אלימות במגרשים |

הרעש שאחרי הסערה

אבידור מספר על הסטירה המצלצלת, חטיב ממתין לדיון בבית המשפט, עמוס לוזון מחדש את המונח מקורב וכולם מנסים לברר מי התחיל. אירועי המושבה, דו"ח מסכם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

"חטפתי סטירה יפה מאוד. אפשר להגיד מצלצלת" - יובל אבידור שופך עוד קצת אור על הפרשה הכי מדוברת השבוע

- יובל, נראה שהגעתם למשחק הזה עצבניים מאוד.
"ממש לא. הגענו דרוכים ומוכנים למשחק וראו את זה על הדשא. לצערי היו הרבה טעויות שיפוט ופסלו לנו שער חוקי, אבל ממש לא הגענו למשחק עצבניים".

- אז מה גרם לכל ההתפרצות הזאת?
"היה שחקן אחד של מכבי פתח תקוה שהתחיל את העניין. אחרי השער שלהם הוא רץ לשחקן שלנו וממש התגרה בו, הוא צעק לו בפנים קריאות שמחה. ראיתי את זה ורצתי כדי להזיז אותו משם ולהפריד ואז התחיל בלגן גדול. חטפתי סטירה יפה מאוד. אפשר להגיד מצלצלת".

- בדיעבד, אולי לא היית צריך לרוץ לשם.
"אני ממש לא מצטער על זה. זה לא בסדר שקבוצה מנצחת והשחקנים שלהם מתגרים. אני מעולם לא עשיתי את זה ולא צריך שזה יקרה, רצתי כדי להפריד ביניהם ולהרחיק אותו משם. אני בטח לא מתחרט על זה".

- לפחות בכל מה שנוגע למכות אתם חבורה מגובשת.
"אני לא רואה את זה ככה. אפשר להגיד שבאמת ראו את הגיבוש ואת העובדה שכל שחקן רצה לעזור לאחר בעניין הזה ולהגן אחד על השני, אבל אנחנו לא רצינו להגיע למצב הזה וניסינו כמה שיותר להתחמק ולהגן על עצמנו. חבל שהגענו לזה. התביישתי להיות חלק מזה. ראיתי בעבר בחו"ל תגרות כאלה, אבל לא חשבתי שזה יהיה בארץ ובטח לא בקבוצה שאני משחק בה".

5 מתוך 5 |
הקטטה באיצטדיון המושבהצילום: קובי אליהו
1 מתוך 5 |
איש מכבי פ"ת בועט בחטיב השכוב על הרצפהצילום: קובי אליהו
2 מתוך 5 |
עלי חטיב מטופל בידי אנשי מד"אצילום: קובי אליהו

בואו לדבר על האלימות במגרשי הכדורגל בעמוד הפייסבוק של ספורט הארץ

- במכבי פתח תקוה מסיטים את האש לכיוונכם.
"אז הם מסיטים. עם עובדות וצילומים אי אפשר להתווכח. אני סומך על ההתאחדות וסומך על בית הדין שיטפל בעניין הזה. זלאטן איברהימוביץ' הגדול נתן סטירה במהלך משחק והורחק לתקופה ארוכה, אז בטח שכאן יצטרכו לטפל בזה בשיא החומרה".

- אמרו שניפחו את העניין ושזה בסך הכל נגיחות בכדורגל.
"אז צריך להבין שאת הנגיחות האלה צריך להוציא מהכדורגל. אין לזה מקום. לפעמים יש עימותים עם שחקנים. אני לא אומר שזה בסדר אבל זה קורה. אבל ברגע שאנשים מהצוות המקצועי מגיעים ומתערבים ונוהגים באלימות, זה דבר שלא יעלה על הדעת. אבי לוזון אמר לא מזמן שאם שחקן ייפגע, הוא יסגור את הכדורגל. אז הנה עכשיו שחקן נפגע ונראה אם הוא באמת יסגור את הכדורגל".

- אתה רוצה שהוא יממש את ההבטחה?
"זה מה שהוא אמר. אני רוצה שיטפלו בזה בשיא החומרה. אני לא נכנס להורדת נקודות או לא, אבל צריך שיטפלו באירוע הזה".

- נזרק באוויר שאתה וגל אראל נתתם אגרופים לשחקני מכבי פתח תקוה.
"אז שייראו בצילומים שאני או גל נתנו אגרופים. אם מישהו ימצא כזאת הוכחה, שיענישו אותנו בחומרה. אני לא נתתי שום מכה לאף אחד וגם גל לא נתן".

- בהפועל חיפה דוחפים אתכם להגיש תלונות?
"אני לא יודע אם דוחפים אבל אני עד כה לא הגשתי תלונה ואני גם חושב שלא אגיש. החלטתי שאין לי צורך בזה. חטפתי סטירה וזה לא במקום, אבל אני לא רוצה להגיש כאן תלונה במיוחד בגלל העובדה שבזמן שעלי שכב בבית חולים והוא עדיין פצוע, אני בסך הכל לא נפגעתי יותר מדי".

- זאת היתה סטירה מעליבה?
"לא יודע אם מעליבה. אם אני אלך למועדון ואקבל כאפה זה יהיה מעליב? לא יודע אם זה מעליב אבל זה לא במקום כי אלה היו אנשים שהם לא שחקנים וזה מה שמקומם".

- לסיכום, הפועל חיפה הוכיחה שהיא קבוצה אלימה?
"איך אפשר להגיד את זה על קבוצה שזכתה בתואר הקבוצה ההוגנת בעונה שעברה? השלט עדיין תלוי לנו בחדרי הלבשה. אנחנו לא היינו פה האלימים".

נותנים בראש - חמש הנגיחות הכי מפורסמות בעולם הספורט

עם פרוץ הפרשה התראיין עורך דינו של עמי גניש באחד מכלי התקשורת ותהה מדוע העניין הגיע לחקירה משטרתית, בעודו משווה זאת לנגיחות מפורסמות אחרות. "צריך לעשות הפרדה בין אירוע שנעשה אגב ספורט. אני לא מקל ראש באלימות, אבל תגרות אחרי משחק קורות חדשות לבקרים. בואו נלך למקרה המפורסם בעולם, זידאן ומטראצי. זידאן לא נחקר ולא עמד לדין. חיפוש באינטרנט יעלה עשרות מקרים בארץ. למה כאן זה עבר לחקירה משטרתית? אני מקווה שבית המשפט לא ייתן את ידו למעצר התקשורתי של המשטרה ושגניש ישוחרר", קבע עו"ד לירן זילברמן באותו ראיון.

לקחנו את הדברים של העו"ד המלומד ברצינות ויצאנו לבדוק מה קרה בעקבות הנגיחות הכי מפורסמות בעולם הספורט. רמז: זילברמן וגניש לא ירצו להביא את הטיעון הזה גם בהמשך המשפט.

1. אז נכון, הנגיחה הכי מפורסמת היא זאת של זינאדין זידאן במרקו מטארצי במסגרת גמר המונדיאל. זידאן, שטען כי האיטלקי קילל אותו, נגח בשחקן, קיבל כרטיס אדום ונשאר עם כתם במשחק האחרון שלו בקריירה. העניין לא הגיע לבירור משטרתי וגם באופ"א לא הרחיקו את זידאן לתקופה ארוכה, שכן היה מדובר במשחקו האחרון.

זידאן (בלבן) נוגח במטראצי בגמר גביע העולם ב-2006צילום: ארכיון: אי-פי

2. בעוד הנגיחה של זידאן נשארה בין כותלי הכדורגל, הרי שדאנקן פרגוסון יכול לספר לגניש שנגיחות לפעמים מכניסות אותך לבית סוהר. השחקן הסקוטי שיחק בשנת 1995 בגלאזגו ריינג'רס ובמהלך המשחק נגח בג'וק מק'סטיי, שחקנה של היריבה ריית' רוברס. השופט לא ראה את הנגיחה של פרגוסון, אך מצלמות הטלוויזיה קלטו את המאורע ובהתאחדות הרחיקו אותו מ־12 משחקים. פרגוסון, שהיה ידוע כבעייתי, זומן לחקירה משטרתית ובסופו של דבר בית המשפט שלח אותו לכלא לתקופה של שלושה חודשים, וזאת לאחר שסחב איתו שלוש תקיפות קודמות.

3. גם מחוץ לכדורגל אפשר להיתקל בנגיחות מפורסמות. כך היה במירוץ האופניים היוקרתי בעולם, הטור דה פראנס, כשמארק ראנשו האוסטרלי נגח כמה פעמים במהלך המירוץ בשנת 2010 ביריבו מארק קאבנדיש. המארגנים שראו את הנגיחה בבירור הרחיקו את ראנשו מהמירוץ, אך העניין נסגר בתוך התחרות ולא גלש לתלונות במשטרה.

4. עולם הכדורסל לא ישכח את סדרת הפלייאוף של שנת 1993 בין ניו יורק ניקס לאינדיאנה פייסרס. שתי הקבוצות שנחשבו ליריבות מרות הגיעו אל הסדרה ובמהלך המשחק החלו העניינים להתחמם כשהשיא היה שג'ון סטארקס מהניקס נגח ברג'י מילר, מה שגרם למהומת אלוהים על הפרקט. בניגוד למה שהתרחש במושבה, כאן שחקני הניקס דווקא זעמו על החבר שלהם והחלו לדחוף אותו מחוץ למגרש. בהנהלת הליגה השעו את סטארקס ובפייסרס ביקשו ממילר להתלונן במשטרה. אחר התלבטויות החליט מילר לסיים את העניין ולא התלונן על הנוגח.

5. אבל המקרה הטראגי ביותר של נגיחה בעולם הספורט הוא סיפורו של בובאן ינקוביץ'. השחקן היוגוסלבי מפאניונוס התעצבן לאחר שהחטיא זריקה פשוטה לסל ונגח בעמוד, מה שגרם לו לאבד את ההכרה ולהישאר משותק לשארית חייו.

מדור פלילים - הסודות מחדר החקירה והאישומים בבית המשפט

ביום שני השבוע הוגשו בבית משפט השלום בפתח תקוה שני כתבי אישום: האחד בגין תקיפה חבלנית בנסיבות מחמירות נגד גניש וממן. כתב אישום שני הוגש נגד חטיב ודנקוביץ' על מעורבותם באירועים האלימים וסעיף האישום הוא תגרה במקום ציבורי. בכתב האישום שהגיע לידי "ספורט כלבו" נטען, בין השאר, כי במהלך התגרה הכה דנקוביץ' את דני פרדה, סטר לו ודחף אותו בעת שפרדה התחבק עם מנהל הקבוצה של מכבי פתח תקוה. לגבי חטיב נטען כי בהמשך תקף את פרדה במכת אגרוף. בית המשפט קבע כי עד ההליכים המשפטיים ישהו גניש וממן במעצר בית לילי בבתיהם. נוסף על כך, הם יורחקו ממכבי פתח תקוה ומכל אירוע ספורט.

גניש וממן נעצרו במוצאי שבת ולדברי גורם המקורב לחקירה השניים מסרו מיד את גרסתם בתחנה ולא הכחישו את מעורבותם באירוע. אותו גורם אף הדגיש: "מדובר בחציית קו אדום". בכתב האישום נכתב לגבי גניש וממן: "במהלך התגרה תקף גניש את חטיב בכך שנגח בפניו... בהמשך ניגש ממן לעבר חטיב ובעודו שרוע על כר הדשא תקף אותו בכך שבעט בפניו".

עו"ד לירן זילברמן, המייצג ביחד עם עו"ד אבי חימי את גניש: "מדובר במעצר לא מוצדק. מבלי להקל ראש באירוע החמור שבו הודה מרשי, אי אפשר להלביש את כל אירועי האלימות בספורט שהיו בחודשים האחרונים בתיק זה. לא מדובר באדם מסוכן כפי שמבקשת המשטרה להציג. כל הטררם התקשורתי הזה לא היה קורה אילו לא היה מדובר במכבי פתח תקוה ובטח שאירוע זה לא מצדיק מעצר בית".

פליטת פה - התגובות הזויות לאירועי האלימות באיצטדיון המושבה

1. "מה אתם רוצים? כמה נגיחות אתם רואים במגרשי הכדורגל?". איציק לוזון מוצא נקודת אור באירועי האלימות במושבה. "ידיעות אחרונות", יום שני.

2. "אני יודע מי זה, אבל הוא לא נגח. אחרי ארבע פעמים שראיתי אני אומר לכם בוודאות, הוא לא נגח. אין טעם לעצור אותו". עמוס לוזון נחרץ. מאוחר יותר הוא כבר ימסור גרסה אחרת. "וואלה!", יום ראשון.

3. "אם הייתי יכולה, הייתי עוצרת את הכדורגל לשבוע". לימור לבנת שכחה להתעדכן בלוח המשחקים של ליגת העל. "וואלה!", יום ראשון.

4. "שחקן ערבי מהפועל חיפה הוכה בקטטה בתום משחק כדורגל". עיתון "הארץ" מוצא זווית מקורית לתיאור המהומה. יום ראשון.

5. "אנחנו לא נעסוק ב'מי התחיל', אבל חבל שכל התקשורת בוחרת להראות רק את התקיפה על עלי חטיב, ולא את התקיפה שלו שקדמה לכך". טל בן חיים מקפיד שלא לעסוק במי פתח במהומה. ONE, יום שני.

6. "חוץ מלשים אותנו על חבל תלייה, כבר עשו הכל". עמוס לוזון נגד תקשורת עוינת. ערוץ 2, יום ראשון.

7. "אני לא מבין מה עלי חטיב עשה על המגרש". עמי גניש מעלה סימני שאלה משלו. "וואלה!", יום שני.

8. "הוא אוהד מכבי פתח תקוה. כל אוהדי מכבי פתח תקוה מקורבים ללוזונים". עמוס לוזון על  הקשר בין יגאל ממן ובין המועדון. גל"צ, יום ראשון.

9. "בסך הכל נשברה לעלי חטיב שן". נחמן מנדל מצטרף לספין. nrg, יום שני.

10. "ליגאל ממן אין תפקיד במועדון, הוא בקר בשערים". איציק לוזון מצליח לבלבל גם אותנו. "וואלה!", יום ראשון.

כוח ההרתעה - אוהדי הפועל חיפה דורשים מצה"ל לשחרר את רנ"ג יגאל ממן משירותו הצבאי

בראשית השבוע התגבשה עצומה נגד ממן הקוראת להדיח אותו מצה"ל, ונכון לאמצע השבוע זכתה ליותר מ־500 חותמים. בעצומה צוין בין השאר: "אנו, אזרחי ישראל, מממנים אדם, שהכה בצורה חמורה אדם בעת שזה היה חסר ישע ולא יכל להתנגד, כדי שיהווה דמות ייצוגית וחינוכית בגוף הציבורי הגדול, המשפיע והחשוב ביותר במדינת ישראל - צה"ל". בהמשך העצומה נכתב: "בשל כך פונים אנו, אזרחים ישראליים, אוהדי הפועל חיפה וקבוצות אחרות, אנשים שאינם אוהדים כדורגל לך אלוף עידו נחושתן, מפקד חיל האוויר, מפקדו של יגאל ממן, להדיח אותו מיידית משירותו הצבאי למען יראו וייראו".

עורך דינו של ממן, אלי כהן, אמר: "ממן הוא אדם נורמטיבי וישר וזו העבירה הראשונה בחייו. מי שהחל בתגרה הם שחקני הפועל חיפה ובעיקר עלי חטיב. מרשי כרגע נמצא בטראומה מכל חווית המעצר ומנסה לחזור לחיים רגילים, בתקווה שזה יוכל לקרות בימים הקרובים. מדובר באיש צבא ותיק שיש לו קריירה של יותר מ־20 שנה. דני פרדה היה בן טיפוחיו של ממן, הוא עזר לו רבות במהלך השירות הצבאי ויש ביניהם ממש יחסים של אב ובן. "אנחנו מקווים ששלטונות צה"ל יתחשבו בעובדה שמדובר בעבירה ראשונה וייתנו למרשי לחזור לפעילות רגילה כבר בימים הקרובים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ