מחיר האלימות

ביה"ד הפחית למכבי פ"ת 3 נקודות

בתום דיון סוער בעקבות האירוע האלים בסיום המשחק בין מכבי פ"ת והפועל חיפה, גזר ביה"ד עונש חמור שמקרב את הלוזונים לליגה הלאומית

משה הרוש
משה בוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה הרוש
משה בוקר

ביה"ד המשמעתי של ההתאחדות לכדורגל גזר הערב (שלישי) עונש חמור על מכבי פתח תקוה כשהפחית שלוש נקודות ממאזנה. בעקבות ההחלטה, עליה תערער פתח תקוה, היא הידרדרה אל מתחת לקו האדום והסתבכה עוד יותר במאבקי ההישרדות. שחקני הפועל חיפה עלי חטיב וסטפן דנקוביץ' ושחקן פתח תקוה דני פרדה הורחקו משלושה משחקים. על הפועל חיפה הוטל עונש קל יחסית, קנס של 25 אלף שקלים, למרות שהתובע דרש להוריד גם לה נקודות.

לדיון באירועים האלימים שהתרחשו בסיום המשחק בין השתיים באיצטדיון המושבה לפני שבועיים הגיעו כל המעורבים לרבות השחקנים דני פרדה ועלי חטיב, השופט אסף קינן ומאמן השוערים עמי גניש. עם פתיחת הדיון, ביקש גניש מהדיין לדחות את הדיון בעניינו בגלל שלטענתו לא הספיק למנות לעצמו פרקליט. בקשתו נדחתה. כעשרים מאוהדי הפועל חיפה הפגינו מחוץ לבית הדין.

שתי הקבוצות טענו במהלך הדיון כי הקבוצה האחרת היא זו שאשמה במהומות וכדי להוכיח זאת הוצגו בפני בית הדין חומרים וקטעי וידאו שמוכיחים כי האירועים החלו בעקבות התגרות ותקיפה של אנשים מהצד השני. ראש הרכב הדיינים, ישראל שמעוני הגיב לחילופי ההאשמות כשאמר כי "סוגיית מי התחיל ומה התחיל לא משמעותית. לא על זה הדיון קם ונופל". בשל רגישות הדיון והעניין התקשורתי והציבורי הרב שעורר הדיון אמר שמעוני כי "אין לנו כוונה להפוך את זה למשפט דרייפוס החדש. לא רוצה להיסחף לרמת דיון של גנון".

יושב ראש מכבי פתח תקוה, עמוס לוזון, הרבה להתפרץ לאורך הדיון וזעם על אנשי חיפה לאחר שאלו הציגו את הסרטון ותמונות הסטילס בהם נראים אנשי פתח תקוה מכים את שחקני הפועל חיפה. "תפסיקו לשקר, יש גבול למסכת השקרים שחיפה מציגה. אי אפשר להמשיך עם המצאות חסרות בסיס, הפרכות והמצאות", אמר לוזון. נציגי הפועל חיפה הגיבו ואמרו כי "זה שצועקים 'שקרנים' עוד לא הופך את זה לנכון. כל הזמן רק צועקים 'שקרנים, שקרנים'".

שחקני הפועל חיפה בבית הדין. מימין: חטיב, אראל ודנקוביץ'צילום: ניר קידר

עורך הדין של מכבי פתח תקוה, מורן מאירי טען בדבריו שהפועל חיפה מציגה "מופע אורקולי לטובת התקשורת". הוא הוסיף כי "יש פה עובדות פשוטות, כל הקרקס הזה מיותר, זה רק ניסיון להשפיע על האווירה הציבורית". הדיין שמעוני השיב לו כי הוא מוזמן לעזוב אם הוא סבור כי זה קרקס. 

במהלך הדיון עלה להעיד אברי מונצ'ר מאמן הכושר של הפועל חיפה שסיפר כי הקוון שבתאי נחמיאס היה עד לכך שיגאל ממן בעט בחטיב בזמן שהוא שכב על הרצפה ואף הבטיח כי המעשה יצוין בדו"ח השיפוט, אך מסיבה מסוימת זה לא נכלל בו.

באחת ההתפרצויות שלו במהלך הדיון איים עמוס לוזון לעזוב "אם השקרים שלהם ימשיכו". הדיינים השיבו לו כי "אם הדברים שלהם מרגיזים אותך אז תתרגז בשקט". לוזון הגיב ואמר כי לאנשי הפועל חיפה "יש ראייה סלקטיבית, הם מציגים דברים שלא רואים בהם כלום".

אוהדי הפועל חיפה מפגינים מחוץ לבית הדיןצילום: ניר קידר

בעדותו טען יו"ר מכבי פתח תקוה כי "כל השבוע שפכו את דמי. כל הראיונות שנתתי בתקשורת זה כלום לעומת שפיכת הדם שעשו לי. הפער בין האמת לכל הפרסומים הוא גדול". לדבריו, "נגמר המשחק. ראיתי את דני פרדה מתחבק עם מנהל הקבוצה ואז הזר של הפועל חיפה קפץ עליו נתן לו פצצה לפנים ואז שחקנים נוספים תקפו את פרדה...דני חטף מכות ובסופו של דבר אנחנו אשמים".

לוזון טען כי "צריך להרשיע ולהעניש על פי מי שהתחיל במהומה" והאשים ש"ראינו פה קלטת של הפועל חיפה שעברה עריכה ובישול". לדבריו, ממן הוא לא חבר הנהלה והוא לבש תג של סדרן. בתגובה השיב הדיין שמעוני ללוזון כי "אנחנו כאן לא בגלל תחילת המהומה אלא בגלל כל מה שקרה בסיום המהומה".

לאחר הפסקה קצרה עלה להעיד עמי גניש שהציג סרטון וידאו בו הוא נראה כשהוא בא לגונן על פרדה ולא במטרה לתקוף. הוא הביע התנצלות בפני הנוכחים ואמר שמנעו ממנו להתנצל אישית בפני חטיב. "נקלעתי לתגרה ששינתה לי את החיים אישית ומקצועית", אמר.

בשלב הסיכומים, התובע שלום אבן עזרא ביקש להעניש את שתי הקבוצות בצורה חמורה ולגבי פתח תקוה להוסיף אחריות שילוחית לגבי אנשי המועדון שתקפו, ולהוריד נקודות. בנוסף, דרש אבן עזרא להרחיק לצמיתות את גנישולהשית על השחקנים עונש הרחקה כמו של שחקני הפועל תל אביב. בתגובה, עמוס לוזון התפרץ שוב ואמר לתובע "איבדת איזון. מה קורה פה, משפט דרייפוס?"

עו"ד מורן מאירי המייצג את מכבי פתח תקוה הקריא את סעיף 51 בפיפ"א בו מצוין כי אם ניתן להעניש את המתפרע לא צריך להטיל גם אחריות שילוחית. על כן מאירי אמר כי ניתן להעניש את ממן וגניש וכך לייצר הרתעה גם בלי להוריד נקודות. מאירי הביא כדוגמה את האירועים בהם ראנטונה ומוריניו היו מעורבים בתקיפה והקבוצות לא הוענשו. בנוסף דרש עורך הדין של פתח תקוה כי העונש יידחה לעונה הבאה.

עורך דינה של חיפה נקט בעמדה לפיה "חטיב ודנקוביץ' הודו שהרביצו ומגיע להם עונש בפרופורציה". לדבריו, "יש להעניש את המארחת באחריות שילוחית". הוא גינה את האלימות, הוסיף כי "מדובר בטעות של עלי ודנקוביץ' לתקוף את פרדה" ולכן צריך להעניש את השחקנים ולא את הפועל חיפה. מנגד, אבן עזרא דרש כי גם לחיפה יורדו נקודות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ