כך תיראה המלחמה נגד האלימות במגרשים

הקטטה בין הפועל חיפה למכבי פ"ת סיימה חודש אלים ומכוער במיוחד בליגת העל. הפתרונות לאלימות במגרשים קיימים, אך בקושי מיושמים

דקות ארוכות של חרדה עברו על משפחת חטיב כשראו שלשום את בנם, עלי, שרוע על הדשא באצטדיון המושבה, מחוסר הכרה בגין המהלומות שספג מאנשי מכבי פתח תקווה עמי גניש ויגאל ממן בסיום המשחק. האב חסן והאם רביחה ישבו מודאגים בביתם בשפרעם, חסרי אונים. "רציתי למות, העיקר לא לראות את התמונות של הבן שלי שוכב פצוע על הדשא", שחזרה אתמול האם. "כל הלילה לא יכולתי לישון מרוב דאגה. חשבתי שהוא הולך למות". כמה שעות אחר כך הם היו יכולים להיאנח אנחות רווחה כששמעו את בנם בטלפון. הם גם זכו לטלפון מיו"ר ההתאחדות אבי לוזון, שדרש בשלומו של השחקן והביע תקווה "לראות אותו חוזר למגרשים מהר ככל האפשר".

אך השיחה לא ממש ריככה את הכאב והכעס. "אמא שלו כמעט איבדה את ההכרה", סיפר האב חסן, "היא רעדה ולא הפסיקה לבכות. היינו מאוד מודאגים. נכנסנו ללחץ וחשבנו שאנחנו הולכים לאבד את הילד שלנו. נרגענו רק אחרי ששמענו את הקול שלו. הוא סיפר שמישהו נגח בפניו והפיל אותו לדשא, אחר כך הגיע עוד בן אדם ובעט בו בפנים כשהוא שוכב על הדשא. בחיים שלי לא האמנתי שדברים מכוערים כאלה יכולים לקרות בליגת העל. זו בושה וחרפה שעובדי מועדון מתנהגים בצורה כזו אלימה. אני מקווה שהמשטרה תדע לטפל בהם כמו שצריך, שיקבלו עונש הרתעתי ויישבו שנתיים בבית סוהר".

חטיב שוחרר לביתו אבל זומן אתמול לחקירה במשטרת פ"ת בעקבות תלונה שהגיש נגדו שחקן הקבוצה היריבה, דני פרדה, על תקיפה, ומסר את גרסתו לאירועים. נגד חטיב ושחקן הקבוצה השני שהיה מעורב בקטטה, סטפן דנקוביץ' נפתח תיק והם שוחררו בערבות. לפני זה אמר: "יש לי כאבים חזקים בשיניים, בפנים ובראש ואני סובל מסחרחורות. עצוב מאוד שמקרים כאלה מתרחשים במגרשים. מקווה שימצו את הדין עם האשמים". אביו כבר גיבש החלטה להגיש בתקופה הקרובה תביעה אזרחית נגד שני החשודים.

12 מתוך 12 |
אביחי ידין (בלבן) מתעמת עם השופט מנשה משיח בדרבי צילום: ניר קידר
1 מתוך 12 |
2 מתוך 12 |

מה צריכה המשטרה לעשות כדי למגר את התופעה? דברו על זה בפייסבוק

בינתיים האריך אתמול בית משפט השלום בפ"ת ביממה את המעצר של ממן וגניש. המשטרה, שעצרה את השניים כמה שעות אחרי סיום המשחק, ביקשה להאריך את מעצרם בארבעה ימים. עורך הדין לירן זילברמן, המייצג את גניש, מאמן השוערים של מכבי פ"ת, החשוד כי נגח בחטיב, אמר: "המעצר הוא פופוליסטי והוא נועד לרצות את התקשורת. מדובר באזרח ללא דופי, אדם נורמטיבי ואין מקום לעצור אותו". עורך הדין אלי כהן שמייצג את ממן, איש קבע ללא עבר פלילי המקורב למכבי פ"ת ולבעלים עמוס לוזון, אמר: "תיקים כאלה לא מצדיקים מעצר. חטיב ניסה לתקוף קודם". ואולם השופטת ריבה שרון קבעה שיש "עילת מסוכנות" מצד השניים, והדגישה כי התקיפה נעשתה לאחר שריקת הסיום ולא בלהט המשחק.

איציק לוזון, מנכ"ל מכבי פ"ת, התייצב בדיון ותקף את הביקורת הקשה על המועדון. "מכבי פ"ת היא מועדון שסולד מאלימות. אנו מגנים תקיפה וכל אלימות ומצטערים על האירוע שהיה בסיום המשחק, אבל צריך להדגיש, במקביל לגינוי של המועדון, כי האירוע נבע מהתגרות ותקיפה של שחקני הפועל חיפה ואי אפשר להוציא את הפועל חיפה נקיים מאשמה. אי אפשר להתעלם מהעובדה שחטיב הותקף וזה מעשה פסול, אבל גם אי אפשר להתעלם מההתגרות והתקיפה של שחקני הפועל חיפה בסיום המשחק".

הבעלים של הקבוצה, עמוס לוזון, השעה את גניש מאמן השוערים ואת ממן, שמשמש בהתנדבות בתפקיד אחראי על הסדרנים. בכל מקרה, הדגישו במכבי פ"ת, השניים סיימו את דרכם בקבוצה. גם עמוס לוזון האשים את חטיב והפועל חיפה: "איזו סיבה יש לשחקנים ולאנשים במכבי פ"ת לתקוף את חטיב? הקבוצה ניצחה בצורה דרמטית בשניות האחרונות. כולם היו בדרך לחגיגות בעקבות הניצחון החשוב. למה אנשים שמחים צריכים להרביץ? הכל התחיל מהתגרות של שחקני הפועל חיפה. אני מגנה בצורה חד-משמעית את האלימות והעובדה שפגעו בשחקן, כשנגחו בפניו, זה מעשה חמור מאוד ואני מתכוון לטפל בכך במלוא חומרת הדין. אנחנו נעשה בדק בית בעקבות האירוע. לומר שעלי חטיב הוכה משום שהוא שחקן ערבי, זו שטות מוחלטת. מכבי פ"ת הוא אחד המועדונים המובילים בארץ בשיתוף שחקנים ערבים".

אלימות קשה, ענישה מקלה. לחצו להגדלה

בעקבות האירועים האלימים שהיו באחרונה במגרשים, בייחוד בדרבי התל אביבי לפני כחודש, גיבשו המשטרה והפרקליטות כמה צעדים בניסיון למגר את האלימות. באחרונה נפגש השופט בדימוס אמנון סטרשנוב, המשמש יו"ר המועצה לאלימות בספורט, עם מפכ"ל המשטרה וצמרת פרקליטות מחוז ירושלים. בין ההחלטות שהתקבלו: הכנסת שוטרים סמויים ליציעים ובמקרה של אירוע שבו יהיו מקרי אלימות או גזענות, גם אם "קלים", מעצר של אוהדים והבאתם למשפט ולא שחרורם בסוף המשחק כפי שנהוג עד כה.

בשבוע שעבר נפגשו יו"ר ההתאחדות לכדורגל, אבי לוזון והיועץ המשפטי של ההתאחדות, עו"ד משה אביבי, עם מפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו. האחרון הבטיח לשניים כי ינחה את מפקדי המחוזות והמרחבים לוודא כי אוהדים שהורחקו מהמגרשים על ידי בית המשפט, יחוייבו להגיע לתחנת המשטרה הסמוכה לביתם שעה לפני המשחק של קבוצתם, ויעזבו את התחנה שעה לאחר סיומו. עוד הוחלט כי המשטרה לא תחזור לשהות באופן קבוע ביציעים למעט שוטרים סמויים, אך תתגבר את כוחותיה מחוץ לאיצטדיונים.

גם ההתאחדות לכדורגל החליטה באחרונה להחריף את הצעדים נגד אלימות. היו"ר לוזון הנחה את היועץ המשפטי של ההתאחדות לגבש המלצות לשינוי התקנון והחמרת העונשים. היועץ המשפטי אביבי היה בין מנסחי הצעת החוק שעברה בכנסת נגד אלימות בספורט. על פי החוק, בית משפט יוכל להרחיק אדם מהמגרשים לתקופה של עד שלוש שנים לפני הרשעה וחמש שנים לאחר הרשעה.

הבעיה היא כרגיל האכיפה. במשטרה טוענים כי בתי המשפט מקלים עם האוהדים, בייחוד כאשר לא פעם מדובר בנערים בני 16-17. מנגד, לפני כחודש קבע בית משפט השלום בבאר שבע עונש תקדימי כאשר שלח לשנת מאסר בפועל אוהד של הפועל ב"ש שזרק רימון גז במהלך משחק נגד מכבי חיפה.

למרות שרק בחודש מארס נרשמו ארבעה מקרי אלימות חמורים - התפרעות אוהדי הפועל תל אביב בתום ההפסד בדרבי, ניסיון התקיפה של השופט אלון יפת על ידי אוהדי מכבי פ"ת, התפרעות אוהדי בית"ר ירושלים בקניון מלחה שתקפו פועלים ערבים, והקטטה שלשום בה הותקף חטיב - אביבי טוען כי בשנה האחרונה דווקא נרשמה ירידה במספר מקרי האלימות והגזענות. "אין ספק כי ענישה קשה היא פתרון לאלימות במגרשים. אם המשטרה תאכוף את החוק, תעצור את האוהדים המתפרעים ובית המשפט יטיל את העונשים הקבועים בחוק, אין ספק שרמת האלימות במגרשים תרד. אי אפשר למגר לחלוטין את האלימות. המשטרה נלחמת בפשע ועדיין יש פשע. על פי הנתונים שיש לנו, למרות האירועים האחרונים שזוכים לרעש תקשורתי גדול, יש ירידה במספר מקרי האלימות במגרשים".

גם לבעיית בתי המשפט יש פתרון. השופט בדימוס יהושע גלברד, שפרש לפני שבועיים מתפקידו כנשיא בית הדין העליון של ההתאחדות, הכין תוכנית ובה הוא מציע למנות שופט בדימוס שישפוט רק תיקים של אלימות בספורט. לפי התוכנית של גלברד, חלק מהבעיה הוא העומס העצום בבתי המשפט. שופט מיוחד לענייני ספורט יוכל לדון בכתבי אישום בתוך 48 שעות מהגשתם, וכך לדעתו תופחת משמעותית האלימות במגרשים.

לבית"ר ירושלים והפועל תל אביב כבר הורדו נקודות השנה בגלל עבירות אלימות. מה יהיה עונשה של מכבי פ"ת, שיו"ר ההתאחדות לכדורגל, אבי לוזון, היה יו"ר שלה עד בחירתו ומזוהה איתה מאוד? אתמול פרסם לוזון הודעה מיוחדת: "כיו"ר ההתאחדות לכדורגל אני מגנה בכל תוקף את האלימות במשחק בפתח תקווה. לא יעלה על הדעת ששחקנים ואנשי הנהלה ייאבדו כל רסן ויתנהגו באלימות פושעת. עליהם לשמש דוגמה לכל הילדים והנוער במדינת ישראל ולצערי הם התנהגו כאחרוני הפרחחים, לעיני מצלמות הטלוויזיה. מתוקף תפקידי כיו"ר ההתאחדות לא התערבתי וגם לא אתערב במדיניות תובע ההתאחדות לכדורגל ובהחלטות בית הדין, שהם עצמאיים לחלוטין. את האלימות חובה להפסיק ולמגר".

במערב אירופה מיגרו את האלימות עם עונשי מאסר למתפרעים

אלימות במגרשים היא כמובן לא המצאה ישראלית. זה קרה וקורה בכל העולם, בדרך כלל מצד אוהדים, אך לעתים גם מצד שחקן בכיר כלפי אוהד (אריק קנטונה במדי מנצ'סטר יונייטד). ואולם מדינות מערב אירופה הצליחו למגר או להקטין מאוד את התופעות הללו, אף שבמקומות אחרים עדיין מתקשים בכך.

החוליגניות של אוהדי הכדורגל היתה מכת מדינה באנגליה בשנות ה-70 וה-80, ואף הביאה לעשרות הרוגים. ועדת החקירה הממלכתית בראשות השופט טיילור, שהוקמה בעקבות אסון הילסבורו ב-1989 בו נמחצו למוות 95 אוהדים, בין היתר בגלל התפרעויות, הביאה לשינוי עמוק - לא רק בתשתית האיצטדיונים באנגליה אלא גם ביחס לחוליגנים. העונשים הוחמרו מאוד, עונשי מאסר הושתו על מתפרעים ואוהדים רבים נדרשו להתייצב בשעת משחק של קבוצתם בתחנת המשטרה המקומית, כך שלא יכלו לעשות בעיות ומהומות.

גם גרמניה, הולנד, צרפת ומדינות מערב אירופיות אחרות נתקלו בתופעות דומות. מדינות אלו הלכו בעקבות אנגליה והטילו שורה של עונשים, בהם הרחקת אוהדים בעייתים מהמגרשים לתקופות ארוכות, התייצבות בתחנות משטרה, פירוק קבוצות אוהדים אלימות, קנסות ולעתים גם עונשי מאסר בפועל. רק באחרונה הורשע אוהד הולנדי שפרץ למגרש בעת משחק גביע והכה את שוער הקבוצה היריבה. הוא נדון לחצי שנת מאסר ולהרחקה של 30 שנה ממגרשי הכדורגל.

באיטליה, שחוותה אף היא עלייה ברמת האלימות מצד אוהדים בשנים האחרונות, מחליטות מדי פעם המשטרה ומינהלת הליגה שלא לאפשר לאוהדי הקבוצה האורחת להגיע למשחק רגיש במיוחד כמו דרבי. רעיון נוסף שהוגה באיטליה, שכמה קבוצות החלו ליישם, הוא הנפקת "כרטיס אוהד" שימנע מאנשים בעייתיים לקנות כרטיס למשחק או מנוי.

כל הצעדים הללו הורידו את מפלס האלימות במגרשי הכדורגל במערב אירופה, אבל במקומות אחרים - יותר קרובים אלינו גיאוגרפית - ניכרת תופעה הפוכה. בבלקן, בייחוד בסרביה ושאר מדינות יוגוסלביה לשעבר, יש עלייה ניכרת במפלס האלימות ורק באחרונה הבינו שמדובר בבעיה אקוטית והחלו לנסות להילחם בה. אוהדים של פרטיזן בלגרד שהרגו במכות עם אלות בייסבול אוהד של הקבוצה הצרפתית טולוז נדונו לעד 35 שנות מאסר, אך המשטרה מתקשה להילחם באלימות "מתונה" יותר של כנופיות חוליגנים מאורגנות. גם בארגנטינה - כ-250 אוהדים נהרגו בגלל אלימות בשמונים השנה האחרונות - מתקשים מאוד להילחם בתופעה, שלעתים כמו במהומות האחרונות במצרים, מעורבות בה היבטים פוליטיים של מחאה נגד השלטון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ