במשך כעשרים דקות על ידי אנשי מגן דוד אדום עד שפונה לבית החולים בילינסון בפתח תקוה. מעדויות הנוכחים באירוע וממצלמות הטלוויזיה עולה כי התוקפים הם עמי גניש, מאמן השוערים של מכבי פתח תקוה, שנגח בחטיב, ויגאל ממן, העובד במועדון בתפקיד רשמי. כתוצאה מהנגיחה בפניו של חטיב, הוא איבד את הכרתו וכמה משיניו נשברו. ממן בעט בפניו של חטיב כשהוא שכוב על כר הדשא.

מיד אחרי שריקת הסיום למשחק בו כבשה מכבי פתח תקוה שער ניצחון (1-2) דרמטי בבעיטה חופשית בדקה ה-94, פרצה מהומה בין שחקני שתי הקבוצות ואנשי הספסלים. כובש השער דני פרדה החליף מהלומות עם שחקנים של הפועל חיפה, בהם חטיב ויובל אבידור. עשרות בני אדם נכנסו למגרש, בהם אנשי הנהלה, אנשי הספסל של הקבוצות וסדרנים. עם פציעתו של חטיב וההבנה כי מדובר בפגיעה רצינית, נרגעו המהומות.

ממשטרת פתח תקוה נמסר כי זהות שני החשודים בתקיפת עלי חטיב ידועה והשניים קיבלו הודעה להתייצב בתחנה. עוד נמסר כי בלשים יצאו למקום מגוריהם ולמקומות נוספים בהם השניים עשויים להימצא. הם צפויים להיחקר ויוחלט האם להביאם לדיון בהארכת מעצר או להסתפק בהמשך טיפול כשהם בביתם. המשטרה ביקשה מהצלמים שהיו במקום לקבל את הסרטונים כדי לנסות ולזהות בדיוק מה אירע במהלך אירוע התקיפה.

שופט המשחק, אסף קינן, שלף בסיום המשחק שלושה כרטיסים צהובים בעקבות הקטטות שהיו גם בין שחקני הקבוצות עצמם. סטפן דקנוביץ' וגל הראל מהפועל חיפה הורחקו, כמו גם דני פרדה ממכבי פתח תקוה.שופט המשחק אסף קינן אמר בתום המשחק: "ראיתי הכול וארשום הכול, אני לא יודע אם מי שפגע בעלי חטיב הוא איש הנהלה של מכבי פתח תקוה אבל אני אדע לזהות אותו".

5 מתוך 5 |
הקטטה באיצטדיון המושבהצילום: קובי אליהו
1 מתוך 5 |
איש מכבי פ"ת בועט בחטיב השכוב על הרצפהצילום: קובי אליהו
2 מתוך 5 |
עלי חטיב מטופל בידי אנשי מד"אצילום: קובי אליהו

בואו לדבר על האלימות במגרשי הכדורגל בעמוד הפייסבוק של ספורט הארץ

בהפועל חיפה הודיעו כי הם מתכוונים להגיש תלונה במשטרה. סמנכ"ל הקבוצה, בועז גולן אמר כי "זה אירוע חמור מאוד זה לא כדורגל מה שראינו היום. מעבר לכך, אנו מתכוונים לדרוש הורדת נקודות למכבי פתח תקוה, זו לא פעם ראשונה שהם מתפרצים, רק שהפעם זה נגמר בצורה קשה. לאירוע הזה יש הרבה עדים והוא יטופל בצורה קשה. שחקנים העידו כי זו היתה התקפה מטורפת. לא נעבור על סדר היום". לקבוצה יש עונש על תנאי בבית הדין של ההתאחדות לכדורגל בגין התפרצות למגרש.

עמוס לוזון, יו"ר מכבי פתח תקוה אמר בסיום: "אני לא יודע מה קרה כאן, אבל במקום שנחגוג ונשמח, יש כאן אירוע. אני לא יודע עדיין מה הוביל למה, אבל אני מבטיח שאבדוק לעומק". במכבי פתח תקווה הוסיפו כי במידה ויתברר כי התוקף או התוקפים הם בעלי תפקיד במכבי פתח תקווה, מלבד הטיפול של המשטרה, הם יפוטרו לאלתר מהמועדון.

"מההתאחדות לכדורגל מסרו בתגובה: "מדובר באירוע אלים וחמור ביותר שיש לטפל בו במלוא החומרה והענישה. אנחנו מאחלים החלמה מהירה לעלי חטיב ומתפללים לשלומו. אנחנו מקווים שהמשטרה ובתי המשפט יטפלו בעניין במלוא חומרת הדין ועם כל הכלים שעומדים לרשותם".

מאמן הפועל חיפה היה בהלם מהאירועים על כר הדשא. "אני מקווה שזה יגמר טוב, כרגע זה לא נראה טוב. אני ירדתי למטה והבנתי שמישהו בעט בעלי חטיב בפנים וברח. לא יכול שפתאום בנאדם התאדה מהאצטדיון. אנחנו משתדלים שלא לדבר עם קוונים ושופטים כדי להתסיס את הקהל אבל לא יכול להיות מצב אלימות כזאת במגרש. אני רק מתפלל לשלומו של עלי עכשיו".

בנין היה נסער מהאירועים. "גם ככה המדינה שלנו סובלת מלא מעט דברים שלא תלויים בנו. זה פשוט גועל נפש שאדם שנמצא בסביבה של שחקנים ומגיע למצב כזה של אלימות. מה צריך לעשות נגד זה? אני כבר לא מצפה לכולם. זה הזכיר לי את מקרה מני לוי, לדבר עם שחקן שלך וכשהוא לא מגיב זה לא נתפש".

בסוף השבוע נודע כי משטרת ירושלים עיכבה לחקירה בימים האחרונים 16 אוהדי בית"ר ירושלים בחשד שהיו שותפים לתקיפת העובדים הערבים בקניון מלחה בשבוע שעבר. עשרה אוהדים שוחררו בתנאים מגבילים,בעוד על ששת הנותרים נאסר להיכנס למגרשי כדורגל עוד תום העונה ובמשך שתי העונות הבאות. על פי החלטת בית המשפט בירושלים, השישה יחויבו להתייצב בתחנת המשטרה הקרובה לביתם בעת המחצית במשחקיה של בית"ר. בנוסף, השישה שוחררו בערבות עצמית בסך 3,000 שקלים וכן חויבו בהפקדת 500 שקלים נוספים.

במרחב מוריה במשטרת ירושלים אמרו כי ימליצו להעמיד לדין את ששת האוהדים, חמישה מהם קטינים, בגין תקיפה וקריאות גזעניות. עם זאת, במשטרה הדגישו כי החקירה עדיין נמשכת.

השתתפו בהכנת הכתבה: משה הרוש ויניב קובוביץ

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ