ההתפרעות בקניון |

הסרטון של המשטרה: הערבים מכים, אוהדי בית"ר נסים

קטע הווידיאו שפרסמה משטרת ירושלים מתעד את האירוע עד לרגע תקיפת הערבים - ואז הסרטון נקטע. המשטרה: הצגנו האירוע המרכזי

עוז רוזנברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עוז רוזנברג

כשבועיים לאחר התפרעות אוהדי בית"ר ירושלים בקניון מלחה, פרסמה אתמול משטרת ירושלים סרטון קצר הלקוח ממצלמות האבטחה במקום - שבו לא ניתן לחזות בהתפרעות. זאת חרף שורה של עדויות של עוברי אורח, עובדים, אנשי יחידת האבטחה ואף הנהלת הקניון שהעידו כי מאות אוהדים תקפו כעשרה עובדים ערבים.

בקטע הווידיאו שהוציאה אתמול המשטרה, ניתן לראות אך ורק את השניות הראשונות של ההתפרעות: האוהדים נראים כשהם מתגודדים במתחם המזון המהיר בקניון, כאשר בשלב מסוים אחד מהעובדים הערבים בא אליהם כשהוא אוחז במקל של מטאטא ומנופף לעברם באיום.

בכתבה שפורסמה בעיתון "הארץ", תואר כיצד - כפי שנראה בסרטון - המהומה החלה רק לאחר שהעובדים המאויימים ניסו להפחיד את האוהדים עם מקלות של מטאטא, ואילו רק לאחר מכן גלש העימות לאלימות פיזית. אולם הסרטון המשטרתי נקטע לאחר שהעובד מנופף במקל ואוהדי בית"ר בורחים מהמקום. האירועים שהתרחשו זמן קצר מאוחר יותר, ומתועדים בסרטוני האבטחה המלאים, לא מופיעים בסרטון המשטרתי.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

יש לציין כי עדי ראייה למקרה טענו כי האירוע ארך יותר מחצי שעה והתרחש בכמה מוקדים בקניון. זאת בשעה שאורכו של הסרטון המשטרתי דקה אחת בלבד, ואף בו מוצגים שידורים חוזרים. במשטרה הבהירו אמש כי קיבלו את הסרטון מחברת האבטחה והציגו את האירוע המרכזי בו, אולם אין הם טוענים כי מדובר באירוע קצר או שלא היתה בו אלימות. במשטרה אף התייחסו אתמול לביקורות הרבות שהוטחו כלפי תפקודה באירוע ואמרו כי הן מוגזמות. במשטרה טענו כי אף שהיתה התפרעות אלימה, לא מדובר בלינץ' או בפוגרום.

בהמשך לתגובה, במשטרה הבהירו ל"הארץ" כי מה שהתכוונו לומר הוא שלינץ' מבחינת החומרה של המילה - או פוגרום לא היה, אבל הם כן מודים שהיו שורה של תקיפות מצד אוהדי בית"ר.

במשטרת ירושלים התייחסו למהירות הגעתם לאירוע. בשבוע שעבר אמר ל"הארץ" גורם ביחידת האבטחה של הקניון כי "לקח למשטרה ארבעים דקות כדי להגיע למלחה ולפזר את האוהדים שהתפרעו". אולם במשטרה טענו אתמול כי השוטרים באו בכוחות גדולים בתוך כארבע דקות בלבד מהרגע שהוזעקו. באשר לעובדה כי עד לפרסום ב"הארץ" לא עוכב ולו אוהד אחד לחקירה, טוענים במשטרה כי כאשר באו הכוחות, רוב האוהדים כבר עזבו את המקום. לכן, לא ניתן היה להעריך את חומרת האירוע ולהחליט אם יש לפתוח בחקירה או לא.

בינתיים ממשיכה המשטרה בחקירתה. בשבוע שעבר עוכבו לחקירה 16 מאוהדי בית"ר שחשודים בהתפרעות בקניון. עשרה מתוכם שוחררו בתנאים מגבילים לביתם ואילו ששה הורחקו ממגרשי הכדורגל לעונות הקרובות. במשטרה הודיעו כי צפויים מעצרים נוספים.

"צר לנו שהמשטרה לא הפנימה כי קריאות גזעניות הן המניע והביטוי להתפרעות המתלהמת נגד עובדים ערבים בקניון מלחה. אנו סוברים כי אם היה המדובר על קריאות גזעניות מהסוג שנשמעו בקניון מלחה, שהיו מופנות נגד יהודים בארץ או בעולם, המושג לינץ' היה מופיע מיידית מצד ראש הממשלה או השר לביטחון פנים", אמרו בתגובה בקואליציית הארגונים החברתיים, שותפות-שראקה.

"הניסיון של המשטרה לעסוק בשאלה 'מי התחיל' מעורר תמיהה בלשון המעטה, במיוחד כאשר ברור ובהיר הוא כי הקריאות הגזעניות ומעוררות החלחלה הגיעו מצד חלק מאוהדי בית"ר ירושלים כלפי ערבים בקניון", נאמר עוד בהודעת הארגון. :בין אם היו עובדים ערבים שהגיבו לכך ובין אם לא, חובת המשטרה היא להעמיד לדין לאלתר את המתפרעים הגזענים, כי ממילא כבר הוכח שקצר המרחק בין קריאות גזעניות לבין פגיעה בנפש. נדמה כי אם היו המדובר ביהודים שהיו מגיבים מיד לקריאות גזעניות נגדם, או אז אם היו נחשבים כגיבורים, וודאי לא כתוקפנים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ