"התקשורת עשתה בנו לינץ' וקבעה את העונש"

עמוס לוזון יודע מי אשם בעונש הכבד שספגה אתמול קבוצתו בבית הדין בעקבות האירועים האלימים במושבה, ובונה על הערעור: "שתו לנו את הדם, הכפישו אותנו, הרסו אותנו"

משה בוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
משה בוקר

הפחתת שלוש נקודות ו-25,000 שקל קנס, זהו העונש הכבד שהטיל אתמול בית הדין של ההתאחדות לכדורגל על מכבי פתח תקוה, לאחר דיון ארוך וסוער בעקבות האירועים האלימים שהתרחשו בסיום המשחק מול הפועל חיפה באיצטדיון המושבה לפני שבועיים.

"אין ספק כי אך בנס נגמר האירוע לא בפציעה חמורה ביותר", כתבו הדיינים, ישראל שמעוני וגיורא לנדאו, בהחלטה ארוכה יחסית בה נימקו את החלטתם. "לו האירוע היה מסתיים בקטטה בה היו מעורבים רק שחקניה של מכבי פתח תקוה, ענישתה היתה מינורית, אולם התקיפה הקשה עד מאוד של שני ממלאי תפקידים בה, כשאחד מהם הינו סדרן האמון על השלטת הסדר, הינה אירוע חסר תקדים המחייב עונש חמור במיוחד".

בעקבות החלטת בית הדין ירדה מכבי פ"ת מתחת לקו האדום ורחוקה שלוש נקודות מהפועל באר שבע, שנמצאת במקום ה-13 ומולה תשחק ביום שני. לאחר קבלת פסק הדין שררה אווירה קשה מאוד במועדון. בקבוצה ציפו להיענש במשחקי רדיוס ואולי גם לספוג הפחתת נקודות על תנאי, אבל אף אחד שם לא לקח בחשבון את האפשרות שהדיינים יפחיתו לקבוצה נקודות בפועל.

למרות ההחלטה הקשה והכואבת, מאמין הבעלים עמוס לוזון בתוצאות הערעור, שיוגש לבית הדין העליון. "עם כל העליהום שעשו עלינו, חששנו מאוד שתהיה השפעה גדולה של התקשורת", אמר לוזון, "במשך עשרה ימים כולם עשו במכבי פ"ת לינץ' תקשורתי. אין לנו ספק כי הקבוצה משלמת מחיר יקר בגלל כל הרעש וההמולה שמסביב למשפחת לוזון. אפשר רק לומר שהתקשורת קבעה את העונש. לא היה מקום לעונש חמור וקשה כל כך, לא יורידו את מכבי פ"ת. נגיש ערעור, ולאחר מכן נדבר. נשחק עד המשחק האחרון ובמקביל נקיים את המאבק בערעור".

עמוס לוזון בבית הדיןצילום: ניר קידר

בואו לדבר על האלימות במגרשי הכדורגל בעמוד הפייסבוק של ספורט הארץ

לאחר הדיון ולפני קבלת פסק הדין, אמר לוזון: "תובע ההתאחדות הפתיע אותי. איך הוא יכול לדרוש הפחתת נקודות, כשאין לנו אפילו על תנאי? שתו לנו את הדם, הכפישו אותנו, הרסו אותנו". כשהדיון הסתיים, אוהדי הפועל חיפה הקיפו וקיללו את לוזון בעת שהיה בדרך למכוניתו.

מאמן השוערים של מכבי פ"ת, עמי גניש - שנכנס למגרש ונגח בעלי חטיב - הורשע בפגיעה בשחקן יריב בנסיבות מחמירות והורחק מכל פעילות למשך שנה וחצי. בדיון דרש תובע ההתאחדות, עו"ד שלום אבן עזרא, להרחיקו לצמיתות, ובעקבות כך פרץ גניש במונולוג כואב. "החיים שלי השתנו מאז אותו אירוע. הילדים שלי לא מסוגלים ללכת לבית הספר מבלי שיצחקו עליהם", אמר גניש, "פגעתי במשפחה שלי, אני מסתובב ברחוב עם אות קין. ניסיתי להפריד, לא הלכתי כדי להרביץ. עשיתי טעות, התנצלתי והבעתי חרטה. הכדורגל זה הפרנסה שלי, לא צריך להרחיק אותי לצמיתות".

"מסתובב עם אות קין". גניש, אתמול בבית הדין

שחקני מכבי פ"ת קיבלו קשה מאוד את העונש, אך רבים מהם העדיפו שלא לתקוף את בית הדין, מחשש שהדברים יגרמו להעמדתם לדין. "אני די טעון ועדיף שלא אומר את מה שאני חושב ורוצה לומר", הגיב החלוץ טל בן חיים, "העונש פוגע בנו בצורה משמעותית, אבל נעשה הכל כדי לנצח בבאר שבע ולעלות שוב מעל הקו האדום".

"להחלטה של בית הדין יש משמעות גדולה וקשה, אבל לא ניתן לאף אחד לפגוע לנו במורל ובסיכויים להישאר בליגה", אמר הקפטן עומר גולן, "נילחם כמו אריות כדי להישאר בליגה".

פרקליט מכבי פ"ת, עו"ד מורן מאירי, אמר: "מבחינתי, ההחלטה היא היסטוריה. קראתי אותה, ופנינו לערעור. הכי מעניין אותי עכשיו מה טוב לערעור ועדיף שלא אומר דברים שיפגעו בו".

הדיון עצמו ארך חמש שעות ארוכות וסוערות. לוזון היה אקטיבי מאוד, הירבה לקטוע את הדוברים ולהתפרץ. הוא זעם על התנהלותו של אבן עזרא, שדרש מהדיינים להוריד נקודות למכבי פ"ת. "מה קרה לך, שלום? קצת פרופורציה", קטע אותו לוזון, "איבדת איזון. מה זה כאן, משפט דרייפוס?".

עמוס לוזון (מימין) ואוהדי הפועל חיפה, אתמולצילום: ניר קידר

כשאנשי הפועל חיפה הציגו וידאו ותמונות בהם נראים אנשי פ"ת מכים את שחקני הקבוצה, צעק לוזון: "תפסיקו לשקר. יש גבול". באחת ההתפרצויות הנוספות, איים לוזון לעזוב את האולם "אם השקרים שלהם ימשיכו". "אם הדברים שלהם מרגיזים אותך, אז תתרגז בשקט", השיבו הדיינים.

במהלך הדיון ביקש אבן עזרא להשית עונשים קשים במידה שווה לשתי הקבוצות, אך הדיינים דחו טיעון זה. "בניגוד לעמדת התובע, אין סימטריה בין חומרת המעשים שנעשו על ידי הקבוצות, גם אם סעיפי האישום ששתי הקבוצות מורשעים בהם זהים", נכתב בפסק הדין, בו נקבע כי הפועל חיפה תיקנס ב-25,000 שקל. בית הדין קבע עוד כי חטיב וסטפאן דנקוביץ' מהפועל חיפה ודני פרדה ממכבי פ"ת יורחקו משלושה משחקים. גל אראל מחיפה הורחק משני משחקים.

"זו החלטה קשה, אבל אנחנו נבלע את הגלולה המרה", הגיב הבעלים של הפועל חיפה, יואב כץ, "היועצים המשפטיים בודקים אפשרות לערעור, אבל הנטייה שלי היא לא לערער. לי היה חשוב שהדברים יתנהלו בשקיפות. אנשי מכבי פ"ת היו יהירים והתנהגו כאילו הם מחזיקים את הכדורגל הישראלי ביד". בהודעה הרשמית של המועדון נמסר: "אנחנו מאחלים לקבוצות הצלחה במגרש, עם כדורגל נקי מאלימות. נישאר בליגת העל בזכות תוצאות במגרשים ולא בבית הדין".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ