הדיין בערעור פ"ת: "ראינו ברצח רבין מה עליהום יכול לגרום"

השופט בדימוס יהושע גרוס חושש שהביקורת על הדיינים ויו"ר ההתאחדות בעקבות דחיית הפחתת הנקודות למכבי פ"ת תוביל לפגיעה בנפש

משה בוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה בוקר

ההחלטה לדחות את הפחתת שלוש הנקודות ממאזנה של מכבי פתח תקוה לעונה הבאה הקימה על דייני בית הדין העליון של ההתאחדות זעם רב. עמי פזטל, אב בית הדין בערעורה של פתח תקוה, היה הראשון להגיב, כשטען כי אינו חושב שמדובר בטעות. שני הדיינים האחרים בערעור בעליון, עורך הדין אמל פלאח והשופט בדימוס יהושע גרוס, לא מיהרו להתייחס לנושא.

בעקבות ההשתלחות התקשורתית החליט גרוס להשמיע את קולו, ובראיון "לספורט הארץ", הוא מבקש מכולם לחזור לשפיות. "אני משתדל לא לקרוא ולא לעקוב אחרי כל מה שכותבים", סיפר אתמול השופט בדימוס, לשעבר סגן נשיא בית המשפט המחוזי בת"א, "אבל פוגעים בדיינים ומשתמשים בביטויים שאינם הולמים. יש עליהום מוגזם. אפשר לבקר את ההחלטות, אבל בצורה מכובדת. ראינו כבר ברצח רבין מה עליהום כזה יכול לגרום. צריך להוריד את הלהבות, כדי שחלילה לא יחליט מישהו לפגוע בחייהם של דיין או אחד מבני משפחת לוזון. טוענים כי הדיינים קשורים להתאחדות וליו"ר אבי לוזון, אומרים שאנחנו עושים בגלל זה הנחות למכבי פ"ת. עם כל הכבוד ללוזון, אני לא מכיר אותו אישית ומעולם לא שוחחנו.

"אנשים מתייחסים לדיינים מבלי לדעת את הרקורד שלנו - אני משמש כיו"ר ועדת הבחירות של 'הליכוד', ממלא מקום של יו"ר ועדת המינויים בשירות המדינה ודירקטור בוועדת התביעות של ניצולי השואה. איך אפשר לומר שאנשים כמונו יכולים לקבל תכתיבים מלוזון או מכל אדם אחר? איש מעולם לא דיבר אתי לפני או אחרי דיונים, לא לוזון ולא איש מטעמו. קיבלנו את ההחלטה פה אחד, לא באנו איתה מהבית. חשבנו שיש מקום להעניש את הפרט ופחות את הקבוצה. זו התפישה שלנו. קבוצה לא יכולה להשתלט על כולם".

גם עורך הדין ישראל שמעוני, שמשמש ב-15 השנים האחרונות כדיין בבית הדין המשמעתי, ופסק בערכאה הראשונה על הורדת 3 נקודות העונה, יוצא להגנת דייני העליון: "נעלבתי, בעיקר בשביל עמי פזטל. הוא אדם הגון ונקי כפיים, שמקבל עליו את כל הבוץ. התקשורת פירקה גם אותנו לפני הדיון הראשון. אמרו עלינו שאנחנו אוהבים ללכת לקוקטיילים של ההתאחדות, אבל מעולם לא הוזמנתי לאחד כזה. אחרי ההחלטה אמרו שאנחנו חכמים וראויים לפרס נובל. גם אתי לוזון מעולם לא דיבר. אנשים לא זוכרים, אבל בעבר, כשלוזון היה סגן יו"ר ההתאחדות, הרחקתי אותו מהמגרשים לארבעה חודשים.

"אין לי ספק שהחלטת העליון היתה עניינית ומקצועית. אף אחד בהתאחדות לא שוחח עם פזטל או עם מישהו מהדיינים. אין לי ספק שהם היו פוסקים אותו דבר לגבי כל קבוצה אחרת. אישית, אני לא אוהב את ההחלטה של העליון. מה יעשו אם יתפרעו במשחקים הבאים, לא יורידו נקודות? בהחלטה שלנו התייחסנו יותר לפגיעה האישית, בלי קשר לכדורגל. הרי אם יגאל ממן היה בועט חזק יותר בעלי חטיב, היה לנו הרוג על המגרש. נכון שגיליון ההתנהגות של פתח תקוה נקי יחסית, אבל ערך החיים חשוב יותר ולכן החלטנו להוריד נקודות. אני חושב שבעליון טעו, אבל מותר להם לקבל החלטה אחרת".

בהתאחדות מתכוונים לבצע מספר שינויים בתקנון. השופט בדימוס סבור כי יש לקבוע עונשים ברורים על פי קריטריונים, דבר שיפחית את אפשרות התמרון של הדיינים בגזר הדין. "צריך לבצע הפרדה מוחלטת בין תפקיד תובע ההתאחדות לבין ההתאחדות עצמה", מוסיף שמעוני, "הוא צריך להיות אדם עצמאי, שאינו כפוף וממונה על ידי ההתאחדות. לא יכול להיות שמורשעים מגישים ערעור והתביעה לא מציעה ערעור נגדי".

כ-300 אוהדים של קבוצות שונות מליגת העל הפגינו אתמול מול משרדי ההתאחדות בעקבות החלטת בית הדין. כוכב הנבחרת לשעבר, איל ברקוביץ', שאחראי לארגון ההפגנה, קרא "להתאגד ולא לקנות מנויים לשנה הבאה, עד שראשי המועדונים יקימו מינהלת ליגה, שבראשה יעמוד איש מקצוע חף מאינטרסים". ראשי ההתאחדות שוחחו אתמול עם מספר ראשי מועדונים, ביניהם ג'קי בן זקן ממ.ס. אשדוד, והביעו הסכמה להקמת מינהלת ליגה, בתנאי שיהיה לכך הסכמה של בעלי הקבוצות.

יואב כץ, בעלי הפועל חיפה, שלקחה חלק במשחק האלים במושבה, פנה אתמול לשרת הספורט לימור לבנת בדרישה להקים ועדה ציבורית לבדיקת ההתאחדות. השרה תקיים היום מסיבת עיתונאים, בה תגיב על החלטת בית הדין ועל רצונה לפעול בנושא האלימות בכדורגל.

משה הרוש

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ