הלחץ על לוזון מתהדק |

הטוטו מאיים בסנקציות, לבנת קראה למינוי יו"ר בלתי תלוי להתאחדות

על רקע האלימות והסערה סביב דחיית עונשה של מכבי פ"ת, שרת הספורט ויו"ר הטוטו טענו כי התנהלות ההתאחדות הביאה את הענף "לשפל חסר תקדים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שרת התרבות והספורט, לימור לבנת, ויו"ר מועצת ההימורים, צחי פישביין, כינסו בצהריים (שלישי) תדרוך לעיתונאים על רקע אירועי האלימות בספורט בכלל והחלטת ביה"ד העליון של ההתאחדות לכדורגל לדחות את הורדת שלוש הנקודות למכבי פתח תקוה לעונה הבאה בפרט. השניים הציגו טענות קשות נגד התנהלותה של ההתאחדות שהביאו את הכדורגל הישראלי "לשפל חסר תקדים" כדברי השרה לבנת. בנוסף איים פישביין בהטלת סנקציות כספיות החל מינואר 2013 אם לא תוצג תוכנית רצינית למאבק באלימות.

לבנת אמרה בתדרוך כי "אין בכוונתי לעמוד מהצד ולראות את הכדורגל הולך מדחי אל בכי. אני מתכוונת להשתמש בכל הכלים שעומדים לרשותי". היא הדגישה כי "לצערי, הסמכויות שלי מוגבלות ואם זה היה תלוי בי הדברים היו נראים אחרת...הכדורגל הישראלי נפגע אנושות לנוכח המסר שיצא מביה"ד העליון שהעניק למעשה לגיטימציה לאלימות בספורט. ציבור האוהדים מתוסכל, ממורמר ומרגיש מרומה".

לבנת עדכנה עוד כי הבוקר שלחה מכתב בהול לכל חברי הנהלת ההתאחדותלכדורגל  ובו דרשה מהם לכנס ישיבת הנהלה מיידית כדי לאמץ סעיף מדו"ח השופט אמנון סטרשנוב מ-2002 ולפיו "יש לשאוף כי יו"ר ההתאחדות לכדורגל יהיה אישיות ציבורית עצמאית בלתי תלויה במרכזי הספורט או בקבוצות הכדורגל, בעל מעמד ציבורי איתן וזיקה הולמת לכדורגל.

לבנת אמנם לא אמרה זאת בפה מלא, אך פנייתה לחברי ההנהלה מעידה על חוסר שביעות רצונה מהעובדה שבראש ההתאחדות עומד אדם שקשור באופן ישיר לקבוצת כדורגל. "לא אני בחרתי את לוזון. לא אני קובעת ולא מחליטה מי יהיו חברי ההנהלה. רק ביקשתי מהם לפעול בצורה נכונה ולעשות את הדברים הנכונים להצלת הענף. אימוץ הסעיף הזה הוא חלק חשוב במסגרת ההתמודדות עם האירועים האחרונים וראוי ליישם אותו", אמרה. היא הוסיפה כי "כשהכל מעורבב ויש אינטרסים כאלה ואחרים זה נראה לא טוב וזה דבר חמור".

בנוסף, תקפה לבנת את קבלת הערעור של מכבי פתח תקוה בביה"ד של ההתאחדות וטענה כי מדובר ב"החלטה חסרת תקדים". לדבריה, "אנו על סף תהום וכל מי שהענף הזה יקר לו – חלה עליו אחריות לפעול כדי לשנות דברים".

פישביין, שהמועצה בראשותו מקציבה למעלה מ-120 מיליון שקלים בשנה להתאחדות לכדורגל, מתוכם 80 מיליון שקלים כחלק מהסכם שיווקי בין הצדדים, הציב מעין אולטימטום לראשי ההתאחדות לפעול מיידית כדי לשנות את התנהלותם בכל הנוגע למיגור האלימות בספורט.הוא הודיע כי החל מינואר 2013 ובכפוף לאישור דירקטוריון המועצה, בכוונתו לבטל את הקצבת 80 מיליון השקלים להתאחדות.

"המצב הנוכחין הוא בבחינת 'הגיעו מים עד נפש'. חייבים לפעול לפני שיהיה אסון. הספורט כמוצר נפגע ואין לנו כוונה לתקצב בסכומים כאלה מותג לא איכותי. אנחנו לא רוצים לגדוע את הענף ובהחלט דורשים שההתאחדות תציג תוכנית אסטרטגית למלחמה בתופעת האלימות, אחרת נשתמש בסנקציה הזו ונבטל את הקצבת הכסף", אמר פישביין.

מההתאחדות לכדורגל נמסר בתגובה כי "אין כל כוונה לפעול על פי אמוציות, פופוליזם או לחץ תקשורתי. כל ההחלטות המתקבלות בהתאחדות לכדורגל בישראל מתקבלות בכובד ראש ובשיקול דעת, ואך ורק לטובת הכדורגל הישראלי. אנחנו מעודדים מכך ששרת הספורט ויו"ר הטוטו-ווינר מגלים מעורבות ורצון עז למגר את האלימות בכדורגל הישראלי. חשוב לציין, ההתאחדות לכדורגל אינה הסמכות המרכזית למיגור האלימות"

עוד נמסר מההתאחדות כי "לא ניתן להרתיע באמת ולמגר כליל את האלימות כאשר אוהד שמאיים ברצח מורחק ל- 3 שבועות ממגרשי הכדורגל. אנו בהתאחדות לכדורגל קוראים לשרת ספורט וליו"ר הטוטו-ווינר להפעיל את כל כובד משקלם והשפעתם כדי לסייע לנו בפעולות אלו".

באשר לאיום ששיגר יו"ר מועצת ההימורים של הטוטו, טענו גורמים בהתאחדות כי פישביין זרק כביכול פצצה, אך לדבריהם "ללא חומר נפץ", מאחר שלפי ההסכם השיווקי בין ההתאחדות לטוטו, בסיום השנה השנייה מתוך שלוש, קרי בדצמבר 2012, ישנו סעיף ולפיו הטוטו יכול לסיים את ההתקשרות מבלי לממש את האופציה לשנה שלישית. בהתאחדות טענו כי את ההחלטה הטוטו יקבל בכל מקרה סמוך לדצמבר. בנוסף הביעו בהתאחדות ביטחון כי הטוטו לא יממשל את איומו והבהירו כי גם אם יעשה כן יש לה אפציה חלופית לנותני חסויות אחרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ